Niskie ceny wypożyczenia samochodu. Porównaj ceny wypożyczania auta w największych miastach w Polsce

Branża wynajmu samochodów rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Coraz więcej firm zapełnia rynek, a już istniejące otwierają swoje filie w kolejnych miastach naszego kraju. Powstająca konkurencja sprzyja niskim cenom wynajmu i coraz korzystniejszymi, dodatkowymi warunkami wypożyczania pojazdów.

Jak kształtują się ceny wynajmu samochodów?

Wydawałoby się, że cena najmu samochodu będzie zależeć od miasta czy regionu, w którym wynajmiemy auto. O ile jednak przy rejestracji samochodu kod pocztowy ma znaczenie, o tyle przy wynajmie niekoniecznie. Ceny wypożyczenia samochodu kształtuje przede wszystkim segment auta i czas, na jaki zostaje ono wynajęte, a także dodatkowe wyposażenie mające wpływ na komfort użytkowania. Czy zechcemy wynająć pojazd w Gdańsku, czy Warszawie, czy też na lotnisku w Radomiu – jest to bez znaczenia.

Dla przykładu: Skoda Fabia wypożyczana na okres od 1 do 7 dni bez limitu kilometrów będzie nas kosztować około 98 zł za dzień użytkowania. Ta sama Skoda, ale wynajęta na miesiąc, zabierze nam z kieszeni mniej więcej 60 zł, z tym że w tym przypadku może już wystąpić maksymalny limit przejechanych kilometrów, np. 3000.

Oczywiście, zależnie od firmy wynajmującej mogą wystąpić różnice np. w udziale własnym w ewentualnej szkodzie, czy też dodatkowym ubezpieczeniu od stłuczenia szyb lub od kradzieży, co potrafi dwu, a nawet trzykrotnie podnieść całkowity koszt wynajmu.

Innym przykładem może być samochód klasy Ford Focus, hatchback. Okres wynajmu przyjmijmy od 20 do 30 października z odbiorem auta z lotniska Chopina w Warszawie, a zwrotem na lotnisku Lecha Wałęsy w Gdańsku. Za ten pojazd z pełnym ubezpieczeniem zapłacimy od około 900 do 1600 zł za cały okres wynajmu.

Skąd tak duża różnica? Chociażby z obciążenia w wysokości wkładu własnego przy uszkodzeniu lub kradzieży pojazdu. Z reguły, opłacając wyższą cenę najmu, nie tracimy w razie kolizji bądź kradzieży wkładu własnego. Warto również wiedzieć, że niektóre firmy, jak np. carfree.pl w przypadku polskich klientów w ogóle rezygnują z pobierania kaucji za wynajem, z wyjątkiem samochodów najdroższych, znajdujących się w klasie premium.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód?

Jak możemy zauważyć, usługi oferowane przez profesjonalną wypożyczalnię samochodową są już powszechnie dostępne, tanie i zawierające jasny obraz tego, za co nam przyjdzie zapłacić. Czy wynajem samochodu odbędzie się na lotnisku w Gdańsku, a zwrot w Krakowie, czy też przyjdzie nam wynająć pojazd tylko w obrębie jednej miejscowości, nie ma to większego znaczenia. Na cenę będzie miał za to wpływ typ auta (droższy będzie samochód klasy wyższej, dobrze wyposażony i komfortowy) oraz czas, na jaki zamierzamy go wynająć. Powinniśmy zwracać też uwagę, co dostajemy w pakiecie, jaki zakres ubezpieczeń i jakie dodatkowe koszty poniesiemy w wyniku kolizji bądź kradzieży samochodu. Na pewno droższe będą samochody dla młodych, niespełna 25-letnich kierowców.

Zobacz również: Jakie usługi świadczą profesjonalne wypożyczalnie samochodowe

Nie bójmy się więc korzystać z możliwości, jakie daje nam rozwinięta sieć wypożyczalni samochodów. Czy z lotniska, czy też z dworca PKP, w przeważającej części dużych miast bezproblemowo wynajmiemy samochód na miarę naszych oczekiwań i kieszeni.

Autorem tekstu jest Adrian Machowski z firmy Carfree.

Jeden komentarz do wpisu “Niskie ceny wypożyczenia samochodu. Porównaj ceny wypożyczania auta w największych miastach w Polsce

  1. Marian says:

    hmm a czy jest opcja, ktos to moze przeliczal, ile kosztuje rok wynajmu auta? I jak to sie ma co utraty jego wartosci w przypadku jakbysmy sami je chcieli kupic? Co sie bardziej oplaca – wynajem auta na rok – czy jego zakup? Na przestrzeni roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *