Przebudowa serwisu

Trwało to trzy tygodnie, ale wreszcie się udało. DrewnoZamiastBenzyny.pl ma nowy wystrój i nową formułę. Od dziś bowiem obsługiwane jest przez skrypt WordPress, przeznaczony do tworzenia blogów.

To może się Wam, drogim czytelnikom, wydać trochę karkołomne. Zamieniać zwykłą witrynę WWW na bloga. Przecież blog to coś w stylu internetowego pamiętnika. Jak więc ma on być kontynuacją „starego” DZB, które istniało w sieci ładnych kilka lat?

W zasadzie jeśli chodzi o samą witrynę, to niewiele się zmieni. Artykuły, które były dostępne pod starymi adresami, są teraz pod adresami nowymi. Ale nie ma konieczności zmiany odnośników czy wpisów w ulubionych. Stare adresy po wpisaniu też działają, przenosząc czytelnika na nowy adres artykułu. Tak jak publikowałem tu tematyczne wpisy na temat odnawialnych źródeł energii, biopaliw, biodiesla, gazu drzewnego i autonomicznego budownictwa, tak będę to robić dalej.

Jest jednak kilka przyczyn, dla których się na to zdecydowałem. Zainstalowanie tu WordPressa i powierzenie mu opieki nad serwisem ma sporo zalet.

  • Po pierwsze, serwis jest dzięki temu łatwiejszy w aktualizacji. Mogę zrobić to z dowolnego miejsca na świecie. Muszę się tylko zalogować i napisać artykuł. W starej wersji serwisu musiałem jeszcze zrobić kilka niezbędnych, acz żmudnych czynności, aby tekst był dostępny do czytania.
  • Po drugie, wszystkie artykuły można do woli komentować! Tego brakowało mi tu najbardziej, bo przecież nie piszę tej witryny dla siebie, tylko dla czytelników…
  • Po trzecie, nawigacja w witrynie będzie łatwiejsza. Artykuły posegregowane są w kategoriach, niektóre z nich oznaczyłem tzw. tagami, czyli znacznikami tematycznymi. Na końcu każdego tekstu WordPress sugeruje kilka innych artykułów, powiązanych tematycznie, wartych przeczytania.
  • Po czwarte, łatwiej będzie śledzić nowości w serwisie za pośrednictwem tzw. kanału RSS.

Najbardziej cieszę się z tego, że będzie mi łatwiej publikować nowe artykuły. Do tej pory było to naprawdę żmudne i nierzadko odbierało mi motywację do napisania czegokolwiek. Dzięki temu nowe wpisy będą się tu pojawiać częściej!

Ze względu na to, że mogły pojawić się jakieś błędy przy przepisywaniu serwisu na nowy skrypt, będę wdzięczny za wszystkie konstruktywne uwagi. I życzę miłej lektury!

Komentarzy do wpisu “Przebudowa serwisu”: 2.

  1. kris says:

    Drobny ubytek funkcjonalności nowej formy. Mnie brakuje na nowej stronie głównej odnośników do ostatnio aktywnych wątków forum. Na starej stronie rzut oka wystarczył by wiedzieć czy pojawiło się coś nowego. Jeśli to możliwe myślę że warto do tego powrócić. poza tym OK. Zmiany są konieczne a te wyglądają całkiem zgrabnie.

  2. Zdecydowanie, do tego wrócimy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *