Od czego zacząć produkcję biodiesla?

W dzisiejszym wpisie krótka odpowiedź na połowę pytania przesłanego przez jedną z moich czytelniczek. Pytań dostaję dość sporo, to chyba efekt podawania moich danych kontaktowych (adresu e-mail i numeru telefonu) tu na stronie. Czasem udaje się z odpowiedzi na pytania zmontować osobny artykuł. Jak dzisiaj. 🙂

Jestem bardzo zainteresowana produkcją biodiesla i biogazu. Na Pańskiej stronie czytałam o ich możliwości wyprodukowania i zastosowania. Czy może mi Pan napisać od czego należałoby zacząć żeby produkować to paliwo? I czy z tego można uzyskać jakiś konkretny dochód?

A i mam jeszcze takie małe pytanie a mianowicie, czy zajmuje się Pan produkcją tych paliw „tzw. na zarobek”, czy też produkuje Pan wyłącznie na własne potrzeby?
Chodzi mi głównie o to, co należy zrobić, by np. założyć przedsiębiorstwo specjalizujące się właśnie w takiej produkcji. Na pańskiej stronie nie mogłam czegoś takiego znaleźć.

Odpowiem w połowie, bo chciałbym skupić się na kwestii biodiesla, na którym znam się znacznie lepiej, niż na biogazie i biogazowniach. No i zacznę od tego, że moim zdaniem to się nie opłaca. Sam nie mam w tej kwestii doświadczeń, bo biodiesla nie wyprodukowałem w moim życiu ani litra (a szkoda), ale prosty rachunek ekonomiczny zrobić potrafię i w niniejszym artykule postaram się udowodnić taką tezę.

Surowiec do produkcji biodiesla

Aby zacząć produkcję biodiesla potrzebny jest przede wszystkim surowiec. Produkcja biodiesla wymaga zdobycia:

Receptury są różne. Przykładowo jedna z nich zakłada, że do produkcji litra biodiesla potrzeba litra oleju roślinnego, 150 ml metanolu i ok. 22 g KOH. Już sam koszt zakupu surowców jest znaczący — wynosi bowiem ok. 2 PLN za olej i ok. 0,2 PLN za metanol. Wodorotlenek potasu kosztuje kilkanaście PLN za kilogram. Razem z katalizatorem przekraczamy koszt surowców wynoszący 2,50 PLN za litr biodiesla, czyli grubo ponad połowę ceny oleju napędowego (w chwili, gdy piszę te słowa, olej napędowy na stacjach benzynowych kosztuje mniej, niż 4 PLN).

Pomijamy w tym miejscu wszystkie koszty dodatkowe, w rodzaju kosztu odczynników potrzebnych do określenia kwasowości oleju przez miareczkowanie. O procedurze pisałem w szczegółach w artykule Jak wyprodukować biodiesel?, więc nie będę tego powtarzać.

Zużycie energii do produkcji biodiesla

Każdy z reaktorów do produkcji biodiesla, który można kupić na rynku, wymaga do pracy energii elektrycznej. Najczęściej prąd wykorzystywany jest do napędu pomp lub mieszadła, których zadaniem jest porządne wymieszanie metanolu i oleju roślinnego, co jest warunkiem niezbędnym do skutecznego przeprowadzenia reakcji transesteryfikacji. Oprócz tego reaktory wyposażane są często w grzałki, które podnosząc temperaturę mieszaniny mają ułatwiać zajście reakcji.

Zużycie energii różni się znacznie w zależności od konkretnego urządzenia. Znalazłem takie, które produkuje 200 litrów biodiesla w trwającym 6-9 godzin cyklu, zużywając przy tym energii elektrycznej za 25 PLN, co dawałoby koszt jednostkowy rzędu 0,13 PLN na litr biodiesla. Ale znalazłem też obliczenia, w których podawano, że do produkcji 1 000 litrów biodiesla zużywa się energii elektrycznej za 12 PLN, czyli ok. 10x mniej… Przyjmijmy, że będzie to ok. 0,05 PLN na litr biodiesla.

Nie jestem w stanie oszacować kosztu energetycznego odwirowania i płukania biodiesla. Myślę, że nie będzie on znaczący. Można odpuścić sobie odwirowanie i po prostu oddzielić biodiesel od odpadowej gliceryny grawitacyjnie.

Koszt inwestycyjny — zakup bioreaktora

No i tu jest największy problem. Produkcję biodiesla wypadałoby zacząć od zakupienia aparatury do tego celu. Tak naprawdę nie jest to niezbędne. Jak ktoś chce przeprowadzić eksperyment, i na próbę wyprodukować kilka litrów biodiesla, wystarczy do tego plastikowy baniak. I odrobina pracy własnych rąk, bo jak inaczej dokładnie wymieszać olej z metanolem, jeśli nie potrząsając baniakiem przez godzinę? 😉

W produkcji biodiesla na większą skalę potrzebna już będzie bardziej zautomatyzowana aparatura. Na Allegro ceny najtańszych bioreaktorów zaczynają się już od ok. 4 000 PLN. Za tyle można kupić urządzenie zdolne do wyprodukowania 200 litrów biodiesla w jednym cyklu, trwającym 6-9 godzin, czyli ok. 600 litrów biodiesla na dobę.

Trudno jest mi liczyć koszty amortyzacji takiego bioreaktora w odniesieniu do litra wyprodukowanego paliwa, bo aby było to możliwe, musiałbym najpierw założyć jakiś poziom dziennej czy rocznej produkcji. Zamiast tego, spróbuję policzyć, po jakim czasie taka aparatura ma szansę się zwrócić.

Przyjmijmy, że biodiesel można sprzedawać za 3,70 PLN za litr. O ile wiem, akcyza na to paliwo wynosi 0,20 PLN na litr. Nasze koszty (surowce + prąd + akcyza) wynoszą więc ok. 2,85 PLN na litr. Zarobek ze sprzedania litra paliwa, nie uwzględniający pozostałych kosztów (m.in. robocizny) sięgałby 0,85 PLN na litr. Koszt zakupu reaktora zwróciłby się dopiero po wyprodukowaniu i sprzedaniu niemal 5 000 litrów biodiesla!

Pozostałe uwarunkowania (zwłaszcza prawne)

Na tym nie znam się kompletnie, więc nawet nie podejmuję się opisania tego zagadnienia. Nie jest to łatwe, bo nawet rolnik produkujący biodiesel na własne paliwo musi założyć skład podatkowy. I coś mi się kojarzy, że przelewanie gotowego biopaliwa do zbiornika (na pojeździe?) wymagać będzie obecności urzędnika.

Temat spróbuję rozeznać w najbliższej przyszłości.

Komentarzy do wpisu “Od czego zacząć produkcję biodiesla?”: 5.

 1. solaris says:

  Produkcja paliw jest objęta koncesją. Do tego dochodzi obowiązek podatkowy (wat, akcyza, podatek paliwowy) Co czyni całą inwestycję nie opłacalną. Produkowanie paliwa bez pozwoleń nawet na własny użytek jest przestępstwem

 2. gość codzienny says:

  W miarę upowszechniania „domowych” źródeł energii (solary, wiatraki etc) państwo i to obłoży vatem, akcyzą i koncesjami co uczyni „zieloną” energię nieopłacalną.
  PS Pracuję w tej branży od 20 lat.

 3. pio says:

  Troszkę smutne/irytujące, że wszelkie działania człowieka w naszym kraju są obwarowane prawnie. Zwłaszcza kwestia pozyskiwania energii, trudno się dziwić, że osoby młode chcą stąd wyjechać. Ehhh szkoda nerwów na dyskusję o prawie w Polsce…

  Miłego dnia wszystkim.

 4. oskar says:

  Diesel już po 6zł, do końca roku będzie 7pln, nie wiem jak wy, ale ja zaczynam robić biodiesel w garazu, a nastepnie zakladam instalacje na zwykly olej roslinny

 5. Damian says:

  Panie Oskarze Instalacja w Polsce jest też nie legalna pewien człowiek przyjechał z Niemiec z taką instalacja i zapłacił sporą kare. Też kiedyś nad tym myślałem ale wydaje mi sie że lepej jest produkować biodiesela o ile nas ktoś nie podpier**** to nam sie będzie opłacało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *