Szkło antykorozyjne – kiedy warto je stosować?

Korozja jest procesem, które dotyczy nie tylko metalu, lecz także szkła. Pod wpływem wody przezroczysta tafla może mętnieć i ulegać niszczeniu. Aby zapobiec temu zjawisku, w niektórych aranżacjach stosuje się specjalne szkło antykorozyjne. Kiedy jest to szczególnie ważne?

Szkło jest odporne na wiele czynników chemicznych, jednak źle znosi działanie wody oraz pary wodnej. Dlatego do pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność, poleca się stosowanie szkła antykorozyjnego.

Czym jest szkło antykorozyjne?

Aby poprawić właściwości szkła, producenci często powlekają jego taflę specjalnymi powłokami, których zadaniem jest np. odbijanie promieni słonecznych lub tworzenie hydrofobowej powierzchni ułatwiającej czyszczenie. Istnieje także szkło antykorozyjne, które pozwala ochronić materiał przed niszczącym działaniem wody (na przykład TIMELESS, opisane na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/timeless). Szyba tego typu składa się z przezroczystego szkła typu float, na które metodą megatronową napyla się warstwę tlenków metali. Powłoka wykazuje wysoką trwałość i nie ulega zniszczeniu podczas czyszczenia powierzchni szkła. Dzięki zastosowanej technologii szkło antykorozyjne wyróżnia się wysoką przejrzystością i blaskiem, a jego grubość nie wpływa na percepcję kolorów. Zachowuje swoje właściwości przez cały okres użytkowania – producenci oferują gwarancję nawet na 10 lat. W przeciwieństwie do zwykłego szkła typu float tafla z powłoką antykorozyjną doskonale znosi wilgotne warunki. Jednocześnie jest łatwiejsza do utrzymania w czystości – woda swobodnie spływa po jej powierzchni, ograniczając powstawanie zacieków.

Zastosowanie szkła antykorozyjnego

Szkło antykorozyjne warto stosować wszędzie tam, gdzie może być narażone na działanie wody. Z oczywistych względów sprawdzi się więc w łazienkach – jako materiał do wykonania parawanów nawannowych, ścianek w kabinach prysznicowych typu walk-in i osłon prysznicowych w tradycyjnych prysznicach. Szkło antykorozyjne przez wiele lat zachowuje przejrzystość i jest łatwe w czyszczeniu. Pozwala osiągnąć wysoką estetykę aranżacji, a także optycznie powiększa pomieszczenia. Na zwykłe szkło negatywnie wpływa nie tylko sama woda, lecz także para wodna. Z tego względu wszelkie szklane ścianki działowe oraz drzwi w łazienkach warto wykonać z materiału antykorozyjnego – nawet jeśli tylko wydzielają strefę toaletową. Poza łazienką szkło antykorozyjne sprawdzi się również w przypadku paneli ściennych nad blatem kuchennym czy drzwi w domowych saunach i innych pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. W przypadku budynków komercyjnych szyby z powłoką antykorozyjną sprawdzą się na basenach, siłowniach oraz w okolicy zbiorników wodnych – fontann czy oczek wodnych. Dodatkowo należy pamiętać, aby pozostałe materiały (na przykład okucia i zawiasy) również zostały zabezpieczone przed działaniem wody, co uchroni je przed utratą właściwości przez kolejne lata użytkowania.

Jeden komentarz do wpisu “Szkło antykorozyjne – kiedy warto je stosować?

  1. paweł says:

    pierwsze słyszę o takim rozwiązaniu ale wydaje się być bardzo dobre i sensowne. muszę koniecznie zgłębić temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *