Świetlówki kompaktowe

Świetlówki kompaktowe (żarówki energooszczędne) są niczym innym jak zwykłą świetlówką (lampą fluorescencyjną), w mniejszym rozmiarze, dostosowaną do typowych opraw oświetleniowych na zwykłe żarówki. W takiej świetlówce została upchana cała elektronika, więc można je z powodzeniem stosować zamiast normalnych żarówek. Jest ona wyposażona w zwykły gwint żarówkowy.

Podstawową zaletą energooszczędnych żarówek jest, jak sama nazwa wskazuje, ich niższe zużycie energii elektrycznej w porównaniu do żarówek tradycyjnych. Są one bowiem znacznie sprawniejsze — wytwarzają kilka razy więcej światła z tej samej ilości energii. To wynika z faktu, że zwykła żarówka produkuje mnóstwo ciepła. Jest ono zwykle bezpowrotnie tracone na ogrzewanie powietrza pod sufitem, ale może też być nieprzyjemne dla użytkownika (np. w przypadku lamp niepotrzebnie nagrzewających biurko). Może być też uciążliwe, zwłaszcza latem, gdy podgrzewa jeszcze nagrzane pomieszczenie i zwiększa zużycie energii przez klimatyzację.

Żarówka energooszczędna zużywa nawet 4-5 razy mniej energii niż tradycyjna!

Drugą bardzo ważną zaletą świetlówek kompaktowych jest ich większa żywotność niż żarówek tradycyjnych. Dzięki temu wyższy koszt takiej żarówki zwraca się po części wskutek jej dłuższej żywotności.

Zachęcam do dyskusji dlaczego żarówki energooszczędne się opłacają.

Komentarzy do wpisu “Świetlówki kompaktowe”: 3.

  1. daniel says:

    całkiem niezła strona poszukiwałem tych informacji

  2. Pingback: Świetlówki kompaktowe i żarówki LED - czy warto?

  3. Pingback: Lampy naftowe na trudne czasy - Domowy Survival

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *