Pompa ciepła – 3 fakty, które musisz znać

Pompa ciepła to tanie w eksploatacji źródło ciepła z gwarancją wieloletniej niezawodności. Mimo że jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, zainteresowanie urządzeniem stale rośnie. Pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny budzi jednak kontrowersje. Najczęściej pojawiające się wątpliwości mają bezpośredni związek z efektywnością pompy ciepła, współpracą urządzenia z systemami grzewczymi i zasadami jego doboru. Poznaj 3 istotne fakty i sprawdź, czy masz się czego obawiać. 

1. Efektywność pompy ciepła – współczynnik COP i SCOP

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło geotermalne lub ciepło powietrza, należące do grupy odnawialnych źródeł energii i stanowi jedno z najefektywniejszych znanych obecnie rozwiązań grzewczych. Na wydajność konkretnego urządzenia w momencie pracy wskazuje COP – współczynnik wydajności (ang. coefficient of performance), oznaczający, ile ciepła zostało wyprodukowane przez pompę przy określonym nakładzie energii elektrycznej. Im wyższa jest wartość współczynnika COP, tym większa wydajność urządzenia grzewczego. 

Wybór pompy ciepła powinien być uzależniony także od innego parametru – SCOP (ang. seasonal coefficient of performance). Współczynnik SCOP uwzględnia bowiem dobowe wahania temperatur źródła ciepła (wody, powietrza lub gruntu), w związku z czym daje zdecydowanie lepszy podgląd na efektywność urządzenia grzewczego (tj. oddaje rzeczywiste zapotrzebowanie pompy ciepła na energię i pozwala precyzyjniej obliczyć, ile prądu zużyje urządzenie w ciągu jednego sezonu grzewczego). 

fot. Pixabay.

2. Swoboda ogrzewania domu – pompa ciepła a rodzaj systemu grzewczego 

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zapewnia stosunkowo dużą swobodę ogrzewania domu. Do wyboru pozostają bowiem pompy ciepła odpowiednie do budynku jednorodzinnego, ogrzewanego podłogowo lub grzejnikowo. Dostępne są także systemy ogrzewania ściennego lub sufitowego. Te ostatnie pozwalają najczęściej na wykorzystanie czynnika grzewczego o niższej temperaturze, co w praktyce przekłada się na efektywniejszą pracę pompy ciepła. 

Mimo że pompa ciepła współpracuje z wieloma systemami grzewczymi, w sytuacji, gdy zdecydujesz się na grzejniki, sprawdź, czy będzie ona w stanie zapewnić wymaganą przez nie minimalną temperaturę czynnika grzewczego. Jeśli nie, pamiętaj, że masz możliwość zastosowania systemu biwalentnego, tzw. podwójnego (dodatkowego) źródła ciepła, stanowiącego wsparcie dla pompy ciepła. 

3. Dobór pompy ciepła – pompa ciepła w nowym i modernizowanym budynku 

Pompa ciepła to rozwiązanie stosunkowo nowe, niemniej zapewniające właścicielom domów wiele możliwości. Urządzenia z oferty https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla mogą być bowiem instalowane zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Dobór mocy pompy ciepła w każdym przypadku będzie wymagał uwzględnienia konkretnych parametrów, w tym rodzaju zainstalowanego lub planowanego systemu grzewczego (płaszczyznowe, grzejnikowe), powierzchni przeznaczonej do ogrzania i sposobu docieplenia budynku mieszkalnego. Mimo że instalacja pompy ciepła w nowym budownictwie jest zdecydowanie mniej wymagająca, budynki zmodernizowane również mogą korzystać z ekologicznego źródła ciepła. 

Jeden komentarz do wpisu “Pompa ciepła – 3 fakty, które musisz znać

  1. antek says:

    Przeczytaj to co napisałeś i zastanów się komu twój wpis może pomóc,oprucz ciebie.Bzdura i żenada,nic sensownego,poziom artykułu dla przedszkola.Usuń tego bloga bo znowu ktoś przypadkiem będzie chciał dowiedzieć się czegoś sensownego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *