Na National Geographic też bawią się gazem drzewnym

Od jakiegoś czasu polowałem na wyprodukowany przez kanał National Geographic serial Planet Mechanics. To taki króciutki (tylko 8 odcinków) serial, w którym dwóch facetów bawi się w budowanie różnych fajnych rzeczy. Najbardziej polowałem na odcinek ósmy, Tree Powered Car, w którym panowie zbudowali gazogenerator do samochodu. Dziś w końcu udało mi się go obejrzeć.

W Polsce ten serial był emitowany pod średnio trafnym tytułem „Ekologiczne wynalazki”. Dwójka prowadzących to Dick Strawbridge, weteran znanych z kanału Discovery programów „Złomowisko” (były żołnierz i inżynier), i Jem Stansfield, inżynier i wynalazca, również z telewizyjnym doświadczeniem. W kolejnych odcinkach serialu panowie zbudowali m.in.:

  • turbinę wodną i wiatrak dla schroniska turystycznego gdzieś w Szkocji,
  • elektryczną łódź,
  • słoneczny piec do pieczenia paelli,
  • turbinę Wellsa (wykorzystującą falowanie wody do produkcji prądu).

Mnie oczywiście najbardziej ciekawił odcinek z budową samochodu na gaz drzewny.

Tak naprawdę wielu szczegółów nie pokazano. W magiczny sposób, z pomocą szlifierki kątowej, palnika i spawarki, rury, puste gaśnice i bojler zamieniły się w gazogenerator, odpylacz cyklonowy, chłodnicę i filtr gazu. Co ciekawe, jako medium filtrujące wykorzystano w nim keramzyt.

Samochód na gaz drzewny, zbudowany na kanale National Geographic

Na powyższym zdjęciu (przycięta klatka z ósmego odcinka) widać pierwsze rozpalenie gazogeneratora. Szara rura widoczna u jego dołu podłączona jest do wentylatora, który wdmuchuje powietrze do środka, dzięki temu gaz może ulatniać się przez lej zasypowy. W trakcie normalnej pracy jest, rzecz jasna, zamknięty. Jak widać po niebieskim płomieniu, gaz się zapalił.

Ogólnie miło było obejrzeć ten odcinek, bo nie zabrakło też niezbędnych podstaw teoretycznych i wyjaśnienia do czego służą poszczególne elementy zgazowarki i jak działają. Najlepsza z tego wszystkiego była prezentacja działania odpylacza cyklonowego wykonanego z butelki PET. 😉

I najciekawsze — płomienicę zrobili z stalowej butli po tlenie technicznym. Ciekawe jak długo im wytrzyma…

Jeden komentarz do wpisu “Na National Geographic też bawią się gazem drzewnym

  1. tomek says:

    zachęciłeś mnie do poszukania i wciągnięcia tego odcinka serialu 🙂 a tak serio to nosimy się ze znajomymi z zamiarem zbudowania instalacji do holzgazu i zabudowania jej na trabancie 1,1 kombi. Świetna strona!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *