PITy 2017 – jak najkorzystniej rozliczyć sklep z OZE?

Coraz chętniej do zasilania domów w energię i ciepło wykorzystujemy odnawialne źródła energii. Na dachach montowane są kolektory słoneczne i wiatraki. Prawdziwe kominki zastępujemy biokominkami, które świetnie pasują do wnętrza w stylu nowoczesnym, jednak dzięki różnorodnym kształtom doskonale sprawdzą się również w pomieszczeniach o klasycznym wystroju. Są ekologiczne i uniwersalne, mogą z powodzeniem zastąpić prawdziwy kominek np. w mieszkaniu w bloku.

W związku z dużym zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii i biokominkami, powstało sporo sklepów, również internetowych oferujących różne kształty i wielkości ekologicznych kominków oraz kolektory słoneczne i inne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Osoba prowadząca sklep z biokominkami i urządzeniami typu kolektory słoneczne, jak każda osoba uzyskująca dochody, musi składać rozliczenie PIT 2017. Jednak rodzaj deklaracji PIT za 2017 rok będzie zależał od formy opodatkowania, którą wybiera się w momencie rejestracji działalności gospodarczej. Przedsiębiorca-właściciel sklepu z wymienionymi artykułami ma możliwość rozliczania się z urzędem skarbowym na trzy różne sposoby:

  • w oparciu o ogólne zasady (progresywna skala podatkowa), wtedy roczne rozliczenie PIT składa na formularzu PIT 36,
  • płacąc podatek liniowy i wypełniając jako roczne rozliczenie zobowiązania podatkowego PIT36 ,
  • w oparciu o ryczałt od przychodu ewidencjonowanego i co roku rozliczając się na PIT 28.

Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na płacenie podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi o tym fakcie powiadomić do 20 stycznia roku podatkowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania urząd skarbowy. Jeśli rozpoczęcie działalności sklepu przypada w trakcie roku podatkowego, taka informacja musi trafić do urzędu skarbowego w dniu otwarcia sklepu i uzyskania przez właściciela pierwszych dochodów. Jeśli działalność prowadzona jest od kilku lat i przez wszystkie te lata podatek odprowadzany był w formie ryczałtu, to podatnik nie ma obowiązku informowania urzędu skarbowego o kolejnym rozliczeniu w tej formie. Rozliczenie roczne PIT za 2017 rok na formularzu PIT 28 musi zostać dostarczone do skarbówki maksymalnie do ostatniego dnia stycznia 2018 roku.

PITy 2017 – jakie koszty może uwzględnić w PIT 28 właściciel sklepu z urządzeniami OZE?

Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu ma, oprócz oczywistych zalet, również wady. Wadą jest to, że ryczałtowiec nie ma prawa do ujęcia kosztów uzyskania przychodów w PIT 28. Traci również przywilej, jakim jest wspólne rozliczenie podatku dochodowego z małżonkiem, czy też złożenie deklaracji podatkowej jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W PIT 28 może natomiast odpisać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pozostaje mu także przywilej skorzystania z ulgi abolicyjnej. Coroczne rozliczanie PIT to kłopot dla wielu z nas, również osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmieniające się często przepisy podatkowe powodują, że na początku każdego roku stawiamy sobie pytanie: jak rozliczyć PIT?

Sposób na PITy 2017 – dobry program do rozliczania PIT 2017.

Lekarstwem na problem pod tytułem: rozliczenie roczne PIT za 2017 rok jest dobry program do PIT za 2017, na przykład polecany przez zadowolonych, stałych użytkowników PITax.pl Łatwe podatki. Dzięki niemu rozliczenie PIT 2017 będzie gotowe w zaledwie kilka minut. Można to zrobić przy użyciu komputera, tabletu lub smartfona z dostępem do Sieci. Wiele darmowych programów do rozliczenia PIT za 2017 rok umieszczonych jest na witrynach internetowych firm zajmujących się zawodowo podatkami. Takie programy mają również organizacje pożytku publicznego co roku starające się o 1% naszego podatku. Te programy mają już najczęściej wpisany KRS organizacji. Jeśli nie mają, każdy podatnik może sam zdecydować, komu i na jaki cel przekaże procent swojego podatku. Lista organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku w 2018 roku można znaleźć na stronie: http://www.pozytek.gov.pl/Wykaz,Organizacji,Pozytku,Publicznego,3666.html.

Jeśli wypełniając PIT przy pomocy programu, przeszliśmy pomyślnie przez wszystkie etapy, możemy go wysłać drogą elektroniczną do urzędu, a następnie wygenerować potwierdzenie poprawnego dostarczenia PIT do skarbówki. Jest to tak zwane UPO, czyli Urzędowe Poświadczenia Odbioru . Najlepiej jest je wydrukować i przechować przez 5 lat. Po tym czasie żadna kontrola z urzędu skarbowego nie może nam już „zagrozić”.

Rozliczenie roczne PIT – korekta deklaracji

Przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych dają podatnikowi prawo do korygowania rocznych zeznań podatkowych, pod warunkiem, że w stosunku do korygowanego elementu PIT pracownicy urzędu skarbowego nie prowadzą kontroli podatkowej. Korekta błędu odbywa się poprzez przesłanie nowej, poprawnie wypełnionej takiej samej deklaracji jak ta błędnie wypełniona. Należy koniecznie zaznaczyć że jest to korekta. Korektę błędnego PITu możemy przesłać do urzędu skarbowego pocztą tradycyjną, listem poleconym, złożyć osobiście w okienku podawczym urzędu skarbowego lub przesłać ją w formie elektronicznej. Korekta wykonana online i przesłana elektronicznie może dotyczyć rocznego PITu składanego przez Internet ale też deklaracji wypełnionej i dostarczonej w formie papierowej. Najważniejsze żeby była dokonana na formularzu obowiązującym w roku złożenia pierwotnej wersji.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Komentarzy do wpisu “PITy 2017 – jak najkorzystniej rozliczyć sklep z OZE?”: 2.

  1. Maria says:

    Ja ma zawsze problemy z rozliczeniem pitu. Przyda się ten wpis nie tylko mi.

  2. Szymon Odpowiedzialny says:

    Dla mnie to wogóle jest nie wykonalne, dlatego nawet nie próbuję tego robić na własną rękę i zawsze podsuwam to mojej zaprzyjaźnionej księgowej. Lepiej żeby było to zrobione dobrze niż kilka razy poprawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *