Mikrokogenerator gazowy

Na ostatnich targach Poleko w Poznaniu miałem przyjemność zapoznać się pokrótce z mikrokogeneratorem gazowym opartym o silnik spalinowy. Urządzenie to zamknięte jest w niewielkiej skrzynce a zawiera w sobie czterosuwowy trzycylindrowy silnik spalinowy i wymiennik ciepła. Producentem jego jest firma AISIN z grupy Toyota. [1]

Paliwem podstawowym dla tego mikrokogeneratora jest gaz ziemny lub gaz płynny (LPG). Silnik ma zużywać go 20,8 kW, czyli ok. 2,2 m3n gazu ziemnego albo 1,6 kg LPG na godzinę. Z tego paliwa powstaje maksymalnie 6 kW energii elektrycznej (użytkownik może regulować tę moc w bardzo szerokim zakresie 1-6 kW) w jednofazowym prądzie zmiennym o napięciu 230 V oraz 11,7 kW ciepła. Urządzenie podgrzewa 33,5 litra wody na minutę, od temperatury 60 do 65°C. Sprawność produkcji energii elektrycznej wynosi 28,8% a sprawność produkcji ciepła — 56,2%. Sumaryczna sprawność produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu to 85%.

Obudowa ma wymiary (wysokość x szerokość x głębokość) 150 x 110 x 66 cm a więc jest bardzo kompaktowa. Masa urządzenia wynosi 465 kg. Silnik ma trzy cylindry o łącznej pojemności skokowej 953 cm3.

Generator szesnastobiegunowy, chłodzony powietrzem, z magnesami stałymi, przetwornica prądu stałego o napięciu 200 V na prąd zmienny.

Gwarantowany okres bezawaryjnej pracy wynosi 35 000 motogodzin, przy przeglądach co 10 000 godzin.

Podsumowując, moim zdaniem bardzo ciekawa propozycja na przykład na rezerwowe źródło zasilania małego gospodarstwa rolnego czy jako dodatkowe źródło dla układu kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych i wiatraków.

Polskim przedstawicielem firmy AISIN jest ATMOPOMIAR Sp.z o.o.

Cena urządzenia — 14 000 Euro netto, do odbioru we Włoszech…

Źródła:
[1] MCHP – Customized Energy (PDF)

Komentarzy do wpisu “Mikrokogenerator gazowy”: 5.

 1. Bankier says:

  Witam
  Atrakcyjność tego urządzenia jest odwrotnie proporcjonalna do ceny (dla użytkownika „domowego „)- nie do zaakceptowania w Polsce. Jeśli wydaję rocznie na c.o. i cwu-3-3,5k pln;na en.el 1,2kpln to daje mi to w przybliżeniu 1-1,2k EUR…czyli po 12 latach zwróciłby się koszt netto….jeśli miałbym gaz za darmo :))) no i te 4 lata bezawaryjności :)))

 2. Ale to ze wszystkim tak jest, że im coś droższe, tym mniej atrakcyjne. A to urządzenie, choć fajne, rzeczywiście jest zdecydowanie za drogie…

 3. Piotr says:

  Tak w ogóle to czy w Polsce opłaca się kogeneracja na gaz ziemny ?

  Przyjmijmy cenę gazu 2 zł/nm3

  Sprawność elektryczna ~ 30%
  Sprawność cieplna ~ 50%
  (obliczenia na szybko przybliżone)
  Wartość opałowa gazu ~ 10kWh/nWm3
  więc z 1 nm3 gazu mamy : 3,3 kWh padu oraz 5 kWh ciepła
  cena prądu ~ 0,2 zł/kWh(przy sprzedaży do sieci)
  ~ 0,5 zł/kWh (przy wykorzystaniu w domu)
  cena ciepła ~ 0,2 zł/kWh ( zakładam że zarabiam lub oszczędzam tylko na prądzie).

  W przypadku odsprzedaży przychód: 3,3 *0,2 zł + 5*0,2 zł = 1,66 zł (o wiele bardzie opłacalny jest piec kondensacyjny)

  W przypadku konsumpcji prądu w domu 3,3*0,5zł + 5*0,2zł=2,6 ( tuta mamy już zysk tylko skomplikowanie instalacji jest o niebo większe)

  Należy wliczyć jeszcze różnicę kosztów zakupu i obsługi serwisu pieca gazowego oraz kogeneratora.

  Niestety w Polsce ceny gazu są kosmiczne dla odbiorców domowych.

  Jak się mylę to proszę sprostuj mnie.

 4. Witam .
  zastosowanie generatora jako podstawowego zródła zasilania jeśli by była to kwestia taniego paliwa np.biogazu z oczyszczalni przydomowej to byłoby dobre rozwiązanie ale jakie stanowisko zajałby Zakład Energetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *