Wypadek, awaria wynajętego auta – co zrobić?

Artykuł gościnny. Tekst: Wypożyczalnia samochodów – Carfree.com.pl

Jazda wypożyczonym autem nie wyklucza nieszczęśliwych wypadków. Nierzadko zdarza się, że nie ze swojej winy, bądź w wyniku złych warunków na drodze, uczestniczymy w kolizji jako kierowcy wynajętego auta. Jakie są konsekwencje takiego zdarzenia, co należy robić i jakie kroki podjąć?

Pierwsze działanie, jakie należy podjąć po kolizji, to kontakt z firmą wypożyczającą. Najczęściej jest to czynna całą dobę infolinia. Tam otrzymamy konkretne informacje jak należy postępować. Wiele zależy od firmy ubezpieczającej oraz rodzaju posiadanego ubezpieczenia. Jeśli wypadek został spowodowany przez innego kierowcę i pojawia się konflikt (nie jest to rzadka sytuacja) – wtedy należy zadzwonić po policję i spisać odpowiednią notatkę. Będzie ona świadectwem tego, że nie jesteśmy winni kolizji, a poszkodowani. Czasem potrzebne będą również zapisy zeznań świadków. Jeśli uda nam się ustalić i udowodnić, że sprawcą wypadku była kierowca drugiego auta, wtedy koszty naprawy pokrywane są z jego OC. Wypożyczalnie o wysokich standardach w takiej sytuacji zapewniają przyjazd po uszkodzony samochód oraz udostępnienie nowego, w pełni sprawnego auta.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której kierowca wypożyczonego samochodu jest jedynym sprawcą np. wpadł w poślizg i uderzył w drzewo, bądź stał się ofiarą czynników naturalnych, jak grad, obalające się drzewo. Zabezpieczeniem, które warto podjąć jeszcze przed wypożyczeniem auta, jest ubezpieczenie zwalniające nas z odpowiedzialności za udział własny w szkodzie. Jest to dodatkowy rodzaj ubezpieczenia, pozwalający nam na spokój i bezpieczeństwo w tego typu, niespodziewanych sytuacjach.

Co w przypadku kradzieży? Jest to specyficzne zdarzenie, na które nie mamy wpływu bezpośrednio, jednak pośrednio przez pozostawienie auta w niebezpiecznym miejscu, bądź nieuwagę. W takiej sytuacji ponosimy jedynie częściowy koszt, uzależniony od wartości auta. Warto również wspomnieć o innych opłatach, które poniesie kierowca za częściowe zniszczenia np. przebicie opony, zniszczenie bądź silne zabrudzenie tapicerki, wgniecenia, obicia itp.

Komentarzy do wpisu “Wypadek, awaria wynajętego auta – co zrobić?”: 6.

 1. Michał says:

  W tym roku byłem na Majorce, tam za 5 euro na dzień wykupujesz takie ubezpieczenie że wypożyczone auto możesz nawet skasować i nie wyciągną z tego żadnych konsekwencji.

 2. Adam says:

  Michał, w Polsce też są takie ubezpieczenia, jednak mało kto z nich korzysta. Są po prostu drogie.

 3. Wasyl says:

  Też słyszałem o takich ubezpieczeniach.

 4. KB says:

  Zwykle pomoc drogowa jest w cenie ubezpieczenia standardowego, dodatkowe ubezpieczenie z moich doświadczeń dotyczy przede wszystkim typowych uszkodzeń wypadkowych, szyb i zagubienia kluczy.
  Ciekawą opcją jest skorzystanie z usług firm pośredniczących, jako, że artykuł jest chyba sponsorowany, nie będę przytaczał tu nazw konkurencji, ale mam bardzo pozytywne doświadczenia w tym zakresie. Po stłuczce wypożyczalnia nie zwróciła mi kaucji, ale pośrednik zgodnie z warunkami pośrednictwa zwrócił mi całą kwotę na podstawie raportu policji i wyciągu z karty.

 5. W koszt wynajęcia samochodu jest już wliczone ubezpieczenie OC/AC, które powinno pokryć szkodę.

 6. Fajka says:

  U nas też mamy podobnego typu ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *