LNG – skroplony gaz ziemny

LNG (Liquefied Natural Gas) jest produkowany z gazu ziemnego poprzez usunięcie zanieczyszczeń i cięższych węglowodorów a następnie skroplenie go w ciśnieniu atmosferycznym poprzez odpowiednie schłodzenie do temperatury -160°C. LNG zajmuje objętość w przybliżeniu równą 1/600 objętości gazu ziemnego w warunkach normalnych, co pozwala na tani transport na duże odległości. W sytuacji, gdy przesył gazu za pomocą np. rurociągów jest niemożliwy lub nieopłacalny, można go przewozić tankowcami.

Wartość opałowa LNG w przeliczeniu na jednostkę objętości jest podobna do benzyny czy oleju napędowego, jednakże konieczność przechowywania go w drogich zbiornikach kriogenicznych ogranicza zakres komercyjnego stosowania tego paliwa.

Warunki potrzebne aby skroplić gaz ziemny zależą od jego dokładnego składu, późniejszego wykorzystania oraz procesu, który będzie zastosowany podczas skraplania. Najczęściej wykonuje się to w w temperaturze między -120 a -170°C (metan skrapla się przy -161,°C) i w ciśnieniach rzędu 1-60 atmosfer. Sprężony gaz ziemny jest skraplany a następnie jego ciśnienie się obniża do przechowywania i transportu.

Liczba oktanowa LNG wynosi ok. 130.

Gaz ziemny przesyłany do instalacji produkującej LNG będzie oczyszczany w celu usunięcia wody, CO2 oraz innych składników, które będą zamarzać w niskich temperaturach potrzebnych w procesie skraplania LNG lub mogące uszkadzać materiały, które zostaną użyte do budowy instalacji.

Infrastruktura wymagana do transportu LNG składa się z instalacji do skraplania gazu, terminala załadunkowego, tankowców oraz terminala rozładunkowego, w którym LNG jest ponownie ogrzewany w celu przywrócenia mu gazowego stanu skupienia. Terminal rozładunkowy będzie najpewniej podłączony z siecią dystrybucji gazu rurociągami.

W ostatnich latach koszty produkcji i transportu LNG spadły do tego stopnia, że zaczyna być konkurencyjny w stosunku do gazu ziemnego jeśli chodzi o koszty dystrybucji.

Eksperci w większości zgadzają się z opinią, że LNG jako gaz skroplony a nie sprężony w razie przecieku odparuje i rozcieńczy się w powietrzu lub wolno spali się w razie podpalenia a nie wybuchnie. Od czasu rozpoczęcia transportu LNG na dłuższe odległości latach 1960tych miał miejsce tylko jeden poważny wypadek. Nie zanotowano żadnych wypadków tankowców ani terminali przeładunkowych.

Artykuł ten jest na licencji GNU Free Documentation License. Został napisany w oparciu o artykuł „Liquefied Natural Gas” z serwisu Wikipedia.

Jeden komentarz do wpisu “LNG – skroplony gaz ziemny

  1. Witek says:

    Ciekawy ale mało szczegółowy, uważam że opracowanie całkiem dobre dla osób nie mających zbyt wiele doświadczenia z chemią i to jest ok ale nie dowiedziałem się szczegółów, których szukam, ciekawi mnie jak zachowuje się środowisko w momencie wycieku lng czy wyparowuje on od razu czy np. woda w okolicy 3 m zamarza:) może znasz więcej szczegółów – jeśli tak chętnie je obgadam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *