Na przekór sceptykom: a może paliwo wodorowe z borazanu?

Borazan – nieorganiczny związek amoniaku i borowodoru, zaliczany przez naukowców do nienomenklaturowej klasy chemicznych związków hybrydowych, jawi się jako nowe źródło wodoru. Parę miesięcy temu pojawiły się doniesienia o możliwości wykorzystania borazanu jako źródła  wodoru. Badania naukowców z Los Alamos National Laboratory and University of Alabama z kolegami z U.S. Department of Energy’s Chemical Hydrogen Storage Center of Excellence potwierdziły przypuszczenia.

Borazan zawiera ok. 20% wagowych wodoru. Cały problem wykorzystania borazanu polegał na tym, że po wyciśnięciu zeń wodoru pozostałości nie mogły być powtórnie używane. Przełom w możliwości  recyklingu borazanu przyniosło odkrycie, że poliborazylen – związek powstający po odwodorowaniu borazanu, nadaje się do powtórnego „wypełnienia” wodorem.

Co to oznacza dla kierowców? Teoretycznie fakt, że kroi się na produkcję nowego ogniwa wodorowego – w dodatku nadającego się do regeneracji.

Gdzie miałoby się odbywać uwodorowanie ogniwa? Na stacji paliwowej – prawdopodobnie.

borazanJak wyglądałoby to w praktyce, trudno na razie pisać. Można sobie tylko wyobrazić, jeśli ogniwo borazanowe uda się wprowadzić do aut, jazda na wodorze miałaby szansę się upowszechni, stanieć i stać się bezpieczniejszą – choć nie do końca, bo borazan jest łatwopalny. (Swoją drogą: ciekawe, co uważacie za mniejsze ryzyko: jazdę ze świadomością, że w aucie znajdują się elementy łatwopalne, czy też potencjalnie wybuchowe?;-))

Źródło:  Science Daily

Fot.: Wikipedia

Komentarzy do wpisu “Na przekór sceptykom: a może paliwo wodorowe z borazanu?”: 9.

 1. Piotrek says:

  Brzmi fajno… jest tylko jeden problem z tym wszystkim. Moim zdaniem lobby paliwowe jest tak silne ze jezeli ktos sie zblizy na odleglosc rzutu kamieniem od roziwazania taniego i do upowszechnienia to natychmiast sie nim zaopiekuja 🙂 Obym sie mylil poniewaz Swiatu przydalo by sie uwolnienie od kaganca ropy….

 2. Irek says:

  @Piotrek: lobby paliwowe to mit!
  na chwile obecna nic nie znacza oni juz poniewaz sie kurcza zasoby ropy naftowej ,a i tak zawsze wiecej niz 70% paliwa bylo w rekach rzadow krajow w ktorych sie wydobywa rope ;]

  poza tym jesli istnieje lobby paliwowe to gdy przyjdzie oilpeak to sie skonczy 🙂

 3. Piotrek says:

  @Irek: oby oby 🙂

 4. Piotrek says:

  chociaz generalnie po przemysleniu uwazam iz to nie do konca prawda… Swiat w tej chwili wstrzasaja wojny o rope. Duza czesc polityki zagranicznje jest oparta na zabezpiecznieu sobie odpowiedniej ilosci surowcow, glownie ropy… jezeli nie bylo by takiego lobby to wystarczylo by przeznaczyc koszty zwiazane chociazby z jedna taka wojan na badania nad rozwojem wodoru do napedzania samochodow… jednak to sie nie dzieje. komus zalezy na tym zeby ropa dalej byla glownym srodkiem do napedzania gospodarki…

 5. @Piotrek: akurat w wodór IMHO bez sensu jest pakować pieniądze. Bo to nie jest źródło energii, to nie jest surowiec… To tylko sposób na przechowanie energii pozyskanej jakoś inaczej, i to wcale nienajlepszy… 🙁

 6. Piotrek says:

  ???… wyjasnij prosze cos wiecej. Na moj prosty rozum to co mowisz stoi w sprzecznosci z chociazby z powyzszym artykulem.

 7. Irek says:

  @Piotrek: wojny o ropę to raczej nie są dlatego że nafciarze chcą utrzymać gospodarkę opartą na uzależnieniu od ropy naftowej ,a raczej są prowadzone ze względów na zabezpieczenie sobie pozycji na bliskim wschodzie do kontrofensywy na muzułmanów. A jak chodzi o podłoże ekonomiczne to robione jest to aby dostawy były nie zakłócone oraz po to aby USA i Europa miały zapewnione dostawy ,a nie np. Chiny!

  mimo wszystko misja demokratyzacji świata to piękna sprawa… trzeba tą muzułmańską hołotę ucywilizować nareszcie i swoją drogą to Piotrek co wolisz demokrację oraz wolność zapewnioną przez USA i sojusz z nimi czy może komunizm Chiński albo szariat arabski? bo ja zdecydowanie wybieram USA! … byłem tam piękny kraj i naprawdę bardzo mili ludzie tam są! ,a najlepsze jest to że nie dają sobie w kaszkę dmuchać arabom jak europejczycy!… u nas w Niemczech jak arab zgwałci Niemkę to różnica kultur ,a jak araba pobiją to rasizm i arabofobia … ,a ten 1 to unika kary zaś 2 się publicznie linczuje! tego w USA nie ma i bardzo dobrze!

  śpieszmy się kochać USA ponieważ może szybko odejść ,a to będzie dla nas katastrofa ponieważ tylko i wyłącznie USA nie są mocarstwem które jest zaborcze i wykorzystuje sojuszników! dali nam wolność i cieszmy się z tego bo nie musieli wcale bo co byśmy im takiego zrobili? hm?

 8. Irek says:

  I może zarobię bana za teksty o Arabach ale… taka jest prawda i każdy człowiek który ma równo pod sufitem o tym wie ,a ktoś tak wykształcony jak pan Krzysztof Lis na pewno wie jacy to są dzicy i podli ludzie!

 9. @Piotrek: przecież napisane jest, że pojawiło się nowe źródło wodoru. Wodoru jako takiego nigdzie na ziemi nie ma. Pojawia się tylko pod postacią różnych związków, np. wody, metanu, i tak dalej. Ale żeby go z tych związków wyciągnąć, trzeba zużyć energii, przez co wodór nie jest źródłem energii, a co najwyżej jej nośnikiem.

  @Irek: testujesz moją cierpliwość. Najpierw dyskusja o nazistach jedzących mięso, teraz o wyższości cywilizacji europejskiej nad bliskowschodnią… Kiedyś mi się to znudzi… Dla odmiany może skupiłbyś się na meritum wpisów pojawiających się tu na blogu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *