Oszczędzaj nie tylko paliwo

Save more than fuel, czyli oszczędzaj nie tylko paliwo — tym hasłem zatytułowana jest kampania organizowana przez Komisję Europejską i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego. Jej celem jest nauczenie kierowców, w jaki sposób można oszczędzać paliwo, pieniądze i środowisko.

Przygotowane zostaną ulotki do rozdawania kierowcom, przygotowano również stronę internetową z krótkim kursem 10 najlepszych sposobów na oszczędzanie paliwa. Te sposoby to:

 1. Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju. Nie da się ukryć, samochód, który nie ma oleju w skrzyni biegów albo z jakiś innych powodów ma podwyższone opory tarcia, zużywa niepotrzebnie dużo paliwa.
 2. Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach. Zmniejszenie ciśnienia powoduje, że opona dotyka do asfaltu większą powierzchnią, przez co zwiększają się opory toczenia.
 3. Usuń niepotrzebne przedmioty z bagażnika i tylnych siedzeń. Wożenie niepotrzebnego bagażu zużywa dodatkowe paliwo, zwłaszcza w ruchu miejskim, gdy często się przyspiesza.
 4. Zamykaj okna, szczególnie przy dużych prędkościach, a także zdejmij z dachu pusty bagażnik. Te dwie czynności zmniejszają opory powietrza. One są istotne zwłaszcza podczas jazdy w trasie.
 5. Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. To chyba nie wymaga tłumaczenia. Energia do napędu sprężarki w klimatyzacji nie bierze się znikąd.
 6. Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika. Wyłączaj go, jeśli postój ma trwać dłużej, niż minutę. Istotnie, nowoczesne silniki mają na tyle dobry układ smarowania, że olej dociera do każdego elementu silnika już zaraz po jego uruchomieniu. Uruchomienie silnika zużywa tyle paliwa, ile silnik zużyje w ciągu minuty pracy na wolnych obrotach, więc warto go wyłączać, jeśli postój ma być dłuższy.
 7. Prowadź swój pojazd z rozsądną prędkością i przede wszystkim jedź płynnie. Wzrost prędkości zwiększa opory powietrza i toczenia w funkcji kwadratowej. Jeśli nie ma potrzeby, nie warto jeździć szybko. Warto jeździć płynnie, tzn. rozpędzać się powoli, unikać niepotrzebnego hamowania i przyspieszania. To też oszczędza paliwo.
 8. Podczas przyspieszania zmieniaj biegi najwcześniej jak to możliwe. Niska prędkość obrotowa na danym biegu to niskie zużycie paliwa. W mieście można jeździć już z prędkością 50 km/h na V biegu!
 9. Staraj się przewidywać sytuację na drodze. Światła przecież nie zmieniają się w sposób losowy. Jeśli wiesz, że nie zdążysz przejechać na zielonym, zdejmij nogę z gazu i hamuj silnikiem albo pozwól dotoczyć się samochodowi na luzie. Lepsze to, niż jazda z gazem i późniejsze hamowanie.
 10. Rozważ możliwość jeżdżenia do pracy lub w celach rekreacyjnych po kilka osób w samochodzie. Innymi słowy, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie jeźdź samochodem sam. Masa pasażera w stosunku do masy samochodu jest na tyle mała, że cztery osoby jadące jednym samochodem zużyją mniej paliwa niż dwie w dwóch samochodach.

Takich sposobów na oszczędzanie paliwa jest znacznie więcej niż 10. Zachęcam do lektury artykułu Tania jazda samochodem.

Komentarzy do wpisu “Oszczędzaj nie tylko paliwo”: 2.

 1. fafik says:

  Co do punktu 5 to pogromcy mitów na Discovery udowodnili, że używanie klimatyzacji jest bardziej ekonomiczne niż otwieranie okien podczas jazdy przy prędkościach powyżej 90km/h. Myślę, że warto by zaktualizować ten punkt.

 2. tofik says:

  Dobre to 10 przykazać, ciekawe jak spalanie po dostosowaniu się do wszystkich 10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *