Odpady komunalne jako cenny surowiec, czyli jak to się robi w Szwecji?

Sposób zagospodarowania odpadów od wielu lat nie przestaje mnie fascynować. Gdzieś w 2005 r. w czasie uczelnianej wycieczki odwiedziłem Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie, a jakoś w 2006 r. — sortownię odpadów i instalację odgazowywania składowiska w Koninie. I od tamtego czasu zdarza mi się ten temat poruszać. Dziś też pozostaniemy w obrębie tego zagadnienia.

Obejrzałem niedawno w serwisie Vimeo pięciominutowy film o tym, jak wygląda w dużym skrócie gospodarka odpadami w Szwecji. Statystyczny Szwed wytwarza rocznie 460 kg odpadów. Z tego tylko 1% trafia na składowiska! Co dzieje się z całą resztą? To właśnie jest najciekawsze.

Mniej więcej połowa z pozostałych odpadów poddawana jest recyklingowi. Druga połowa zaś poddawana jest czemuś, co ładnie określono w filmie „odzyskiem energii”. W praktyce — chodzi o spalanie odpadów w taki sposób, by wycisnąć z odpadów jak najwięcej użytecznej energii, a nie tylko kierować procesem spalania tak, by unieszkodliwić odpady. Okazuje się, że jest to możliwe!

gospodarka odpadami w Szwecji

Jak wygląda gospodarka odpadami w Szwecji? Kadr z filmu wstawionego na dole strony.

Na terenie tego kraju znajdują się 32 instalacje do spalania odpadów, które wytwarzają olbrzymie ilości energii. Przykładowo, w dziewięćdziesięciotysięcznym miasteczku Helsingborg nad cieśniną Sund, 40% gospodarstw domowych zaopatrywanych jest w ciepło właśnie z tego źródła. Oczywiście, za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej. Według informacji podanych na filmie, tona śmieci ma tyle samo energii, co 1/3 tony oleju opałowego.

Śmieci pochodzą z dwóch źródeł: z przemysłu i z gospodarstw domowych. W pierwszej kolejności są sortowane, by oddzielić odpadki spożywcze, metal oraz szkło. Dopiero później trafiają do palenisk.

Co ciekawe, szwedzkie spalarnie śmieci mają wydajność znacząco przekraczającą krajowe potrzeby. Okazuje się więc, że sens ekonomiczny zaczyna mieć import śmieci. I tym sposobem niemal 1 milion ton śmieci rocznie trafia do tego kraju z zagranicy — Norwegii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, ale nawet z Włoch. Ten interes opłacalny jest też dla eksporterów odpadów, bo np. w Wielkiej Brytanii opłaty za korzystanie ze składowisk znacząco rosną.

Co z oddziaływaniem spalania śmieci na środowisko? W porównaniu do składowania odpadów, jest to znacznie lepsze rozwiązanie. Jednocześnie, instalacje prowadzone są z bardzo dużym zapasem w składzie gazów odlotowych w stosunku do krajowych norm.

Mnie osobiście dziwi, że polskie śmieci jeszcze nie trafiają do Szwecji, bo z całą pewnością musiałyby w tym celu przebyć znacznie krótszą drogę, niż śmieci z Włoch czy Wielkiej Brytanii. Po drodze jest przecież tylko Bałtyk.

Sam film można obejrzeć korzystając z poniższego odtwarzacza.

Komentarzy do wpisu “Odpady komunalne jako cenny surowiec, czyli jak to się robi w Szwecji?”: 3.

  1. Film - ranking says:

    Bardzo dobry artykuł. Może powinniśmy wziąć przykład ze Szwecji. Byłoby to bardzo dobre rozwiązanie w polskiej ekologii. 🙂

  2. mundur says:

    W Polsce można by zbudować elektrownie wykorzystujące ciepło wód podpowierzchnią i wpompowywać wode na dużą wysokość i spuszczać ją w dół aby dzięki sile spadku wytwarzała energie

  3. mol says:

    U nas w kraju aż nadto powstaje spalarni wręcz każdy chce ją mieć. Na szczescie Min. Srodowiska dostrzegło problem i niby ma w planach nie wydawac zgód na ich budowe. Pytanie jaką moc przerobowa beda mieć te nasze spalarnie i czy wystarczy surowca krajowego. Teraz liczby kraj produkuje 12 mld. ton smieci, do 2020 minimum 6 mld. ton( niektore gminy już to osiągneły np. Sopot lub są blisko np. Malbork bodajże 44% śmieci poddane jest rycyklingowi) musi zostać poddane rycyklingowi, 2 mld. ton są wstanie pobrać cementownie gdzie ze śmieci nie zostaje nic po za CO2 i dla naszych spalarni zostaje z 4mld. ton. Co będzie jak Unia zwiększy ilość śmieci poddawanych rycyklingowi? Pamiętajmy o polityce Zero Waste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *