Okna dachowe – przegląd najnowszych modeli

Domy z poddaszem użytkowym należą do najchętniej budowanych typów domów w Polsce. W takich projektach okna dachowe są niezbędnym elementem, który pozwala doświetlić pomieszczenia pod skosami i uatrakcyjnić wygląd bryły budynku. Wśród najnowszych modeli okien dachowych znajdziemy m.in. okna otwierane automatycznie.

Najnowsze modele okien dachowych produkuje się z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. Jednym z często wykorzystywanym rozwiązań są trzy punkty ryglowania okna. Takie zabezpieczenie uniemożliwia otwarcie okna z zewnątrz i chroni dom przed włamywaczami. W przypadku domów z systemem alarmowym do okien dachowych można też podłączyć czujnik sygnalizujący o wybitej szybie.

Okna dachowe – funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie dla poddasza

Okna dachowe to dobry sposób na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Dzięki nim łatwo przewietrzymy wnętrza i zmniejszymy ryzyko powstawania szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów oraz nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Przeszklenia w dachu podkreślają bryłę budynku i nadają jej lekkość. Wybierając okna dachowe, należy zwracać uwagę na ich wygląd i jakość wykonania. 

Mimo wielu zalet okna w dachu przyczyniają się do strat ciepłego powietrza oraz słabszej izolacyjności akustycznej. Sposobem na zmniejszenie mostków cieplnych jest głębsze osadzenie okien w połaciach dachu oraz dodatkowa warstwa ocieplenia dachu przy ościeżnicach. Do wykonania odpowiedniej izolacji termicznej można wykorzystać elastyczną i ognioodporną wełnę mineralną, która dostępna jest m.in. na stronie https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/ursa-xps.

Okna obrotowe, sterowane automatycznie i odporne na wilgoć

Jednym z najnowszych modeli są okna dachowe obrotowe z osią obrotu umieszczoną w połowie wysokości okna. Takie okno obsługiwane jest za pomocą klamki umieszczonej w dolnej części ościeżnicy. Podczas otwierania na zewnątrz uchyla się jedynie dolna część okna. Planując zakup okien montowanych w dachu, warto sprawdzić, czy mają system regulacji pomontażowej. Pod wpływem użytkowania i pracy więźby dachowej skrzydła rozregulowują się, a układ regulacyjny w postaci śrub umieszczonych w bocznych ramionach pozwala na poprawę pozycji okna względem ościeżnicy. W zakresie produkcji okien dachowych innowacyjnym rozwiązaniem są także systemy sterowane automatycznie. Tego typu okna zwykle mają na wyposażeniu centralkę, siłownik i transformator, które umożliwiają obsługę okna za pomocą pilota. Zdalnie sterowane okna dachowe mogą być też wyposażone w czujnik deszczu. Funkcja ta sprawia, że w trakcie nieoczekiwanych opadów skrzydło samo się zamknie. Praktycznym rozwiązaniem wśród nowszych modeli są także okna o podwyższonej odporności na wilgoć. Wykorzystują one popularną konstrukcję okien dachowych (z zawiasem mocowanym w połowie wysokości okna), jednak są wykonane ze specjalnego tworzywa, które nie pochłania wilgoci i jest odporne na korozję. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *