Toaleta kompostująca: jak działa i jak się sprawdza?

U siebie na działce od 2013 r. mam toaletę kompostującą (zwaną także toaletą suchą, bo nie wymaga spłukiwania). Dziś chciałbym na łamach poniższego filmu pokazać, jak w praktyce wygląda jej działanie.

Toaleta kompostująca wydaje się być optymalnym rozwiązaniem na działkę, gdzie nie ma przyłącza kanalizacyjnego. Zamiast budować za grube pieniądze to przyłącze albo wykonać szambo, możemy jednym prostym ruchem rozwiązać (przynajmniej w części) problem kłopotliwych ścieków.

Tam, gdzie kanalizacja albo szambo już jest, też warto taką toaletę wykonać, bo korzystanie z niej wiąże się z kilkoma korzyściami. Po pierwsze, znacząco zmniejsza opłaty za wodę (ok. 1/3 wody zużywanej w domu zużywa się do spłukiwania w sedesie), a co za tym idzie — także za kanalizację. Ale także pozwala mniej obciążać środowisko ściekami oraz zrezygnować z marnowania w sedesie wody oczyszczonej tak, by nadawała się do picia (a przecież taką mamy w kranach). No i zagospodarować cenne substancje mineralne, które w przeciwnym wypadku spuszczalibyśmy do kanalizacji.

Moja ma postać śmiesznego drewnianego domku, zbudowanego w dużej mierze z materiałów z odzysku. Jej sercem jest duża, plastikowa beczka, nad którą znajduje się deska klozetowa. Do beczki załatwiamy potrzeby fizjologiczne (można także wrzucać papier, chusteczki, ręczniki papierowe), a następnie zasypujemy trocinami.

Nie wiem, jakie są optymalne proporcje trocin do wsadu, więc proszę tylko użytkowników toalety, by wsypali tyle trocin, aby przykryć to, co po sobie zostawili. Dzięki temu minimalizuje się uwalnianie nieprzyjemnych zapachów, a w toalecie praktycznie nie śmierdzi. Inna rzecz, że po części mogę to zawdzięczać jej dość ażurowej budowie. W każdym razie atmosfery tam panującej nie da się porównać do zwykłych wychodków, z których w przeszłości zdarzało mi się korzystać.

Dlaczego trociny? Z dwóch powodów.

Po pierwsze wiążą one część wody, która w przeciwnym razie bardzo utrudniałaby kompostowanie (które jest przecież procesem tlenowym).

Po drugie, mają poprawić proporcje węgla do azotu. Dla kompostowania optymalne proporcje C:N (węgla do azotu) są rzędu 25-30:1. W odchodach jest za dużo azotu, bo węgiel przecież pod postacią węglowodanów trawimy i przyswajamy z pokarmu.

Zakładałem, że toaletę będziemy eksploatować w cyklu dwuletnim, bo mam dwie beczki. Pierwsza miała być w danym roku napełniana. Druga, równolegle, podlegać kompostowaniu. Ostatecznie na razie napełniam dopiero drugą beczkę, a pierwszą wyciągnąłem na świeże powietrze w 2014 r. Stoi od tamtego czasu i się kompostuje. Jej zawartość w tej chwili w niczym nie przypomina tego, co po sobie zostawialiśmy.

Kompost ostatecznie wyląduje pewnie gdzieś pod drzewami owocowymi u mnie na działce. Marchewki na niej wyhodowanej bym jeść raczej nie chciał. 😉

Komentarzy do wpisu “Toaleta kompostująca: jak działa i jak się sprawdza?”: 22.

 1. Schweiz says:

  Czy Pan na prawdę nie ma żadnych potrzeb estetycznych? Buda zbita z jakichś śmieci, jakieś stare gumoleum… Po co Pan to budował? Nie mógł Pan po prostu srać pod siebie? Polactwo…

 2. @Schweiz: nie, proszę Pana. Lubię śmieci, gumoleum i obserwowanie ludzkiej głupoty. Dlatego sprawił mi Pan wielką przyjemność swoim komentarzem.

 3. Bartez81 says:

  Proszę nie zwracać uwagi na tego typu komentarze. Samo słowo Polactwo mówi wszystko o tym czymś. Uważam że pomysł fajny nie do mieszkania ale na działkę czy domek w lesie ekstra. Ciekawe czy przy odrobinie wolnego czasu i solidworks udało by się zaprojektować toaletę całkiem cywilizowana działająca na tej samej zasadzie. Pozdrawiam gratuluję konstrukcji.

 4. Adam says:

  Bardzo fajne dwa w jednym. Nawet patent jest. Zrobione jak trzeba, na moje spoko opcja na pole.

 5. Andy says:

  Jestem za! Nas czeka niebawem taki projekt. Dzialka rekereacyjna. A dokładnie planujemy zaadapotować domek narzędziowy na suchą toaletę. Taką powiedzmy by cieszyla i duszę (że eko) i oko 😀 Nie wiem jeszcze czy kupimy gotowy biolan czy „wrzeźbimy” coś sami 😉 pozdrawiamy

 6. Adam says:

  Fajny pomysł jestem za:)
  Do dziś zastanawiam się czasem, dlaczego nikt jeszcze nie wpadł na pomysł instalowania na dachach bloków, zbiorników, zbierających deszczówkę choćby tylko do celów spłukiwania toalet. Z powodu braku pitnej wody ginie na świecie wiele istnień dziennie, a my nonszalancko szastamy nią na prawo i lewo. Trochę wstyd, ale wraz ze wzrostem świadomości, zmierzamy w dobrą stronę.

 7. helena says:

  Super jest Pan geniuszem. Ja mam narazie cała górę toalety , a Pan mi uświadomił jak rozwiązać dół!

 8. Wiktoria says:

  wygląda o niebo lepiej niż toy toy.

 9. Inżynier says:

  Pomysł bardzo dobry, gdy się niemieszka na stałe na działce. Super na sezon letni. Niewiem jak to się ma do prawa budowlanego. Czy wystarczy ustawić toaletę min. 2m od granicy działki i po roku rozsypywać kompost. Dobry pomysł i gratis nawóz pod drzewa owocowe.

 10. Elegant Lady says:

  Ludzie na świecie (w krajach bardziej rozwiniętych niż Polska) używają toalet kompostujących w domach. Można je wykonać (lub kupić) i urządzić tak estetycznie jak tylko ma się na to ochotę . Wszystkie znane mi osoby które zdecydowały się na toaletę suchą w domu są bardzo zadowolone ze zmiany toalety z mokrej na suchą. Trzeba tylko wejść na odpowiedni poziom świadomości własnej odpowiedzialności za pozostawiany przez siebie ślad ekologiczny. Schweiz jest obecnie na poziomie -100 lat, szkoda mi go bo raczej nie zdąży dotrzeć nawet do poziomu 0.
  Pozdrowienia i nieskończenie wielu przyjemności na działce dla Krzysztofa !!!!

 11. Sława says:

  Witam.
  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat z jakich drzew najlepsze trociny, liściaste, czy iglaste, czy to ma znaczenie?
  Pozdrawiam

 12. @Sława: nie mam bladego pojęcia, więc używam po prostu takie, jakie mam.

 13. Sebastian says:

  Witam. 1 razem z 2 czy z doświadczenia Pana lepiej osobno żeby szybciej się materiał kompostował?
  Pozdrawiam.

 14. @Sebastian: nie mam doświadczeń w kompostowaniu osobno. U mnie od zawsze wszystko szło razem. Przy czym trzeba powiedzieć uczciwie, że mężczyznom goszczącym u mnie na działce nie zawsze się chce iść aż do toalety na „jedynkę”, więc proporcje są troszkę zachwiane.

 15. Paweł says:

  W dawnych czasach jeszcze przed narodzinami Chrystusa jako kompostu używano wyłacznie tego co z nas wypadło i wypłynęlo. Nie kompostowano odchodów zwierzęcych, absolutnie było to nie do pomyślenia. Można powiedzieć że to co zostawiamy w kibelku zmieszane z kompostem roślinnym to najlepsza materia do ogrodu. Mocz nie tylko przyspiesza kompostowanie ale i sprawia że azot i organiczny węgiel są lepiej przyswajane przez rośliny. Także ogranicza zasolenie ziemi. Dlatego warto wybierać częściej i mieszać z materią roślinna. Ja narazie napełniam uryne w karnisterek 4l i wylewam tak co 3-4 dni na pryzmę kompostową. Ale planuję coś małego do garażu. Często tam pracuję i nie chce mi się latać do chaty na klocka albo zmianę oleju. Mała skrzynka na kółkach. z wiaderkiem 20l, z góry deska kiblowa. Tak by można było pod szafkę schować. Trocin i ścinek mam zawsze sporo.

 16. Maciej says:

  Kto w ogóle wymyślił wypróżnianie się do wody, zgłębiał ktoś z Was ten temat? To mi przypomina scenariusz z książki „Kanalizacya miasta warszawy..” gdzie ewidentnie komuś zależało na tym aby fekalia miejskie spływały do rzek, dążono aby zanieczyścić środowisko, zniszczyć co dla nas najcenniejsze, wyzyskać poprzez kryzys i uzależnić od siebie niszcząc naturalne nasze siedlisko -Dawniej Polskie chłopy naturalnie załatwiali sprawy każdy pod swoim ulubionym drzewem, natomiast szlachta i król robili do kanałów tony od nadmiaru obżarstwa kału bez oczyszczalni prosto do naszych rzek które od najstarszych dziejów uważaliśmy za święte, faktycznie stały się jałowe.. Pomocny artykuł i instruktaż każdemu może się kiedyś przydać, okazane jak w prosty najtańszy sposób z myślą o praktyczności zbudować coś prawie z niczego, moim zdaniem estetyka wystarczająca w zupełności do tego celu

 17. Pingback: ⚡ Jak przygotować się na blackout i jak przetrwać brak prądu? - Domowy Survival

 18. PS says:

  „Toaleta kompostująca wydaje się być optymalnym rozwiązaniem na działkę, gdzie nie ma przyłącza kanalizacyjnego. Zamiast budować za grube pieniądze to przyłącze albo wykonać szambo, możemy jednym prostym ruchem rozwiązać (przynajmniej w części) problem kłopotliwych ścieków.”

  No tak, ale przecież tzw. ścieki powstają nie tylko z toalety ale też z łazienki i kuchni , mycia się , prania czy zmywania. Więc co z nimi? Potrzebna jest kanalizacja, szambo.

 19. Małgośka says:

  Mam taką toaletę na działce. Przed decyzją o jej założeniu dużo czytałam na ten temat ale nikt nie wspominał o pladze much jakie rozwijają się w tej toalecie. Jest jakiś sposób na to?

 20. @Małgośka: w mojej nic się nie rozwija. Przysypywanie dwójki warstwą trocin załatwia sprawę, muchy nie przylatują.

 21. Małgośka says:

  No właśnie to nic nie daje.

 22. Pingback: Dom na trudne czasy (2): instalacje i ogród, które zapewnią (choć częściową) samowystarczalność - Domowy Survival

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *