Auto części nowe i używane – co warto wiedzieć?

Na rynku znajdziemy tysiące części zamiennych i akcesoriów do samochodów. Tarcze hamulcowe, skraplacze klimatyzacji, sprężarki klimatyzacji, koła dwumasowe, świece żarowe, akumulatory, klocki hamulcowe czy skrzynia biegów to tylko wierzchołek góry lodowej. W tekście podpowiadamy na co zwracać uwagę przy zakupie części do Twojego samochodu.

Ogromny wybór części do różnych marek samochodów zaspokoi potrzeby właścicieli wszystkich aut.

Auto części

Każdy samochód od czasu do czasu ulega różnym usterkom, jednak odpowiednie użytkowanie pojazdu, regularna wymiana płynów eksploatacyjnych i systematyczne przeglądy techniczne znacznie zmniejszają ryzyko potencjalnej awarii. W sytuacji, gdy jakiś element samochodu jednak zacznie szwankować lub dozna poważnego uszkodzenia, wówczas musimy kupić nową część do naszego auta.

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Katalog części samochodowych obejmuje miliony części, akcesoriów i dodatków do samochodów przeróżnych typów i marek. W trakcie wybierania właściwej części powinniśmy brać pod uwagę głównie producenta, a czasem również rok produkcji, model czy rodzaj jednostki napędowej. Wybór obejmuje oryginalne części i zamienniki. Obie opcje posiadają słabe i mocne strony. Nowe części do samochodów są lepszej jakości i wykonane z trwalszych materiałów. Dodatkowo mogą dłużej pełnić swoją rolę. Z kolei zamienniki są zazwyczaj znacznie tańsze. Podjęcie decyzji to kwestia indywidualna, zależna od rodzaju potrzebnego elementu. Inną opcją będzie zakup części używanych.

Akcesoria i części samochodowe – jak szukać?

Asortyment auto części obejmuje m.in. silniki wraz z osprzętem, filtry, części karoserii, elementy oświetleniowe, jak również inne części do poszczególnych układów samochodu (m.in. układu hamulcowego, układu wydechowego, układu chłodzenia, układu paliwowego i układu zawieszenia.

Osoby, które nie posiadają fachowej wiedzy, część elementów mogą wymienić w aucie samodzielnie. Będzie to oszczędność czasu i pieniędzy. Przykładami takich elementów są lusterka i wycieraczki. Oczywiście jeśli nie jesteś pewien, jak zamontować lub naprawić daną część w swoim aucie, wówczas powinieneś się udać do warsztatu, w którym otrzymasz pomoc od doświadczonych fachowców. W końcu sprawne auto zapewnia większe bezpieczeństwo. Zawsze warto dbać o systematyczną wymianę zużytych części oraz ich właściwy montaż.

Części zamienne – jakiego producenta wybrać?

Do najbardziej znanych producentów części zamiennych należą m.in: 

  • BOSCH – hamulce, filtry, zawieszenie, amortyzatory, sprzęgła i przeguby, układy kierownicze, alternatory i rozruszniki
  • ATE – hamulce i akcesoria do układów hamulcowych
  • TRW – zawieszenie, hamulce, sprzęgło, układ kierowniczy, przeguby, przekaźniki i elementy elektryki silnika, czujniki
  • LUK – w głównej mierze sprzęgła samochodowe

Część regenerowana czy zamiennik?

Wysokiej jakości zamiennik nieraz będzie znacznie lepszym wyborem niż część regenerowana w bliżej nieokreślonym zakładzie. Patrząc ogólnie będzie to znacznie bardziej ekonomiczny wybór. Zakup nowej części wiąże się z otrzymaniem pełnowymiarowej gwarancji, natomiast zamiennik – niekoniecznie. Dość dużym wydatkiem podczas wymiany niektórych części jest koszt samej wymiany. Czasem lepiej jest regenerować, ponieważ zużywa się tylko 1 element większego podzespołu (np. turbosprężarki). Zamiast wymieniać całą, wystarczy jej regeneracja w postaci wymiany łożyska, uszczelek, czy pierścieni uszczelniających.

Opony letnie i zimowe – o czym warto pamiętać?

Zaopatrując się w opony letnie, zyskujemy produkt właściwie dopasowany do jazdy w wysokich temperaturach po rozgrzanym asfalcie. Jedynie odpowiednie opony letnie zapewnią odpowiednią trakcję. Natomiast opony w wersjach zimowych są zrobione z innych surowców, a to sprawia, że charakteryzują się inną giętkością, która jest dopasowana do niższych temperatur. W trakcie wyboru opon musimy też pamiętać o ciśnieniu w oponach – przy zbyt niskim ciśnieniu obniża się trwałość opony, a to sprawia, że nasz pojazd spala więcej paliwa. Ciśnienie w oponie należy dobierać wg. wytycznych producenta.

Opony zimowe – zadbaj o bezpieczeństwo na drodze

Posiadanie samochodu jest związane z wieloma obowiązkami, m.in. z koniecznością wymiany ogumienia w zależności od pory roku. Opony są bardzo ważnym elementem samochodu i wpływają na nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Zakup odpowiednich opon do naszego auta jest niezwykle istotny, ponieważ każda opona cechuje się innymi właściwościami i parametrami, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie (np. opony zimowe 17 mają średnicę, która nie będzie odpowiednia do każdego auta).

Bezpieczna jazda to podstawa, dlatego warto postawić na markowe produkty pochodzące od znanych i cenionych producentów, którzy dostarczają produkty zwiększające nasze bezpieczeństwo na drodze. Wysokiej jakości opony będą nam dobrze służyć bez względu na warunki pogodowe oraz trzymać się jezdni. Oprócz tego jakościowe opony zwiększają przyczepność auta na zakrętach i skracają drogę hamowania, a to się wiąże z większym komfortem prowadzenia pojazdu, co jest szczególnie ważne zimą, gdy ulice są oblodzone i znacznie łatwiej stracić kontrolę nad prowadzonym autem.

Od stopnia zużycia opony zależy to, jak dobrze nasze auto będzie trzymać się jezdni. Jeżeli opony są bardzo zużyte, kontrola nad samochodem jest mniejsza, a wtedy może dojść do pęknięcia opony w trakcie jazdy. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć tego elementu w naszych samochodach i dbać, by jego jakość dawała gwarancję bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *