Własna elektrownia wiatrowa

Wielu z nas chciałoby mieć dużo za darmo. Ja na przykład chciałbym mieć za darmo prąd w moim domu.

Podobno jedną z metod na osiągnięcie tego celu jest budowa czy zakup własnej, przydomowej elektrowni wiatrowej. Jak więc zasilać własny dom z turbiny wiatrowej?

Po pierwsze potrzebna jest turbina o odpowiedniej mocy. W ulotkach reklamowych wiele mówi się o mocy maksymalnej, którą wiatrak osiąga tylko w rzadkich przypadkach, gdy wiatr jest naprawdę silny. W Polsce takie chwile naprawdę nie są częste. Dobrze dobrana i ulokowana elektrownia wiatrowa może wytwarzać średnio 10-20% swojej mocy maksymalnej. To pokazuje, jak duży musi być taki wiatrak, żeby zaspokajać potrzeby energetyczne domu.

Łatwo wyobrazić sobie całą instalację domową, którą zasilać będzie się wiatrakiem, pracującym samodzielnie albo połączonym z ogniwami fotowoltaicznymi. Dla zapewnienia prądu w bezwietrzne noce konieczne jest wyposażenie takiej instalacji w baterię akumulatorów. Ich zadaniem będzie magazynowanie prądu.

Na podobnej zasadzie działają autonomiczne zestawy oświetleniowe, wykorzystywane bardzo często na polskich drogach. Ich zadaniem jest zasilanie oświetlenia niebezpiecznych miejsc, jak na przykład przejść dla pieszych, oddalonych od sieci elektroenergetycznej.

Częstą przypadłością takich zestawów, co na pewno każdy z Czytelników widział naocznie, są awarie turbin, które po prostu przestają działać. Najlepiej to widać np. przy oświetleniu billboardów reklamowych przy drogach — bywają one wyposażone np. w 4 turbiny, z których 2 działają dobrze, jedna kręci się słabo, a jedna wcale…

Mała elektrownia wiatrowa, będąca częścią autonomicznego zestawu oświetleniowego (wykorzystującego również panele fotowoltaiczne i akumulatory do zasilania lampy LED oświetlającej przejście dla pieszych) na tle elektrowni wiatrowej Vestas o mocy 2 MW. Okolice Mszczonowa.

Technicznie możliwe jest też magazynowanie energii elektrycznej w sieci, tj. odprowadzanie nadwyżek, gdy się one pojawiają. Później, jeżeli umowa z zakładem energetycznym na to pozwala, możliwe jest odebranie części wprowadzonej do sieci energii. Aktualnie obowiązujące zasady dla instalacji fotowoltaicznych pozwalają odebrać 80% prądu oddanego do sieci i bilansowanie na przestrzeni roku.

Pewnym rozwiązaniem, które również jest możliwe technicznie, jest wydzielenie oddzielnego obwodu elektrycznego, zwykle niskonapięciowego. On zasilany jest z akumulatorów, ładowanych turbiną. Jeśli jest to obwód prądu stałego, nie ma potrzeby wyposażania go w inwerter, czyli przetwornicę do zamiany prądu stałego na przemienny.

Problem polega na tym, że prąd stały na niezbyt wiele się w domu przyda. Można go wykorzystać na przykład do zasilania oświetlenia, bo popularny system domowych halogenów (i produkowanych do ich zamiany lamp LED) oparty jest o standard napięcia 12V. Można też wykorzystywać samochodowe źródła światła, przy czym lampy dla pojazdów ciężarowych pracują na napięciu 24V.

Prąd stały można też wykorzystywać do ogrzewania. Można ogrzewać nim dom (elektryczne ogrzewanie podłogowe), grzejniki akumulacyjne albo nawet ciepłą wodę użytkową. Zwłaszcza grzejniki akumulacyjne i akumulacyjne ogrzewanie podłogowe wydają się być dobrymi pomysłami. One nagrzewają się wtedy, gdy jest prąd (gdy jest wiatr) a ciepło oddają jeszcze długo potem. Tu niestety jest taki problem, że te urządzenia dostosowane są do sieci prądu przemiennego o napięciu 230V, a więc konieczne będą daleko idące przeróbki, albo wręcz zbudowanie całego urządzenia grzewczego od podstaw.

Ogrzewanie w oparciu o prąd stały nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zazwyczaj potrzebne są moce rzędu kilku kilowatów, a przy prądzie stałym niskiego napięcia oznacza to wiele amperów prądu. To zaś przekłada się wprost na straty przesyłu energii z akumulatorów do grzałek.

Turbina wiatrowa jest drogim urządzeniem. Ich ceny są naprawdę astronomiczne, co wydaje mi się zupełnie nieuzasadnione. Gdy publikowałem ten tekst w pierwszej wersji w październiku 2007 roku, turbina o mocy nominalnej 2-3 kW, czyli kilka razy za małej w stosunku do zapotrzebowania domu, kosztowała ok. 10 000 PLN… Dziś można kupić turbinę o pionowej osi obrotu o szczytowej mocy 3 kW za 7 500 PLN brutto.

Komentarzy do wpisu “Własna elektrownia wiatrowa”: 11.

 1. HUTMEN says:

  Witam !

  Największy problem to magazynowanie energii. Stanowi ono największy koszt ponieważ urzadzenia magazynujace maja małą sprawność ( akumulator 70 %) i szybki czas amortyzacji ( zużycia fizycznego) Praktycznie wartość energii wytworzonej przez wiatrak = cenie akumulatorów co oznacza , że po zamortyzowaniu się inwestycji w akumulatory trzeba zakupić kolejne i tak w kółko.
  ( nigdy nie będziesz „do przodu”)

  To wszystko są przyjacielu tylko fantazje , jestem ciekaw ile energii się zużywa aby wyprodukować częsci zamienne to Twojego T3 – ile trzeba zużyć akumulatorów żeby wyprodukowć jeden nowy samochód ?

  Pozdrawiam.

  Hutmen

 2. lele says:

  Hutmen, co powiesz gdy przyjdzie kryzys i zabraknie pradu? Taki wiatraczek bedzie chodzil i podtrzymywal dom przy zyciu, a akumulatory zawsze sie skombinuje

 3. pio says:

  sadze ze najważniejsze jest wymuszenie zgody na lokalnym zakl. energet. by kupowal od nas nadmiar pradu, wtedy kiedy go mamy. Jesli dostaniemy taka zgode to nasz licznik bedzie szedl w odwrotna strone! :-)natomiast magazynowanie w bateriach olowiowych, to jednak jest problem. Gdzie te batrie umiescisz? jesli w cieplej piwnicy to sie bedziesz trul oparami kwasu, a jesli poza domem to niska temepratura zrobi spore straty. Oczywiscie jesli dom daleko od sieci to nie pozostaje nic innego jak tylko opcja magazynowania pradu w ołowiu. Na szczescie przychodzi tu w sukurs technologia goscia z Vancouver, ktory potrafi przywrócic do zycia stare zdechłe aku. mam zamiar wykorzystac jego technologie w krakowie jak rowniez zbudowac dom maxymalnie nasycony eko technologia by NIE pobieral energii ale, ja produkował i nadmiar jej sprzedawał do sieci. Szukam osoby zaiteresowane współpracą z terenu/okolicy Krakowa , a szczególnie te ktore maja pozytywne doswiadczenia w przerabianiu aut spalinowych na elektryczne. prosze o kontakt: kosi123@o2.pl Dziekuje

 4. @pio: z tego, co wiem, niska temperatura tylko obniża pojemność akumulatora ołowiowego, ale nie powoduje strat prądu. Zresztą akumulatory ołowiowe to nie jedyna metoda na magazynowanie energii z wiatraka. Technologii akumulatorów jest mnóstwo (zasadowe, litowo-jonowe, itd.), poza tym można prąd z wiatraka na przykład przechowywać jako ciepło w dużym zasobniku ciepła.

 5. pio says:

  ktos mówi ze instal. turbin wiatr. to sa kolosalne koszty! a ile kosztuje alternator ze zlomowanego malucha? Youtube az kipi od prostych i prawie darmowych pomyslow na turbiny wykonane domowym sposobem? Wystarczy wpisac wind turbine DIY

 6. marcin says:

  myśle że maja panowie racje jak mamy wyegzekwować 7% energii odnawialnej jak w sejmie mamy bande idiotów poniżej 90IQ sorry staram się ale z bandą dorobkiewiczów można tylko 3 wojne rozpętać

 7. @marcin: ja bym na pewno nie szedł do tych 7% (czy ile tam ma być) z pomocą wiatraków. A jeśli już, to na pewno nie podłączałbym ich do sieci tak, jak to wygląda teraz. Bo mamy za mało źródeł szczytowych, gotowych do zastąpienia wiatraków, gdy przestaje wiać wiatr. Na te źródła szczytowe (np. elektrownie gazowe, z lotniczopochodnymi turbinami gazowymi) powinni moim zdaniem składać się inwestorzy budujący wiatraki.

 8. AAA222 says:

  Pomysł wydał mi się na oko, bez urazy, absurdalny, ale postanowiłem sprawdzić. Znalazłem ofertę dostawcy tanich (podobno) elektrowni przydomowych, oferującego urządzenia o mocy nominalnej 0.3, 0.5, 1, 2, 3, 5, 10 i 20 kW. Koszt kompletnej elektrowni (wraz z masztem) to odpowiednio od 2395 zł do około 133000 zł netto. W ofercie znaleźć można zestawienie mocy wiatraków w zależności od prędkości wiatru. Przyjąłem, że urządzenie umieszczę opodal miejsca, w którym planowane jest ulokowanie farmy wiatrowej (strefa III), na wysokości 14 m npt., bo dla takiej wysokości mam szczegółowe dane meteo z wielolecia, zresztą w domowych warunkach wyżej już się raczej nie da, chyba że ktoś zainstaluje toto na dachu wieżowca.
  Ile zyskam? Szczegółów obliczeń nie będę zamieszczał, bo nie ma tu na to miejsca. Z uwagi na korzystną charakterystykę najlepiej wypadł wiatrak o mocy 500W, który wyprodukować może mi rocznie 698 kWh (jakieś 12 % mojego rocznego zapotrzebowania) o wartości 336 zł brutto, i jeśli udałoby mi się zmagazynować i spożytkować całą wytworzoną energię bez strat, to oszczędności zrównoważyłyby koszty inwestycji już po około 14 latach. Najgorzej wypadły elektrownie o mocy 100W, 20kW – odpowiednio 57 i 49 lat na zwrot kosztów inwestycji, i to przy założeniu że żaden kW się nie zmarnuje. O zarabianiu na sprzedaży energii wytworzonej sposobem domowym nie ma co marzyć. Potencjalne „nadwyżki” generują dopiero wiatraki o mocy 10 i 20kW. Ponieważ zakład energetyczny zapłaciłby mi za 1kWh wyprodukowanej energii (kiedy wieje) mniej, niż za 1 kWh energii dostarczonej (kiedy nie wieje), sprzedaż energii na zewnątrz znacznie pogorszyłaby i tak wątpliwą opłacalność całej zabawy.

 9. Iwona Ewa says:

  To czeste rozumowanie: monopolisto MUSISZ KUPIC! Przeciez to bogaty koncern. Jezeli zechce, wybuduje milion wiatrakow. Ale jest i druga strona medalu: monopolista dyktuje warunki odbioru energii. Kupisz chatke, a za przylaczenie do sieci energetyka chce drozej, niz za dom. Mozna jednak sprzedawac energie o dowolnych parametrach: kupia ja Twoi sasiedzi. Do ogrzewania – tanio. Od 15Hz do 1500. Napiecie od 30 do 300V. A jezeli zapewnisz stabilne zasilanie, to wielu zgodzi sie nawet na panstwowe ceny. Ale wtedy na czas bezwietrza, nalezy wspomoc system blokiem cieplnym.

 10. Waldek says:

  Własna elektrownia to świetny interes ale trzeba zwrócić uwagę na firmę, która buduje wiatraki albo sprzedaje używane bo czytałem ostatnio o firmie Eko-energia, która montuje uszkodzony sprzęt.

 11. Daniel says:

  Elektrownia wiatrowa to fajna zabawka .Mam taką małą wykonaną przez siebie o mocy 1kw .wszystko byłoby fajnie gdyby wiatr chciał wiać ciągle ,bo jeśli ktoś myśli o szybkim zwrocie inwestycji to lepiej niech kupi sobie agregat.Jedyne co szybko się zwróci i pracuje na czysto to turbina wodna kręci się to na okrągło i cieszy serce właściciela.wystarczy mały strumyczek tylko koło na wzór młyńskiego musi być duże,wszystko to napędz alternator samochodowy 24v dalej przewody a akumulatory jak najbliżej domu aby przekroje przewodów były nie za duże nastepnie przetwornica z alegro i włączamy telewizor jak sąsiad siedzi przy świeczce. A tak naprawde to trzeba bardzo chcieć żeby tym się bawić moja elektrownia wiatrowa ma już kilka lat 2 razy była złamana przez halny wielokrotnie ją przerabiałem i modernizowałem a co najważniejsze można ją szybko połozyć przydaje sie to przy buży czy przy wymianie łożysk.Maszt 6,5m wysokości obracany śmigło z 16 łopat 5 m średnicy i ogon a do tego alternator 24v 1000w przełożenia na podwójnych kołach pasowych Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami a wszystkim którzy coś już tworzą zyczę powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *