Jak poprawić wydajność solarnej ładowarki

Kilka dni temu napisał do mnie Czytelnik z prośbą o poradę i odpowiedź na kilka pytań.

cos takiego niedawno kupilem
http://suntrack.pl/zestawy-turystyczne/352-ladowarka-solarna-gsm.html
i to nie wyrabia na samo ladowanie smartfona on ma 1700 mAh baterie no ale to moze chodzi o to ze slonce tu mam do gdzies tak 14 tej, zastanawian sie czy nie dokupic panel 30 w do tego ten wlasnie
http://www.modernhome.pl/product-pol-3808-Polikrystaliczna-Bateria-Sloneczna-MH30-30W.html
, myslisz ze to wystarczy czy odpuscic sobie ?

Wskazany zestaw składa się z następujących elementów:

  • baterii słonecznej, czyli panelu fotowoltaicznego (o ile dobrze widzę na stronie sklepu — polikrystalicznego), o mocy 10 Wp,
  • regulatora ładowania zdolnego obsłużyć łącznie prąd ładowania 5 A i 6 A po stronie poboru,
  • akumulatora żelowego o pojemności 7,5 Ah,
  • kabli, gniazda zapalniczki, uniwersalnej ładowarki samochodowej do telefonów komórkowych,

i wygląda tak (źródło: suntrack.pl):

ładowarka-słoneczna-do-telefonu

Warto zauważyć, że reklamowana wydajność prądowa 6 A to wydajność po stronie rozładowywania akumulatora. Jego pojemność pozwoli na pracę przy takim obciążeniu przez ok. 1 godzinę. Wprawdzie jego deklarowana pojemność to 7,5 Ah, to ją mierzy się dla znacznie mniejszego obciążenia, najczęściej dla takiego, które rozładuje akumulator w ciągu 10 lub 20 godzin.

Sama bateria słoneczna w punkcie maksymalnej pracy daje nieco ponad 0,5 A.

Taki zestaw z całą pewnością powinien kilka razy naładować akumulator w telefonie komórkowym. Taki, o jakim pisze Czytelnik (o pojemności 1,7 Ah przy napięciu rzędu kilku wolt) — co najmniej 6-8 razy (zależnie od sprawności samej ładowarki samochodowej).

Problemem jest jednak ładowanie tego akumulatora. Nic dziwnego…

Według fotowoltaicznego systemu informacji geograficznej (PV GIS), dla warszawskich warunków, przy optymalnym ustawieniu panela w kierunku słońca, taki zestaw może dziennie wyprodukować średnio od ok. 7 (grudzień) do 40 (maj-lipiec) Wh. Przeliczając to na Ah pojemności akumulatora (trzeba podzielić przez 12) mamy z tego średnio dziennie ok. 0,58-3,33 Ah.

Czyli nawet latem taki zestaw może naładować akumulator w pełni dopiero po dwóch dniach. Uwzględnia to średnie warunki pogodowe, a nie optimum dla bezchmurnego nieba. Mimo to, jest to długi okres.

Dołożenie do tego zestawu panela fotowoltaicznego o mocy 30 Wp  pozwoliłoby zwiększyć wydajność takiego zestawu czterokrotnie. Nawet w takim wypadku zimą dawałoby to jednak tylko ok. 29 Wh dziennie, czyli nieco mniej niż 2,5 Ah dla tego akumulatora.

Po dodaniu tego panelu układ powinien jednak w zupełności wystarczyć do codziennego ładowania telefonu, nawet zimą. To jednak uwzględnia średnie warunki pogodowe, a nie np. dwutygodniową zamieć śnieżną w grudniu.

Jeśli jednak mamy do dyspozycji słońce tylko do godziny 14. (bo później może być np. zacienione przez sąsiedni budynek, lub wysokie drzewa), trzeba te uzyski mniej więcej podzielić przez dwa. Trochę lepsza sytuacja będzie zimą, bo zimą i tak mamy do dyspozycji raczej promieniowanie rozproszone, któremu drzewa czy budynki tak bardzo rozchodzić się nie przeszkadzają.

Tak czy siak — w takim wariancie ten zestaw mógłby nie wystarczyć do codziennego naładowania telefonu.

Jeden komentarz do wpisu “Jak poprawić wydajność solarnej ładowarki

  1. Nawietrzak says:

    Bardzo fajny wpis, z życia wzięty.
    Przyznam, miałem nadzieję na to, że rozwiązanie to będzie miało sens. Tym bardziej, że żyjemy w dobie wielkich ekranów HD w telefonach i baterii w nich rzędu ok.1900mAh, co przy użytkowaniu telefonu w sytuacjach związanych z pracą kończy częstszym niż codziennym ładowaniem telefonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *