Nowy, tani sposób produkcji bioetanolu?

Firma Mascoma ogłosiła, że udało jej sie znaleźć tani sposób produkcji bioetanolu. Biopaliwo powstawałoby z odpadów roślinnych, traw i drewna. Sekret nowej technologii tkwi w skróceniu produkcji etanolu do jednego etapu i w znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniu na enzymy rozkładające pulpę celulozową – kosztowne celulazy.  Firma ujawniła, że produkcja taniego etanolu opierać miałaby się na traktowaniu biomasy dwoma mikroorganizmami, dostarczającymi cennych enzymów celulaz. Pierwszymi drobnoustrojami byłyby ciepłolubne i wilgociolubne bakterie. Szczególnie wskazuje się na jeden z gatunków Clostridium: genetycznie zmodyfikowaną C. thermocellum. Drugimi – drożdże celulolityczne, również genetycznie zrekombinowane.

Oba mikroby znacząco obniżają zapotrzebowanie procesu na dodatek celulaz, a to oznacza, że proces produkcji może być dużo tańszy niż dotychczas. Szybkość konwersji biomasy w bioetanol też jest w cenie – wg firmy Mascoma działania wymienionych drobnoustrojów są na tyle sprawne, że produkcja biopaliwa etanolowego na skalę masową zaczyna powoli nabierać realnych kształtów.

abyss_3Wprawdzie nikt jeszcze nie mówił nic o konkretnej dacie rozpoczęcia produkcji, ale wyniki badań są na tyle obiecujące, że Mascoma oficjalnie przedstawiła je już na początku maja na Sympozjum Biotechnologicznym w San Francisco. I ma umowę z General Motors – motoryzacyjny gigant aktywnie wspiera postęp badań nad nowatorską metodą otrzymywania taniego etanolu.Zainteresowanych w sposób szczególny powinno zelektryzować zaangażowanie GM w postęp badań. Skoro korporacja interesuje się postepem badań, należałoby mniemać, że szykuje się coś ciekawego. Coś, co mogłoby zrewolucjonizować produkcję biopaliw.

Źródło: Clean Technica

Fot.: sxc

Jeden komentarz do wpisu “Nowy, tani sposób produkcji bioetanolu?

  1. jofistron says:

    Wszystko fajnie, lecz jak tu mówic o ekologii, skoro wprowadza sie do srodowiskagenetycznie zmodyfikowane mikroorganizmy?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *