Rzepak

Rzepak, a właściwie kapusta rzepak (Brassica napus) – gatunek rośliny dwuletniej lub byliny, nieznany w przyrodzie należący do rodziny kapustowatych. Jak wykazały badania genetyczne jest krzyżówką kapusty polnej (Brassica campestris) i kapusty warzywnej (Brassica oleracea).

W obrębie tego gatunku wyróżnia się dwie odmiany:

Kwitnący rzepak na polu

Kwitnący rzepak na polu w Szwecji.

 • brukiew (karpiel) (Brassica napus var. napobrassica) – odmiana dwuletnia. W pierwszym roku wegetacji powstaję wieniec liści odziomowych oraz korzeń spichrzowy. W drugim roku wegetacji pęd nasienny. Uprawiana jest w strefach klimatów umiarkowanych i chłodnych warzywna i paszowa. W drugim roku, gdy kwitnie, stanowi ważną roślinę miododajną. MTN – 1,5-4 g, kwiatostan – grono, owoc – łuszczyna. – 35-40 Mg/ha obornika, nawożenie mineralne – azot N 180 kg/ha, fosfor P205 – 70 kg/ha, potas K2O – 120-180 kg/ha; wysiew 2-3 kg/ha, głębokość siewu – 1-1,5 cm.
 • rzepak (Brassica napus var. arvensis) – Roślina jednoroczna. Występuje w dwóch formach:
  • rzepak jary (Brassica napus var. arvensis f. annua)
  • rzepak ozimy (Brassica napus var. arvensis f. biennis)

  Od brukwi różni się cieńszym korzeniem i szybszym wzrostem. Uprawiany w strefie klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego jako roślina oleista i lecznicza (ze względu na zawartość glikonapiny), a także na paszę. Najwięksi producenci to Chiny, Afganistan, Pakistan i Indie a w Europie: Rumunia i Polska.

Artykuł ten jest na licencji GNU Free Documentation License. Został napisany w oparciu o artykuł „Kapusta rzepak” z serwisu Wikipedia.

Jeden komentarz do wpisu “Rzepak

 1. alcan says:

  no dobrze ale, w jaki sposób oczyscić surowy olej tak żeby nadawqał się do produkcji bio? czy wsytraczy tylko filtracja mechaniczna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *