Wszystko co musisz wiedzieć o roletach zewnętrznych

Rolety zewnętrzne stają się coraz bardziej popularnym elementem wykończenia budynków, zarówno domków jednorodzinnych, jak i gmachów dostosowanych do użytku publicznego. Jednak, gdy przychodzi ten moment, że chcielibyśmy wybrać jeden konkretny model, który będzie spełniał nasze oczekiwania i zaczynamy szukać rozwiązania dla siebie, okazuje się, że temat rolet zewnętrznych jest dość skomplikowany, a informacje, które można znaleźć w Internecie, niewystarczające. W tym artykule postaramy się wyjaśnić terminologię i rozwiązania, które są wykorzystywane przy produkcji i montażu rolet zewnętrznych i dlaczego warto takie rozwiązanie zastosować przy własnej realizacji.

W dzisiejszych czasach, projektując dom, coraz częstszą praktyką jest uwzględnianie montażu rolet zewnętrznych już na etapie prac koncepcyjnych. Nie trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Rolety zewnętrzne stanowią skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Stanowią przeszkodę dla włamywaczy, ale też pozytywnie wpływają na bilans energetyczny budynku, w którym zostaną zastosowane.

Close-up Of A Person’s Hand Using Remote To Open Window Shutter

Trochę terminologii

Jak w każdej branży, tak i w przypadku rolet zewnętrznych, funkcjonuje terminologia, która dla laika będzie zupełnie niezrozumiała, wyjaśnijmy więc kilka pojęć. 

  • Prowadnica – to pionowe listwy umieszczone po obu stronach wnęki.
  • Pancerz – listwy ułożone poziomo, to one stanowią zabezpieczenie okna lub drzwi.
  • Skrzynka – obudowa, we wnętrzu, której znajduje się mechanizm do sterowania pancerzem. Są różne rodzaje skrzynek, mogące zawierać jeden, bądź kilka pancerzy, lub też mechanizmy z moskitierą.
  • Zwijacz – urządzenie do ręcznego sterowania pancerzem.
  • Rygle anty wyważeniowe – mogą być automatyczne lub ręczne, stanowią zabezpieczenie w dolnej części pancerza, blokujące możliwość podniesienia pancerza od zewnątrz.
  • Pokrywa rewizyjna – stosuje się ją w niektórych typach rolet, jest to element ruchomej obudowy, który umożliwia dostanie się do mechanizmu umieszczonego w skrzynce.

Jakie są rodzaje?

Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

  • Rolety zewnętrzne typu Standard.
  • Rolety zewnętrzne nakładane.
  • Rolety zewnętrzne podtynkowe.

Rolety zewnętrzne typu Standard mogą być też nazywane natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. W tym modelu rolet skrzynkę montuje się na murze lub we wnęce okiennej, stąd też występująca często nazwa zamienna – rolety elewacyjne, ponieważ są one widoczne na elewacji. Zastosowanie tego rodzaju rolet można zaplanować na etapie projektu, ale też bez przeszkód można je zastosować w przypadku rolet budynków już istniejących. Minusem zastosowania tych rolet jest widoczność skrzynki, która może nie wyglądać atrakcyjnie na elewacji.  Wykorzystany w tym modelu montaż może również powodować szybsze zabrudzenia fasady. Plusem jest fakt, iż ten typ rolety można montować do istniejących już budynków, a montażem można zająć się samodzielnie.

Rolety zewnętrzne nakładane, to rodzaj rolet nakładanych na okno, i montowanych razem z nim we wnęce okiennej. Decyzję o wyborze tego rodzaju rolet należy podjąć na etapie projektu. Mogą one pozostać zupełnie niewidoczne, jeśli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej.

Rolety zewnętrzne podtynkowe – jak nazwa wskazuje decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas przygotowania projektu. Jest to spowodowane sposobem ich montażu. Są to rolety praktycznie niewidoczne, stanowiące wysoką ochronę cieplną i akustyczną.

Podsumowując

Wybierając rolety zewnętrzne warto dobrze się zastanowić i podjąć decyzję wcześniej, najlepiej już na etapie projektu. Jednym z ważnych czynników decydując się na zamontowanie rolet zewnętrznych jest ich przyjazność środowisku. Rolety znacznie zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, dzięki czemu mniej gazów cieplarnianych trafia do atmosfery. Jednak jedną z najistotniejszych zalet dla użytkowników jest fakt, iż pozwalają one zachować prywatność i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *