Worek + glina + cement = bardziej ekologiczny materiał budowlany

Trafiłem ostatnio na opublikowany w pierwszej połowie listopada w serwisie bbc.com materiał o budowie szkoły podstawowej w Senegalu z wykorzystaniem czegoś określonego mianem księżycowych cegieł.

Te cegły tak naprawdę są workami wypełnionymi mieszaniną gliny, lokalnego piasku i cementu. Całość jest mieszana z wodą i pakowana do worków. Te zaś układane poziomo na kolejnych warstwach, które są ubijane, a następnie łączone ze sobą za pomocą prętów zbrojeniowych.

Proporcje materiałów na budowie, którą pokazano na filmie, były następujące: 4 wiadra lokalnego piasku, 4 wiadra gliny i 1 wiadro cementu.

Co ważne, worki są cięte z jednego długiego rękawa, a nie dowożone na miejsce pojedynczo, co dodatkowo ułatwia sprawę, bo rolka rękawa jest łatwiejsza w transporcie od pociętych już worków.

Taka konstrukcja ze stabilizowanej ziemi jest bardzo ciekawa i mam tylko kilka wątpliwości:

 • jak wygląda sprawa z żywotnością tych worków, tj. po jakim czasie na słońcu będą się rozpadać i co dalej ze ścianą,
 • jak wyglądają parametry termoizolacyjne takiej ściany, czyli czy nadaje się do polskich warunków klimatycznych?

Odpowiedzią na drugie pytanie mogłoby być dodawanie do piasku i gliny np. keramzytu lub innego materiału zapewniającego porowatość.

Budynek ze ścianami ze stabilizowanej ziemi (piasek + glina + cement) zapakowanej w worki. Kadr z podlinkowanego wyżej materiału BBC. Na szczególną uwagę zasługują nadproża wykonane z jednego, dłuższego kawałka rękawa.

A dlaczego nazwane to zostało księżycowymi cegłami? Bo na podobnej zasadzie miał funkcjonować lunarcrete, albo mooncrete, beton wykorzystujący księżycowy regolit, czyli wierzchnią warstwę pyłu pokrywającego to ciało niebieskie. Miał składać się z tego właśnie regolitu, cementu oraz wody, co na pozbawionej atmosfery powierzchni Księżyca samo w sobie byłoby wyzwaniem.

W każdym razie materiał ciekawy i zachęcam do jego obejrzenia. Może byłby sens wznoszenia w polskich warunkach np. budynków gospodarczych w tej technologii? Mogę sobie wyobrazić, dajmy na to, ziemiankę zbudowaną z worków układanych w odpowiedni sposób, a następnie przysypanych warstwą ziemi, dla ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Komentarzy do wpisu “Worek + glina + cement = bardziej ekologiczny materiał budowlany”: 4.

 1. curious says:

  Zapytaj w gminie co myślą o tym i czy wydadzą na to pozwolenie. Nie wydaje mi się to zgodne ze sztuką budowlaną. Zwłaszcza podejrzane jest użycie gliny bez podania jej składu – glina to moze być tlenek glinu, tlenek żelaza, tlenek magnezu albo mieszanka w/w z innymi domieszkami. Użycie lokalnej gliny to śliski temat jak użycie lokalnego piasku – brak stałości parametrów. Musiałbyś mieć laboratorium na placu budowy, chemika i wykonywać badania tak żeby nie było wątpliwości i była dokumentacja – może bbc ci powie jak to osiągnąć w polskich warunkach, sami widać eksperymentują w krajach gdzie przepisy budowlane przymykają oko na fuszerkę.
  Tak czy siak glina i cement to słaby pomysł o czym powie ci każdy ziutek z budowy który próbował takiej fuszery z braku piasku.

 2. No oni tu zakładali jakieś badanie parametrów lokalnego piasku, żeby opracować odpowiednią mieszankę składników. I myślę, że przy jakiejś szkole czy innym większym obiekcie, miałoby to sens.

 3. JURA says:

  Glina i piasek absolutnie się nie nadają do naszego klimatu.
  Większość earthshipów budowana w tej technologii jest do klimatów ciepłych.
  produkowane sa nawet specjalne worki. długie rękawy.
  takie cus jest nieodporne na UV zbtni0. dlatego jest zawsze tynkowane gliną.
  Z ciekawych materiałów do naszego klimatu to hempcrete. i pozwolenie łatwo bo to materiał do wypełniania szkieletu

 4. No właśnie moje obawy co do wpływu UV na worki zasygnalizowałem w artykule.

  Ciekaw jestem, jak by wyglądała ziemianka zbudowana z tego materiału. Przecież można worki ułożyć także i na łukowym szalunku. Przysypać ziemią i problem z głowy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *