Mały i niedrogi dom energooszczędny – jaki projekt wybrać?

Domy energooszczędne cieszą się obecnie coraz większym powodzeniem także w Polsce. Możemy również zdecydować się na gotowy projekt domu tego rodzaju. Nie musimy płacić za jego realizację i utrzymanie bardzo dużo!

Marzenie o wybudowaniu własnego domu jednorodzinnego wcale nie jest bardzo trudne w realizacji i nie musi wiązać się z wysokimi wydatkami. Najważniejsze to znalezienie odpowiedniego projektu domu, który będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Im mniejszy, tym tańszy

Zacznijmy od tego, że duży dom to także duże koszty. Aktualnie odchodzi się od budowy dużych, wielopokoleniowych domów jednorodzinnych na rzecz tych mniejszych. Mały dom jest nie tylko tani w realizacji, ale również niedrogi w otrzymaniu.

Zatem wtedy, gdy chcemy wbudować dom energooszczędny, niedrogi, powinniśmy zdecydować się na projekt domu raczej mniejszego. Najmniejsze domy energooszczędne z gotowych projektów mają około 70 metrów kwadratowych i sprawdzą się dla trzyosobowej rodziny.

Energooszczędne materiały i technologie

Wiele biur architektonicznych oferujących gotowe projekty ma w swojej ofercie także takie, które tworzone są z naciskiem na energooszczędność. Spełniają one wtedy normy energooszczędności pod względem rocznego zapotrzebowania na energię cieplną.

Do budowy takich domów stosuje się przede wszystkim materiały charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami termicznymi – im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Właściwa termoizolacja jest tutaj kluczowa.

Oprócz tego projekty domów energooszczędnych bazują również na wykorzystaniu zaawansowanych, ekologicznych technologii – odnawialnych źródeł energii, wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Kosztorys prawdę ci powie

Jeśli zależy ci na wybudowaniu domu niedrogo, warto także zwrócić uwagę na kosztorysy. Wiele biur oferujących gotowe projekty domówdołącza do nich również kosztorysy. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, ile będzie kosztowało nas wykonanie budynku.

Z kosztorysu możemy dowiedzieć się, ile będzie kosztowało nas wykonanie domu system gospodarczym albo systemem zleconym. Najtańsze domy energooszczędne to około 190 000 złotych w realizacji systemem gospodarczym, natomiast w przypadku systemu zleconego ceny mogą wynosić nawet około 270 000 złotych.

Podsumowując, jeśli chcemy wybudować tani dom energooszczędny, warto zapoznać się z gotowymi projektami domów jednorodzinnychspełniających wymogi energooszczędności. Możemy znaleźć je już teraz na stronach internetowych biur architektonicznych oferujących gotowe projekty tego typu.

Materiał przygotowany przez Pracownię Projektów DOM.pl, która oferuje największy wybór projektów w Polsce, m.in. projekty domów energooszczędnych: https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html

Jeden komentarz do wpisu “Mały i niedrogi dom energooszczędny – jaki projekt wybrać?

  1. Kasia says:

    Świetne porady. Nie wiedziałam, że tyle można wyczytać z kosztorysu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *