Solarne lampki ogrodowe – budowa i zasada działania

Dziś wpis wideo, chciałem przedstawić Wam zasadę funkcjonowania solarnych lampek ogrodowych. Chodzi o takie małe lampki, które wbija się w trawnik, ładowane energią słoneczną, świecące w nocy.

Rozebrałem więc taką lampkę przed kamerą by pokazać, co jest w środku. I opisać w kilku słowach zasadę działania.

Identycznie działają duże instalacje fotowoltaiczne, dlatego warto poznać tę zasadę.

Komentarzy do wpisu “Solarne lampki ogrodowe – budowa i zasada działania”: 3.

  1. Ruralista says:

    Filmik ciekawy, ale przydałaby się troszkę bardziej szczegółowa analiza, dotycząca efektywności takich małych 'lampiszonów’.

    Bateria, tj. akumulatorek o pojemności 200 mAh raczej nie wystarczy nam w naszych warunkach klimatycznych na siedzenie po ciemku aż do świtu przy równonocy. W letnie miesiące jest to jak najbardziej przydatne… Jednak, czy zastosowanie malutkich silników Stirlinga nie byłoby bardziej efektywne?

    Mam jeszcze jedno pytanie do autora tejże strony. Jak możnaby wykorzystać stacjonarny rower do ćwiczeń w domu, w przypadku awaryjnej konieczności zasilania, gdy braknie prądu w sieci.
    Gdyby zrobić porządne dynamo własnej roboty z dość mocnym oporem, ile prądu na bieżąco człowiek z przeciętną kondycją będzie w stanie wykorzystać? To by mi się bardzo w domu przydało, gdy mam na jutro przygotować na kompie ważny projekt, a prądu w gniazdkach „po prostu ni ma”. Baterie z laptopa jeszcze trochę wytrzymają, ale na modem i router trzeba mieć zasilanie. Oba mi biorą po 12 V i 1 A prądu stałego, czyli, o ile dobrze liczę, łącznie pobór prądu dla obu urządzeń wynosiłby 24 W.
    Zwyczajne dynamo rowerowe produkuje 3 W przy 6 V, czyli to by były dwa układy po 4 dynama.

  2. ksiksiu says:

    Kwestia jest taka, jaką masz kondycję. Przeciętny człowiek myślę, że jest w stanie wyciągnąć około 80-100 watów z własnych mięśni. Ile wynosiłaby wartość „ciągłej pracy” ciężko jest określić. Jednak myślę, że żeby doładować akumulator podtrzymujący sprzęt elektroniczny by to wystarczyło.

  3. witek says:

    5 minut bełkotu jak rozebrać a 0 jak dokładnie działa i jak wygląda cała płytka itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *