Technologie wznoszenia ścian murowanych w projektach domów

Kiedyś domy budowano tylko z cegieł glinianych albo pustaków betonowych. Teraz do dyspozycji mamy także inne rozwiązania, które prezentujemy poniżej.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych wykorzystują różnego rodzaju materiały budowlane. Najczęściej mamy do czynienia z technologią tradycyjną, czyli murowaną. Jakie rodzaje technologii wznoszenia ścian w projektach domów są najczęściej używane? Podpowiadają nam redaktorzy portalu Dom.pl.

Technologia murowana – ceramika

Cegły ceramiczne powstają poprzez wykorzystanie gliny rozrobionej z wodą, które następnie wypalane są w wysokiej temperaturze. Takie wyroby ceramiczne to między innymi cegły pełne, pustaki szczelinowe, poryzowane, kratówki.

Ceramika w budowie domów jednorodzinnych jest znana przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość, ciepłochronność oraz naturalność – to materiał, który spotykany jest też w projektach domów zdrowych, ekologicznych.

Technologia murowana – beton komórkowy

To jedna z najbardziej popularnych technologii, w której stosuje się beton komórkowy określany także jako gazobeton. Powstaje on ze spienionego betonu z wykorzystaniem gazu, najczęściej dwutlenku węgla.

Ze względu na swoją budowę beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, jest lekki, ale też kruchy, dlatego wymaga właściwej budowy. Dzisiaj projekty domów z gazobetonu są często spotykane i chętnie wybierane.

Technologia murowana – silikaty

Kolejnym materiałem stosowanym w technologii tradycyjnej są silikaty. To materiały, które powstają z palonego wapna, piasku oraz z krzemionki i wody. Silikaty to zatem elementy wapienno-piaskowe, naturalne i wytrzymałe. Posiadają również dobre właściwości termoizolacyjne.

Buduje się z nich między innymi domy energooszczędne i ekologiczne. Są one również dość drogie, ale uznawane są za jeden z lepszych typów materiałów budowlanych.

Technologia murowana – keramzyt

Ostatnim materiałem spotykanym w projektach domów jednorodzinnych w tradycyjnej technologii jest keramzyt. Materiał ten produkowany jest z użyciem iłów oraz gliny, które poddawane są wypalaniu.

Keramzyt charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, szybko oddaje nadmiar wilgoci. W porównaniu do ceramiki nie ma też tak zwanej radiacji naturalnej, dlatego uznawany jest za zdrowsze.

Podsumowując, jeśli chcemy wybudować dom jednorodzinny, powinniśmy także zwrócić uwagę na technologię jego wykonania. Do dyspozycji mamy kilka różnych typów materiałów o innych właściwościach, dlatego powinniśmy pamiętać o nich przy poszukiwaniu idealnego projektu domu jednorodzinnego dla siebie.

Komentarzy do wpisu “Technologie wznoszenia ścian murowanych w projektach domów”: 5.

 1. Obserwator says:

  Można jeszcze murować z cegieł z gliny niepalonej zmieszanej ze słomą, to jest w naszym kraju najtańszy sposób budowy (słoma jest relatywnie tania, glinę niektórzy za darmo oddają), choć wymagający sporo wkładu własnego – tu opis tej technologii – http://www.naturalnydom.com/

 2. Karol says:

  3 miesiące temu wraz z mężem skończyliśmy oficjalnie już budowę domu. Trwało to 1,5 roku no ale cóż. My zdecydowaliśmy się na jego budowę z betonu komórkowego. Przy zamawianiu wykonania projektu przekonywano nas właśnie do tego materiału z uwagi na niewygórowaną cenę i skuteczność izolacji cieplnej co jak wiadomo bardzo ważne.

 3. Tomasz says:

  Bardzo dobry wpis o budownictwie. Mogę się założyć, że wielu ludzi którzy planują budowę domu powołuje się na rady budowlańców którzy będą im budować dom, w kwestii wyborów materiałów a oni nie zawsze przecież wiedzą co dla nas może być najlepsze. Ostatnio też coraz częściej staje się modne adaptowanie starych budynków do nowszych projektów. Zauważyłem to na wielu obrzeżach miast.

 4. Spawak says:

  Jak dla mnie najgorszym momentem budowy były zbrojenia.. druty.. spawanie. Najlepszym momentem wiadomo jest wręczenie kluczy właścicielowi 😀 Bardzo dobry wpis.

 5. Akwin says:

  Ogólnie sam zdecydowałem się budując dom na keramzyt. Firma budowlana sama go polecała właśnie ze względu na szybkie oddawanie wilgoci i przystępną cenę u nich 😉 Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *