Pierwsza (?) mobilna elektrownia jądrowa

Na stronie głównej portalu Gazeta.pl był dziś podlinkowany artykuł o tym, że Rosjanie zwodowali pierwszą seryjnie produkowaną elektrownię atomową. Ja tam się bardzo z tego cieszę, bo jestem gorącym zwolennikiem energetyki jądrowej.

Barkę „Akademik Łomonosow” zbudowano w Stoczni Bałtyckiej w Sankt Petersburgu i zwodowano pierwszego lipca tego roku. Będzie to pierwsza seryjna elektrownia jądrowa zamontowana na statku, choć historia takich obiektów jest znacznie dłuższa.

Pierwszą elektrownią atomową na statku była MH-1A, elektrownia zabudowana dla US Army na statku transportowym typu Liberty. Zbudowano ją jako element programu amerykańskiej armii, którego celem miało być dostarczanie energii elektrycznej z elektrowni atomowych do nawet najbardziej odległych miejsc. Program ten, choć pozwolił odnieść kilka sukcesów, ogólnie traktowany jest raczej jako rozwiązanie nieistniejącego problemu. MH-1A miała moc elektryczną 10 MW i przez 13 lat dostarczała prąd dla Strefy Kanału Panamskiego.

Budowę „Akademika” rozpoczęto w 2007 roku. Ma on wyporność 21 500 ton i 69 osób załogi. Wyposażony jest w zmodyfikowany reaktor typu KLT-40 o mocy elektrycznej 70 MW i mocy cieplnej 300 MW. To moc dostateczna dla zaspokojenia potrzeb energetycznych miasta liczącego 200 000 mieszkańców. „Akademik” trafi do Wiluczyńska na Kamczatce. Przewiduje się, że jego żywotność wyniesie 38 lat.

Docelowo zbudowanych zostanie 15 jednostek tego typu. Rosatom (rosyjska państwowa atomowa firma energetyczna, autor projektu elektrowni) twierdzi, że już 15 państw wyraziło zainteresowanie eksploatacją tego typu obiektów. (Może my też powinniśmy kupić kilka takich i zacumować gdzieś w Zatoce Gdańskiej?) Pięć jednostek będzie też służyć Gazpromowi do wydobycia ropy i gazu z podwodnych złóż oraz do działań w rejonie Płw. Jamalskiego i Kolskiego.

Źródła:
Russian floating nuclear power station
„Academician Lomonosov” floating nuclear power station launching ceremony

Jeden komentarz do wpisu “Pierwsza (?) mobilna elektrownia jądrowa

  1. Martin says:

    Ja też jestem zwolennikiem energii atomowej ale… czy ktoś się zastanawiał do jakiego skażenia może dojść jeśli taka jednostka zostanie zaatakowana przez terrorystów? przecież w Rosji 15% populacji to muslimy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *