Pralki z podłączeniem ciepłej wody? Nie w Polsce!

Na początku czerwca wysłałem do wiodących producentów sprzętu AGD obecnych na polskim rynku zapytanie odnośnie pralek z podłączeniem ciepłej wody. Takie urządzenia pozwalają na wykorzystanie darmowej ciepłej wody ogrzewanej latem przez kolektor i oszczędzenie energii elektrycznej zużywanej na podgrzewanie wody do prania. Latem ciepłej wody i tak mamy za dużo, więc byłaby to niezła metoda na zagospodarowanie tej nadwyżki.

Chciałem dowiedzieć się, jak wygląda oferta pralek z opcją podłączenia do ciepłej wody i zrobić Wam tu zestawienie.

Dowiedziałem się, że takiej oferty po prostu nie ma.

Pytanie wysłałem do firm/marek: Indesit, Amica, Candy, Beko, Miele, Whirlpool, Electrolux i Samsung. I chyba gdzieś jeszcze, tylko sobie nie zapisałem.

Odpowiedzi dostałem od Indesita i Candy. Z pozostałych firm nikt nie był łaskaw poświęcić mi kilku minut czasu i odpisać na moje zapytanie.

Pralki na ciepłą wodę Candy

Nie ma czegoś takiego, ale może będzie. Odpowiedź, jaką otrzymałem, brzmi:

Przewidujemy wprowadzenie na rynek pralki na ciepłą wodę, ale data wprowadzenia nie została jeszcze potwierdzona. Nie znamy jeszcze wszystkich danych technicznych.

Pralki na ciepłą wodę Indesit

Też nie ma czegoś takiego. A tu w dodatku nie ma też spójnej procedury odpowiadania na zapytania klientów i innych pytających. Bo została mi przekazana surowa wiadomość od kogoś znającego się na sprzęcie do kogoś zajmującego się kontaktami ze światem zewnętrznym:

Jest jedno przyłącze do pralek. Nie zalecamy łączyć z ciepłą wodą. Tylko, że wtedy będzie np. płukał w ciepłej wodzie a nie w zimnej.

Komentarzy do wpisu “Pralki z podłączeniem ciepłej wody? Nie w Polsce!”: 51.

 1. gość codzienny says:

  Przywiozłem w 1991 z saksów z Niemiec pralkę Candy model Domino numeru już nie pamiętam, miała dwa przyłącza wody. Chodziła do 2007 roku aż się dosłownie rozpadła. To że nie ma takich ofert w Polsce nie znaczy że się ich wogóle nie produkuje. Zamiast tego można zwykłą pralkę podpiąć do ciepłej wody np z kolektora na dachu. Będzie szybsze pranie bo mniej czasu zmitręży sama na grzanie wody. Jak założę kolektory (z gminną dopłatą) to tak właśnie zrobię.

 2. @gość codzienny: pewnie, że takie pralki są, tylko nie na polskim rynku…

  Podłączenie zwykłej pralki do ciepłej wody jest trochę ryzykowne, bo pralka przecież pierze w ściśle określonej temperaturze a jej złe dobranie może powodować np. kurczenie się wypranych ubrań. Płukać podobno powinno się w zimnej.

 3. Janek says:

  Oczywiście są pralki na ciepłą wodę. Sam taką kupowałem w Irlandi i był to Indesit! To samo w Anglii.

 4. arek says:

  Pralka Wiatka miała przyłącze ciepłej wody.A były to lata 80-te

 5. Piotrek says:

  A ja mam starą poczciwą chyba Wiatkę (chyba, bo ze starości napisy ma pozacierane) z dwoma przyłączami. Ot, poczciwa stara radziecka technika…

 6. Darek says:

  Mozna podlaczyc ciepla wode do pralki poprzez jakis zawor z termostatem.
  W takim wypadku temperature prania ustawia sie na termostacie. Jednak nawet
  wtedy konieczne jest wylaczenie termostatu zaraz po napelnieniu sie
  pralki i rozpoczecia prania. W przeciwnym wypadku plukanie bedzie w cieplej
  wodzie, a to podobno duzy blad.

 7. @Janek: szczęście mają więc ludzie, którzy jeżdżą na zachód pracować i mogą sobie taką pralkę przywieźć…

  @arek, Piotrek: smutne to, że dawało się to zrobić dawno temu a dziś już się to „nie opłaca”…

  @Darek: właśnie, można, choć trzeba tego pilnować. No i trudno dorwać zawór termostatyczny z możliwością nastawieni temperatury od 30 do 60*C. Zwykła bateria termostatyczna ma chyba nieco mniejszy zakres temperatur?

 8. masior says:

  Akurat jeżeli chodzi o candy to ich klasy energetyczny niwelują ten problem, zużycie energii na podgrzanie wody jest mniejsze i coraz mniej potrzeba. Podłączenie ciepłej wody do pralki jest mniej bezpieczne niż zimnej

 9. @masior: po pierwsze, klasa energetyczna nie załatwia problemu. Problem załatwia pranie w zimnej wodzie, ale na to nie wszyscy są skłonni pójść. Zresztą tu nie chodzi tylko o samą oszczędność prądu, ale też o możliwość zagospodarowania nadmiaru ciepłej wody z kolektorów słonecznych latem.

  Po drugie, ciekawi mnie, czy jesteś pracownikiem Candy czy jakiejś firmy, która robi im „marketing szeptany”, bo Twój numer IP pojawia się w wielu miejscach przy okazji komentowania jej produktów. I, co ciekawe, za każdym razem podpis jest inny.

 10. @masior: i przypadkiem komentowałeś też u mnie wpis o pralkach w domu autonomicznym. I znów podałeś przykład pralki Candy. Oj, kolego, toż to nie marketing szeptany, tylko szemrany!

 11. Marcin says:

  Na allegro mozna kupic, mam od kilku lat pralke z podlaczeniem cieplej wody. Miele

 12. Mariusz says:

  Rodzice od kilku ładnych lat mają pralkę firmy Daewoo, „bombelkową”, otwieraną od góry z przyłączem ciepłej i zimnej wody. Przy okazji bezawaryjna.

 13. Agata says:

  A ja korzystam latem bezpośrednio z energii słonecznej. Podaję przez okno łazienkowe wąż ogrodowy z nagrzaną słońcem wodą. W łazience ktoś w odpowiednim momencie woła:”JUŻ!” Zakręcam zawór na dworze i puszczam pralkę w łazience. (Potrzebne są dwie osoby.) Woda znów się grzeje i po półgodzinie można brać kąpiel w ogrodowym prysznicu. Polecam. Przymierzam się do zrobienia kolektora słonecznego ze starego okna i podłączenia go do wodnej sieci domowej.

 14. Darek says:

  Trick z wezem ogrodowym podsunal mi pewien pomysl. Oprocz ryzyka
  przegrzania wody uzytej do prabnia drugim problemem jest ryzyko wyplukania
  prania w cieplej wodzie. Mozna zastosowac drogi termostat, albo tani…
  bojler o malej pojemnosci. W sumie taki bojler musialby miec pojemosc rowna
  tej, jaka pralka zuzywa do pranie. W bojlerze moze byc wezownica, ale
  izolacja termiczna jest zupelnie zbedna. Na dobra spraw wezownica moze go
  oplatac z zewnatrz, ale wtedy izolacja bedzie konieczna. Cale pranie
  wygladaloby tak, ze przd jego rozpoczeciem nagrzewamy wode w tym malym
  bojlerze do temp. zblizonej do temp. prania (do kontroli wystarczy tani
  termometr). Gdy woda zostanie nagrzana odcinamy doplyw ciepla z wezownicy
  do bojlera i wlaczamy pranie. Po napelnieniu pralka zaczyna prac, a bojler
  pobral zimna wode z sieci. Dlatego po praniu plukanie zawsze bedzie w
  zimnej wodzie. Ten system pozwolilby takze zaoszczedzic kase na pradzie
  uzytym do prania nawet wtedy, gdy nie mamy kolektora lub CO, lecz zwykle
  piece. Woda w niezaizolowanym bojlerze po pewnym czasie osiagnie temp.
  otoczenia, ktora jest ok. 10 stopni wyzsza od tej w sieci wodociagowej.
  Koszt podgrzania pradem wody do prania o te 10 stopni to bylby nasz zysk, w
  przyblizeniu oszczednosc wyniesie 30% przy praniu w 40 stopniach.

 15. Smołek says:

  Mastercook PFD-1467 ETS, PFD-1267 ETS ekologiczne pralki w Polsce
  Najnowsze modele pralek ładowanych od frontu – PFD-1467 ETS i PFD-1267 ETS – wyposażone zostały w nowatorskie rozwiązanie Ecotermic. Ta unikalna technologia umożliwia nie tylko standardowe podłączenie urządzenia do zimnej wody, ale pozwala również na korzystanie bezpośrednio z wody ciepłej. Pralka rozpoznaje automatycznie temperaturę wody i na tej podstawie dobiera właściwe parametry prania, m.in. czas trwania cyklu.

 16. @Smołek: ale z tego co widzę, to te pralki nie mają opcji podłączenia ciepłej i zimnej wody naraz, więc co to za promocja? Mam płukać ubrania w ciepłej wodzie? Toż to bez sensu, to już lepiej zużyć ten prąd do podgrzania tej do prania niż podgrzewać inaczej tę do prania i do płukania. Kiepska promocja…

 17. Krzychu.d says:

  Oto odpowiedź jaką dostałem od Mastercooka na temat pralki PFD 1267 ETS:
  W odpowiedzi na Pana zapytanie informuje
  1.Podłączenie do ciepłej i zimnej wody
  Podłączenie wody zimnej + ciepłej. Jeśli mamy możliwość pobierania ciepłej wody przez pralkę, należy podłączyć czerwony wąż do kranu z ciepłą wodą, a szary do kranu z zimną wodą.
  2.Podłączenie do zimnej wody za pomocą przejściówki.
  Jeśli mamy możliwość pobierania wyłącznie zimnej wody przez pralkę należy wykorzystać dostarczony trójnik. Trójnik należy podłączyć do ujścia zimnej wody. Następnie należy podłączyć węże do trójnika (czerwony i szary).

  Niestety nie udało mi się wkleić dołączonych rysunków. Mam nadzieję że pomogłem.

 18. WK says:

  Dlaczego parametry pralki Mastercook PFD-1467 ETS wyglądają tak: Zużycie energii 1.19 [kWh/cykl] i wody 54 [litr/cykl], natomiast Beko WMB 81045 LA tak: zużycie energii: 0,76 kWh, zużycie wody: 54 l ??? Gdzie tu oszczędność, jeśli pierwszą podłączamy do cieplej i zimnej wody ( ja mam ją z kotła ), a drugą tylkko do zimnej?

 19. mieczyslaw says:

  witam,pralki z podlaczeniem cieplej wody sa. ok 2002r kupilem takowa w Polsce w sklepie z agd .Firma Deewo takowe produkuje. pozdrawiam

 20. Jakub says:

  Witam serdecznie,
  miałem przyjemność wprowadzać na rynek pralki Mastercook PFD-1267ETS i PFD-1467ETS. Z przyjemnością odpowiem na wszelkie wątpliwości.
  Chciałem wyjasnić na czym polegają oszczędności powołując się na przykład PFD-1467 ETS wyglądają tak: Zużycie energii 1.19 [kWh/cykl] i wody 54 [litr/cykl], natomiast Beko WMB 81045 LA tak: zużycie energii: 0,76 kWh, zużycie wody: 54 l ???
  Otóż podany przykład dotyczy tylko jednego, programu „referencyjnego”.Jeśli porównamy popularny program Bawełna 60C okaże się, że pralka WMB zużyje 70l wody oraz 1,75kWh podczas gdy PFD-1267/1467ETS przy wykorzystaniu podłączenia do ciepłej wody zużyje 54l. wody oraz 0,8kWh, przy czasie prania poniżej 1h.
  Dla 90C ta przepaść jescze się pogłębi.
  Tu podstawowa róznica polega na tym, że podłączenie ciepłej wody daje oszczędności w każdym programie,gdzie woda musi zostać podgrzana. Jest więc idealna do codziennego użytkowania. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie wyprać 7 kg bawełny w 40C w zaledwie 40 min. Czas jest tu bardzo ważny. Ważne aby sprawdzać czasy prania, gdyż zwykle „oszczędne” cykle trwają 2-4godzin! System ecotermic daje do 30% redukcji zużycia energii i nawet 35% krótsze czasy prania.

 21. AAA222 says:

  Żadnej przepaści tu nie widzę. Różnica 1 kWh na cyklu prania, to maksymalnie 50 groszy oszczędniości. Miesięcznie można byłoby zaoszczędzić jakieś 10 zł, a w zasadzie znacznie mniej, bo podgrzanie wody do pralki też kosztuje.

 22. anonim says:

  Dla ciekawostki podam, że będąc w na Tajwanie i Hong Kongu, nie spotkałam się nigdy z pralkami piorącymi w ciepłej temperaturze wody. Specjalnie sprawdzałam to w tamtejszych sklepach i u znajomych w domu. Wszystkie pralki prały w zimnej wodzie, bez podgrzewania.
  Może więc nie ma potrzeby prania w ciepłej wodzie, jak udaje się tylu milionom ludzi prac w zimnej:)) i mniejsze jest zużycie prądu.

 23. marcin says:

  Zastanawiam się zrobi pralka Mastercook PFD-1267ETS jak owej cieplej wody nie będzie lub będzie nie dostatecznie ciepła do danego cyklu prania,i następna myśl mi się nasuwa czy ta woda jeśli by była za ciepła, nie poparzy tego prania które już znajduje się w pralce.

 24. emo51 says:

  W Polsce też już się pojawiają, powoli producenci uwzględniają że użytkownicy posiadają systemy ekologiczne pozyskiwanie ciepłej wody.
  Przykładem jest
  Whirlpool AWOE 8559
  Poniżej link do broszury ogólnej produktów GREEN
  http://predomserwis.pl/PDF/Brochure%20GG_pl_korekta.pdf

 25. AAA222 says:

  Z ulotki zlinkowanej przez emo51 wynika, że podłączając do pralki ciepłą wodę oszczędzamy do 60 % energii !!!
  Według specyfikacji ze strony producenta pralka AWOE 8559 zużywa 1,04 kWh na 1 cykl prania. Na jednym cyklu prania zaoszczędzimy więc aż… 30 gr. Po prostu zawracanie głowy.

 26. młoda mama says:

  niestety przy małym dziecku często trzeba prać codziennie, więc 30 groszy na jeden cykl, to daje 9 zł miesięcznie oszczędności, prąd jest rozliczany co pół roku i wtedy różnicę widać, rachunek zmniejsza się o 54 zł. a to już bardzo dużo, przynajmniej dla mnie

 27. stefan says:

  Mi sie podoba ten pomysl z przylaczeniem cieplej i zimnej wody do pralki tylko nie ma zadnej stony o dzialaniu pralki np.Mastercook,w sklepach wszyscy zdziwieni ze tekie cos jest a ja chcialbym wiedziec czy te pralki wspolpracuja z gazowymi podgrzewaczami wody w ktorych potrzeba czasu na odpuszczenie wody i ktore potrzebuja odpowiedniego cisnienia do dzialania.

 28. Certyfikaty energetyczne says:

  Jak będziemy korzystać z pralek ustalamy nie my a producenci. Jeżeli sobie przeliczymy ile musimy wydać na taką pralkę potem dodamy jeszcze doprowadzenie instalacji to okaże się że taka oszczędność to żadna oszczędność.

 29. Michal says:

  jest taka proalka w Polsce, produkuje ja polski Mastercook!!! Model PFD-1467

  Polecam!

 30. stefan says:

  Jestem ciekaw ile ten mastercook wytrzymie tyle co trwanie gwarancji pewnie .siedmio letnia gwarancja obejmuje silnik grzalke i beben a co tu moze sie takiego zepsuc?moze by tak dali na programator gwarancje.

 31. mecenas says:

  kolego programatory to już wcale się nie psują to już nie czasy mechanicznych programatorów z wiecznie wypalającymi się stykami teraz steruje moduł praktycznie bezawaryjny ja najczęściej wymieniam łożyska(skutek przeładowania) i elementy gumowe(kamień oraz kiepskie proszki)

 32. @mecenas: taką opinię słyszałem od człowieka, który naprawiał pralki — bo te z programatorem mechanicznym dawało się w nieskończoność naprawiać, podczas gdy te z elektronicznym padają na amen i trzeba je wymieniać.

 33. Zdzisław says:

  takie urządzenia są produkowane na zachodzie wiem że i płukanie odbywa się w zimnej wodzie za sprawą procesora który pięknie tym urządzeniem steruje

 34. stefan says:

  posiadam tego mastercooka i stwierdzam ze myslalem ze to bedzie cos bardziej lepszego.Niewiem na jakiej zasadzie ta pralka pobiera te ciepla wode ale moje dane sa takie program bawelna 60c czas 1.20h wirowanie 600 obr.wiec.Wiec tak pralka pobierala ciepla wode,ktora miala 80c na piecu,nie wiem w jakiej ilosci bo miernik poboru pradu wskazywal mi ze grzalka jest wlaczona przez 25min zuzycie wyszlo 1980watt pozniej bylo 250watt i tak przez 20 min pozniejszy etap to juz bylo plukanie w zimnej wodzie i wirowanie.CAlkowite zuzycie pradu to 0.71 kwh.JA rozumiem ze pralka dogrzewa wode ale nie przez 25 min to juz przesada tymbardziej ze woda ciepla byla bez odpuszczania cyli odrazu ciepla do pralki.Pralka miesza zimna wode z ciepla moze ta zimna byla zbyt zimna w koncu jest zima i zimna woda jest prawie lodowata,czy ktos ma moze jakies zdanie na ten temat?

 35. AAA222 says:

  @ stefan
  Jak daleko pralka stoi od pieca, czy masz kocioł przepływowy, czy z zasobnikiem, a jeśli z zasobnikiem, to czy masz na ciepłej wodzie obieg ? Pralka pobiera do prania relatywnie niewielką ilość wody, a zanim po rozpoczęciu poboru woda o t=80oC pojawi się na króćcu zasilającym pralki może upłynąć spooooro czasu, czyli wody. W efekcie średnia temperatura ciepłej wody pobranej przez pralkę może być w szczególnych przypadkach znacznie niższa od temperatury prania. Poza tym woda podczas napełniania pralki i podczas prania stygnie, więc trzeba ją dogrzewać, a dopuścić gorącej nie można.

 36. Michal says:

  A mi ta pralka na programie bawełna 60 1000wirowanie zużywa 0,1kW! Jak to robię?
  Włączając pranie zamykam pralce dopływ ciepłej wody. Mimo iż mam obieg zawsze trzeba chwilkę odczekać aż poleci ciepła woda więc puszczam na chwilę w ciepłą wodę z kranu co jest przyłączony przy pralce, spuszczam w ten sposób trochę tej zimnej wody. Jak już leci ciepłą uruchamiam pranie i sobie zajmuję się swoimi sprawami. Po kilku minutach, ale przed płukaniem odkręcam zamknięty dopływ zimnej wody. Pranie się kończy, na mierniku 0,1kW! Może trochę to skomplikowane, ale żona sobie z tym doskonale radzi, a przy kilku praniach tygodniowo jest już poważna oszczędność. Ciepłą wodę mam z solarów/kotła.

 37. AAA222 says:

  @ Michal
  A wodę pewnie masz za darmo ze strumyka ;).

 38. Michal says:

  nie, ze studni :). Ale zlewam jej moze litr, wiecej nie bedzie (mam pompę obiegowa)

 39. stefan says:

  instalacja jest tak zrobiona ze ciepla woda byla juz przy pralce,az do kranika pralki co prawda nie w jej wezu,ale w instalacji. moge to sprawdzic bo 40cm dalej mam kran i woda byla tak goraca ze dotknac jej nie moglem.Chcialbym wiedziec czy ta pralka ma zadane dobrac dana temperature czy moze ilosciowo np.3litry wody a 7 zimnej.Latem woda bedzie z przeplywomierza gazowego wiec wiem juz napewno ze ciepla woda nie dotrze do pralki

 40. stefan says:

  michal
  miales chyba na mysli ze zamykasz zimna wode,ale skoro ta woda leci tylko ciepla to pranie moze sie zniczczyc bo temp.bedzie z byt wysoka,bede obserwowal jeszcze te pralke sprawdze ile kwh pobiera podlaczona do tego trójnika czyli do samej zimnej wody.powiem jeszcze ze mam mastercooka 1437et

 41. Michal says:

  No i muszę nieco się skorygować: bawełna 40 stopni 1000 wirowanie zużywa 0,1kW, nie jak wcześniej pisałem 60 stopni.
  Na wyjściu z zasobnika cwu mam mieszacz z regulacją temperatury. W kranie wrzątek wiec się nie pojawi, leci dobrze ciepła woda, nie da radę zniszczyć prania bo na oko więcej niż 40-parę stopni nie ma. Trzeba też pamiętać, że sama pralka jest zimna, pranie też, wiec część nadmiaru temp. wchłoną.

 42. AAA222 says:

  @ Michal
  Chyba 0,1 kWh. Czym to zmierzyłeś ?

 43. Michal says:

  tak, jedna dziesiąta kilowatogodziny, czyli mniej niż 10 groszy.
  Czym zmierzyłem – licznikiem energii elektrycznej takim dogniazdkowym, w LIDLU były swojego czasu za jakieś 35zł chyba. Mierzy dobrze!
  Mam też zmywarkę z dwoma przyłączami wody, tam już niestety jeden cykl to 0,68-0,75kWh. Ona niestety musi wodę jeszcze dograć.

 44. Piotr says:

  Na rynku znajdują się już pralki z podłączeniem do ciepłej i zimnej wody. Jeżeli chodzi o pralki klasyczne to znalazłem jeden model Samsunga i Mastecook , a gdy chodzi o pralki ładowane od góry to tylko elektrolux EWT 1066 ODW

 45. Ryszard says:

  Kupiłem pralkę Mastercook z systemem Ecotermic. Niestety, system
  Ecotermic działa beznadziejnie. Pralka w prostacki sposób pobiera
  jednocześnie ciepłą i zimną wodę, a po pobraniu wody dogrzewa ją
  elektrycznie. Natomiast w przypadku prania w temp. 30 i 35 st. C
  pralka w ogóle nie pobiera ciepłej wody. To nie jest ekologiczne
  urządzenie.

 46. michalsiem says:

  Więc jej pomagam – zakręcając zimną wodę na początku prania. Pobiera więc tylko ciepłą i jej już nie dogrzewa. Jedno pranie na 40 stopni 0,1kW 🙂

 47. AAA222 says:

  @michalsiem
  A uzgodniłeś to z żoną ? Ciepła woda z kranu może mieć 60-70 stopni, dlatego pralka miesza ją z zimną, a po pobraniu dogrzewa prądem do zadanej temperatury prania. Takimi sztuczkami możesz zniszczyć ubrania.

 48. Łukasz says:

  Jak to nie ma? A to co to jest?
  1)
  http://rtvagd.wp.pl/kat,1032119,title,Nowa-pralka-PFD-3427ET-marki-Mastercook-mozna-ja-podlaczyc-do-cieplej-lub-zimnej-wody,wid,15725982,wiadomosc.html?ticaid=113255
  2)
  http://www.electrolux.pl/Produkty/Pralnictwo/Pralki/%C5%81adowane_od_g%C3%B3ry/EWT1066ODW/

  A tutaj zmywarka
  http://www.agdstyle.pl/zmywarka-siemens-sn-66m033eu-a-ze-specjalnym-podlaczeniem-do-cieplej-wody.html

  Jeżeli nie zależy nam na gwarancji to można zamiast grzałki podłączyć w pralce pompkę i wymiennik ciepła (miedzianą wężownicę). W momencie w którym pralka podaje napięcie na grzałkę, to zamiast grzałki załączyłaby się pompa która w obiegu zamkniętym (na zasadzie recyrkulacji) pomiędzy zasobnikiem i pralką nagrzałaby wodę w pralce. Gdy woda się nagrzeje do zadanej temperatury, wtedy automatyka z pralki wyłączy obieg. Ciekawy tylko jestem ile by to wydłużyło czas prania…

  Zastanawiam się też ile energii możnaby oszczędzić poprzez napełnianie czajnika bezprzewodowego gorącą wodą 😉

 49. @Łukasz: cieszę się, że w ciągu tych 4 lat od napisania artykułu na rynku takie urządzenia się pojawiły. 🙂

 50. dziekan_tek says:

  @AAA222 60-70 stopni w kranie? Ciebie chyba zdrowo popierdoliło…

 51. Małgorzata says:

  Sa w Polsce dostępne pralki z dwoma przyłączami wody, sama taką użytkuję. Pierwsza Amica zakupiona w 2000 r prała przez 21 lat, druga zakupiona w 2021 Miele. Takie rozwiązanie jest dla mnie najlepsze, gdyż mamy kolektory słoneczne i tak jest po prostu taniej. Nie ma tu mowy o płukaniu ubrań w ciepłej wodzie, bo do płukania pobiera zimną, jest natomiast opcja podgrzania wody w sytuacji, kiedy nie ma ona porządanej temperatury. Nie rozumiem firm, które odpowiedziały negatywnie na pana pytanie, są po prostu niekompetentne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *