Zasada działania i zastosowanie tokarek do metalu

Tokarki do metalu to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które wykorzystują różne metody obróbki do produkcji wyrobów metalowych. Posiadają bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej produkcji. Wykorzystuje się je do wytwarzania narzędzi metalowych oraz przy budowie maszyn. Za pomocą tokarek do metalu możliwe jest wykonanie zarówno pojedynczych przedmiotów niewielkich rozmiarów, jak i całych serii akcesoriów o dokładnie takim samym wyglądzie oraz parametrach.

Jak działają nowoczesne tokarki do metalu?

Tokarki do metalu są wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju metalów. Za ich pomocą można poddać obróbce takie materiały, jak stal, mosiądz, żelazo i wiele innych. Tokarki do metalu często są wykorzystywane także w procesie obróbki fotochemicznej, elektrochemicznej, ultradźwiękowej oraz tłoczonej. Głównym ich zastosowaniem jest wykonywanie obróbki skrawaniem, który to proces w przypadku wykorzystania tych narzędzi nazywany jest toczeniem.

Toczenie za pomocą tokarek do metalu polega na wprawieniu w ruch obrotowy poddawanego obróbce przedmiotu oraz za pomocą specjalnego narzędzia obróbczego skrawania jego powierzchni. Przedmiot poddawany toczeniu zostaje umieszczony w specjalnym uchwycie, a rodzaj obróbki uzależniony jest od wykorzystywanego narzędzia, rodzaju powierzchni, kierunku ruchu posuwowego oraz położenia osi obrotu.

Tokarki do metalu są wykorzystywane głównie do obróbki metodą skrawania przedmiotów, które posiadają powierzchnię obrotową. Należą do nich m. in. wałki, kule, stożki oraz gwinty. Wraz z nieustannym postępem technologicznym tokarki do metalu stają się coraz bardziej rozbudowanym i funkcjonalniejszym sprzętem, którego praca może być sterowana numerycznie, a urządzenia wyposażane w coraz bardziej rozbudowaną elektronikę.

Zastosowania współczesnych tokarek do metalu

Nowoczesne tokarki do metalu to sprzęt posiadający wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają wykonywanie za ich pomocą określonych prac. Do tej grupy należą funkcjonalne tokarki do metalu CNC, które są sterowane komputerowo. Możliwość ich zaprogramowania do automatycznego wykonywania poszczególnych czynności sprawia, że tokarki są w stanie szybko i bezbłędnie wykonać praktycznie każde zadanie. Ich praca sterowana jest elektronicznie, co pozwala zaoszczędzić czas oraz zminimalizować ryzyko błędu, które często pojawia się podczas sterowania manualnego.

Tokarki do metalu posiadają dziś bardzo szerokie zastosowanie. Oprócz obróbki metali wykorzystuje się je także przy obróbce drewna. Są jednym z podstawowych i niezbędnych urządzeń, które muszą być obecne w praktycznie każdym zakładzie wytwórczym. Tokarki spotkać można wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wytwarzanie elementów powstających w drodze toczenia. Mimo tego, że obsługa nowoczesnych tokarek do metalu nie jest skomplikowana, aby korzystać z nich w pełni profesjonalny i zgodny z zasadami BHP sposób, niezbędne jest posiadanie fachowej wiedzy oraz umiejętności.

Partnerem artykułu jest Ecometal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *