LEGO chce zmienić plastik, z którego robi klocki

Wszystko wskazuje na to, że firma LEGO, jeden z najbardziej znanych na świecie producentów zabawek, chce zamknąć za sobą ponad 80-letni rozdział wykorzystywania tworzyw sztucznych i wrócić do surowców, z których korzystała wcześniej.

Niewiele osób wie, że historia firmy LEGO zaczęła się w 1932 roku w Danii, gdy Ole Kirk Christiansen zaczął w swoim warsztacie stolarskim (w którym pracował od 16 lat) produkować zabawki. Wcześniej wytwarzał meble, a w momencie nadejścia kryzysu gospodarczego, zaczął produkować małe obiekty służące do tworzenia makiet. Pierwsza wtryskarka do tworzyw sztucznych została zakupiona przez firmę w 1947 r., gdy po wojnie w Danii można było wreszcie kupić plastiki. 

W 1960 roku, po pożarze zakładu i spaleniu większości drewnianych zabawek, firma przestawiła się w całości na produkcję klocków z plastiku. Początkowo surowcem do ich produkcji był octan celulozy, a w 1963 zmieniono tworzywo na ABS (poli(akrylonitryl-co-butadien-co-styren)), stosowane do dziś.

A teraz okazuje się, że firma planuje do 2030 r. przestawić się na jakiś inny surowiec.

Klocki LEGO. Dziś wykonywane z ABS.

Klocki LEGO. Dziś wykonywane z ABS.

 

Nic dziwnego. W zeszłym roku LEGO wyprodukowało 60 mld klocków, zużywając do tego 77 000 ton ABSu. Wprawdzie LEGO rzadko trafiają na wysypiska śmieci (raczej przekazywane są z pokolenia na pokolenie, albo sprzedawane), to jednak nie sposób pominąć wpływ na środowisko wytworzenia takiej ilości plastiku.

Firma planuje zatrudnić 100 osób i zainwestować 150 mln dolarów, by opracować odpowiednie tworzywo, dające się wyprodukować z odnawialnych surowców. Ostatecznie, tworzywo ma zostać wybrane m.in. ze względu na surowce, skład chemiczny, sposób utylizacji i ewentualny wpływ społeczny (cokolwiek to znaczy).

W chwili obecnej dostawcą ABS dla LEGO jest Styrolution. Ta firma twierdzi, że stworzenie odpowiedniego plastiku do wytwarzania klocków nie jest trywialne. Chodzi przecież o to, by klocki łatwo i mocno się ze sobą łączyły, a jednocześnie żeby ich rozłączanie było możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej (nie za dużej, ale i nie za małej) siły.

Produkcja tworzyw z odnawialnych surowców nie jest niczym specjalnie odkrywczym (sam już o tym pisałem), ale też niczym specjalnie trudnym. Jak kiedyś będę miał trochę czasu, może nagram o tym film instruktażowy. 🙂

Więcej informacji: cen.acs.org.

Jeden komentarz do wpisu “LEGO chce zmienić plastik, z którego robi klocki

  1. Spartan says:

    Poczekamy i zobaczymy czy to nie plotka, bo ja już słyszałem, że chcieli robić klocki z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *