Zbuduj własny kolektor słoneczny

Chcesz korzystać z darmowej energii słonecznej? Nie lubisz płacić rachunków za zużywaną energię? Uwielbiasz brać długie kąpiele w wannie pełnej wody i nie chcesz brać oszczędnych (krótkich i zimnych) pryszniców? Nie chcesz wydawać kilku tysięcy złotych na firmowy kolektor słoneczny, który ma szansę nigdy się nie zwrócić?

Jeśli tak, rozwiązaniem dla Ciebie jest

tani kolektor słoneczny domowej roboty

Jego zalety są niezaprzeczalne:

 • niski koszt inwestycyjny (przy odrobinie szczęścia, można go zbudować praktycznie za darmo, jedynie za cenę własnego czasu),
 • całkiem niezła sprawność zamiany energii promieniowania słonecznego na ciepło (choć oczywiście niższa, niż w przypadku drogich kolektorów firmowych),
 • dostosowanie do rzeczywistych potrzeb użytkowników (nie jest problemem zrobić kolektor o 10% większy, podczas przy zakupie zestawu firmowego konieczne byłoby dokupienie drugiego kolektora).

Jak zbudować taki kolektor? Jak podłączyć go do domowej instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej? Jak zastosować energię słoneczną do ogrzewania pomieszczeń?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w mojej książce:

Książka liczy 103 strony i przedstawia kompletną instrukcję budowy prostego i taniego kolektora słonecznego domowej roboty. A w zasadzie dwóch rodzajów kolektora, wyposażonych w absorber z blachy stalowej albo plastiku. Oprócz tego w książce opisałem między innymi:

 • podstawy teoretyczne i historię wykorzystania energetyki słonecznej,
 • zasoby energii słonecznej w Polsce,
 • metody zamiany energii słonecznej na ciepło i energię elektryczną,
 • zastosowanie promieniowania słonecznego do ogrzewania budynków,
 • sposoby podłączenia kolektora słonecznego do domowej instalacji przygotowywania ciepłej wody użytkowej,
 • dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i z innych źródeł.

Książka dostarczana jest w formie pliku PDF do czytania na komputerze, ale można ją sobie też wydrukować.

Kosztuje 24,90 PLN i można ją zakupić tutaj.

Opinie o książce

Oto kilka opinii czytelników.

Bardzo cenna publikacja, jeżeli chodzi o polskie realia. Jest wiele w internecie na ten temat, ale ma się nijak do naszych realiów.

Tadeusz Nowak

Dobrze udokumentowane, z wyjaśnieniem podstaw, stronę praktyczną zweryfikuję po zimie.

Jacek Piotrowski

W mojej ocenie bardzo cenne jest, że autor oprócz omówienia poszczególnych etapów budowy i montażu poruszył problem właściwego planowania(…). Przedstawił proste metody obliczeń niezbędnych parametrów kolektora i paramentów jego pracy. Ponadto w książce nie brakuje szczegółowych opisów wykonania poszczególnych elementów kolektora wraz z wykazem niezbędnych narzędzi jak również orientacyjnych cen elementów.(…)
Wiele osób może zainteresować także rozdział poświęcony dotacji z NFOŚiGW na zakup kolektorów, które autor szerzej omawia w rozdziale 5.(…)
Z pewnością jest to bardzo dobra publikacja dla majsterkowiczów, który nie boją się w garażu użyć piły i młotka. Z uwagi, że autor poświęcił wiele miejsca także tematom ogólnym z zakresu słonecznych systemów grzewczych książka jest ciekawą opcją dla wszystkich entuzjastów energetyki odnawialnej zwłaszcza, że jej cena jest bardzo rozsądna(…).

Bogdan Szymański

Komentarzy do wpisu “Zbuduj własny kolektor słoneczny”: 2.

 1. Irek says:

  Dlaczego nie można już nigdzie kupić książki?

 2. Została wycofana przez wydawnictwo. Musimy ją ponownie wydać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *