Promienniki ciepła – innowacyjny sposób ogrzewania

W naszym kraju zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach bywa nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy na myśli mamy hale, garaże, warsztaty czy inne obiekty użyteczności publicznej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje nowoczesnych i sprawnie działających rozwiązań, które będą nie tylko efektywne, ale również ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Stąd też rosnąca popularność promienników podczerwieni. Jest to bowiem metoda ogrzewania, która ma wiele zalet. Jakich? Przekonajmy się i sprawdźmy jak działają promienniki ciepła oraz gdzie się sprawdzają.

Zasada działania promienników podczerwieni

Większość sposobów ogrzewania pomieszczeń (takich jak piecyki gazowe czy centralne ogrzewanie) opiera się na zjawisku konwekcji, czyli ruchu powietrza. Ciepłe powietrze wędruje do góry, w tym czasie grzejnik lub piecyk ogrzewa zimne, które powędrowało w dół. Zanim całe pomieszczenie osiągnie odpowiednią temperaturę, a my poczujemy komfort cieplny, musi upłynąć sporo czasu.

Promienniki na podczerwień działają zupełnie inaczej. W tym przypadku nie zachodzi bowiem konieczność nagrzewania powietrza w pomieszczeniu. Emitowane promieniowanie podczerwone dociera od razu do ciała osób, które znajdują się w obrębie jego oddziaływania, a także ścian czy przedmiotów. Wnikając w nie zapewnia lekkie ogrzewanie. Dzięki temu komfort cieplny odczuwamy praktycznie w ciągu kilku chwil od uruchomienia promiennika.

Co można ogrzewać elektrycznymi promiennikami ciepła?

Wiemy już, że promienniki podczerwieni zapewniają szybkie poczucie ciepła oraz nie wymagają ogrzewania powietrza w pomieszczeniu. Z tego właśnie powodu mogą być stosowane w wielu miejscach, w których tradycyjne metody ogrzewania nie sprawdzają się. Wymienić tu możemy pomieszczenia, w których często otwiera się drzwi (takie jak garaże czy warsztaty), duże obiekty, które często nie posiadają odpowiedniej izolacji cieplnej (hale i magazyny), a także przestrzenie półzamknięte (tarasy, ogrody czy ogródki gastronomiczne). Słowem, zastosowanie promienników podczerwieni jest naprawdę bardzo szerokie.

Tarasy i ogrody

Wypoczynek na świeżym powietrzu to doskonała forma relaksu. Niestety, w naszym kraju nie zawsze możemy w pełni cieszyć się ciepłem i naturą. Nie da się ukryć, że nawet w stosunkowo krótkim sezonie wiosenno-letnim, który nam to umożliwia, zdarzają się chłodne dni, a także zimne wieczory i poranki. Z tego właśnie powodu promienniki ciepła na taras stają się coraz popularniejszą metodą radzenia sobie z chłodem. Mogą być stosowane zarówno na tarasach, jak i w zadaszonych częściach ogrodu. Zapewniają przyjemne uczucie ciepła, a przy tym nie stwarzają zagrożenia pożarowego jak np. ogniska czy niewielkie piecyki. Co ważne, promienniki ciepła na taras działają efektywniej, gdy jest on nieco osłonięty np. pergolą czy zadaszeniem.

Garaże i warsztaty

Kolejnymi miejscami, w których wykorzystać możemy promienniki podczerwieni, są garaże i warsztaty. Ten rodzaj ogrzewania sprawdzi się praktycznie w każdym garażu – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dużym obiektem na kilka samochodów, czy też garażem wolnostojącym, do którego nie możemy podłączyć tradycyjnego ogrzewania centralnego. Promienniki ciepła na podczerwień to również idealne rozwiązanie w przypadku warsztatów. Każdy mechanik wie doskonale, że nie da się przeprowadzać np. prób uruchomienia silnika przy zamkniętych drzwiach. Jednocześnie ich otwarcie wystarczy by stracić komfort cieplny, na który często musimy czekać przez długi czas (jeśli mamy do czynienia z tradycyjnymi metodami ogrzewania). W przypadku promienników z powodzeniem możemy otwierać drzwi warsztatu kiedy tylko tego potrzebujemy, bez obaw, że zaczniemy odczuwać nieprzyjemne zimno.

Hale i magazyny

Każdy, kto choć raz przebywał w okresie zimowym na terenie hali lub magazynu, wie doskonale, że często trzeba liczyć się z dotkliwymi, niskimi temperaturami. Wynika to z dwóch czynników, które sprawiają, że metody ogrzewania wykorzystujące zjawisko konwekcji są zwyczajnie nieefektywne. Pierwszy z nich to wielkość tego typu obiektów, a co za tym idzie ilość powietrza, która wymaga ogrzania.

To jednak nie wszystko. Bardzo często bowiem hale i magazyny są wykonywane z blach lub też nie są dostatecznie docieplone. Brak izolacji cieplnej sprawia, że ciepłe powietrze szybko ulega schłodzeniu. Właśnie dlatego warto zdecydować się na promienniki podczerwieni, które nie muszą ogrzewać powietrza wewnątrz hali. Emitowane przez nie promieniowanie podczerwone dociera do osób pracujących na hali lub w magazynie w zaledwie kilka chwil, sprawiając, że czują przyjemne ciepło.

Biura i lokale handlowe

Wśród miejsc, w których doskonale sprawdzają się promienniki podczerwieni, wymienić należy również biura i lokale handlowe. Co prawda obiekty te często nie mają dużej powierzchni, dzięki czemu ogrzewanie ich w tradycyjny sposób jest możliwe, niemniej jednak, odwiedzający je klienci powodują utratę ciepła przez ciągłe otwieranie drzwi.

Problemem jest również długi czas oczekiwania na to, aż powietrze w biurze lub lokalu osiągnie odpowiednią temperaturę, która może nam zapewnić komfort cieplny. W skutek tego często ogrzewa się je przez całą dobę, mimo, że nie jest to konieczne. Wykorzystanie promienników podczerwieni pozwala więc znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, ponieważ wykorzystuje się je tylko w godzinach pracy. Co więcej, pracownicy tego typu obiektów czują się komfortowo od razu, od momentu rozpoczęcia pracy.

Łazienki

Łazienki, szczególnie te duże, które występują w obiektach użyteczności publicznej (takich jak pływalnie, baseny, spa czy hotele) to miejsca, które wyjątkowo trudno ogrzać. Duża powierzchnia oraz wykończenie ścian i podłóg płytkami ceramicznymi sprawiają, że trudno dostatecznie ogrzać powietrze, co przyczynia się do dyskomfortu gości i klientów. Rozwiązaniem w takim przypadku również są promienniki podczerwieni, dzięki którym ciepło odczuwalne jest praktycznie natychmiast. Co więcej, mogą być użytkowane tylko wówczas, gdy ktoś przebywa w łazience, więc generują mniejsze koszty, niż tradycyjne metody ogrzewania.

Ogródki gastronomiczne

To jedne z pierwszych miejsc, w których zaczęto używać promienników podczerwieni. Osoby prowadzące lokale gastronomiczne doceniły bowiem fakt, że ta metoda ogrzewania nie wymaga podnoszenia temperatury powietrza i może być stosowana również w półotwartych obiektach. Promienniki podczerwieni pozwalają wydłużyć sezon, w którym klienci odwiedzają lokale znacznie chętniej właśnie ze względu na możliwość spożywania posiłków na zewnątrz. To jednak nie wszystko. Promienniki sprawdzają się bowiem nie tylko na początku oraz końcu sezonu, ale również w jego trakcie. Chłodne wieczory, które sprawiają, że goście szybciej wracają do domów, przestają dzięki nim być problemem.

Kościoły

Kościoły i obiekty sakralne to kolejne miejsca, w których ogrzewanie promiennikami sprawdzi się doskonale. Kamienne mury oraz wysokie konstrukcje sufitu sprawiają, że ogrzewanie wykorzystujące zjawisko konwekcji nie sprawdza się w tego typu obiektach. Co innego promienniki podczerwieni, których promieniowanie ogrzewa osoby przebywające wewnątrz obiektu w zaledwie kilka chwil. Warto również dodać, że dzisiejsze promienniki podczerwieni to urządzenia estetyczne, które nie zaburzają stylistyki kościoła.

Zalety ogrzewania promiennikami podczerwieni

Promienniki podczerwieni mają nie tylko szerokie zastosowanie, ale również wiele zalet, które sprawiają, że jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i w przypadku firm i przedsiębiorstw. Dotyczą one zarówno skuteczności działania promienników, jak i względów finansowych. Poznajmy więc najważniejsze z nich.

Skuteczność w otwartych przestrzeniach

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że ogrzewanie otwartych przestrzeni jest praktycznie niemożliwe. Ciepłe powietrze miesza się przecież od razu z zimnym. Tymczasem wystarczy nie ogrzewać samego powietrza (tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych metod). Wystarczy zastosować promienniki, które nagrzewają bezpośrednio powierzchnie, do których dociera promieniowanie. Dzięki temu nawet na otwartej przestrzeni urządzenia te mogą pomóc nam czuć się komfortowo. Doceniają to przede wszystkim osoby, które lubią spędzać czas „pod chmurką” oraz pracownicy gastronomii.

Szybkość działania

Tradycyjne metody ogrzewania, które wykorzystują zjawisko konwekcji i ogrzewają powietrze, potrzebują nawet kilku godzin do zapewnienia nam optymalnej temperatury. Co więcej, wystarczy szeroko otwarte okno, by temperatura szybko spada. W przypadku promienników podczerwieni możemy zapomnieć o tym problemie. Jego główną zaletą jest bowiem szybkość działania. Po uruchomieniu urządzenia zaledwie w przeciągu kilkunastu sekund możemy zacząć odczuwać przyjemne ciepło. Jest to więc rozwiązanie idealne dla pomieszczeń, których nie chcemy ogrzewać przez cały czas.

Niskie koszty eksploatacji

Ogrzewanie na podczerwień jest rozwiązaniem, które jest nie tylko przyjazne środowisku, ale również naszej kieszeni. W dzisiejszych czasach nowoczesne promienniki podczerwieni charakteryzują się bowiem naprawdę niskim zużyciem prądu. W przypadku tych urządzeń nie ma też mowy o konieczności wykonywania przeglądów, czy prac konserwacyjnych, a same promienniki charakteryzują się bezawaryjnością. Dzięki temu na dobrą sprawę wydatek ponosimy jedynie raz – podczas zakupu urządzenia. Miesięczne opłaty za używanie promienników z pewnością nie będą dla nas dużym obciążeniem.

Czy promienniki podczerwieni mają wady?

Znamy już liczne zalety ogrzewania promiennikami ciepła. Czy jednak urządzenia te posiadają jakieś wady? Niemożliwie przecież, aby były całkowicie idealne, prawda? No cóż, nie da się ukryć, że zastosowanie promienników podczerwieni może mieć i minusy. Pierwszym jest z całą pewnością cena urządzenia. Zakup promiennika oraz odpowiednich mocowań może być poważnym wydatkiem.

Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która się zwraca ze względu na niskie koszty eksploatacji w późniejszym czasie. Kolejną wadą, o której często mówią osoby krytykujące ten rodzaj ogrzewania, jest pomarańczowe światło emitowane przez promienniki. Faktycznie, w starszych modelach promienników było ono naprawdę jaskrawe i nieprzyjemne dla naszego wzroku. Warto jednak mieć świadomość, że w nowszych urządzeniach problem ten został całkowicie zlikwidowany. Emitują one bowiem znacznie łagodniejsze światło, a zastosowanie specjalnych osłon sprawia, że nie ma ono wpływu na nasze samopoczucie.

Wpływ promienników ciepła na zdrowie

Skoro już o samopoczuciu mówimy, warto poruszyć kwestię wpływu promienników podczerwieni na stan zdrowia osób, które przebywają w ich pobliżu lub często korzystają z tej metody ogrzewania. Lata badań i obserwacji pokazały, że urządzenia te nie szkodzą naszemu zdrowiu, a nawet mogą mu pomagać! Po pierwsze promieniowanie nie dociera do głębokich warstw skóry, dlatego też nie ma na nią żadnego wpływu. Co więcej, promienniki mogą pomóc nam we wzmacnianiu odporności, ponieważ nie wysuszają powietrza. Wskazane są również dla astmatyków, gdyż nie powodują ruchu powietrza, a tym samym cząsteczek kurzu czy alergenów.

HEATSCOPE – profesjonalny producent i dystrybutor promienników podczerwieni

Wiemy już, że wybór promienników podczerwieni to dobra decyzja, która rozwiązuje większość problemów z ogrzewaniem. Jakie promienniki jednak warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – warto postawić na firmy cieszące się doskonałą renomą.

Taką właśnie marką jest HEATSCOPE. To producent promienników podczerwieni, który wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu oferowane przez HEATSCOPE promienniki wyróżniają się mniejszą jasnością światła (dzięki czemu w ogóle nie są uciążliwe), doskonałą wydajnością oraz nowoczesnym, eleganckim designem, który nie zaburza wyglądu pomieszczeń. Więcej o promiennikach podczerwieni: https://promienniki.sklep.pl/promienniki-podczerwieni

Szeroki wybór promienników na podczerwień o różnej mocy sprawia, że każdy może znaleźć urządzenie, które będzie idealnie dopasowane do miejsca, w którym ma zostać wykorzystane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *