Jak wyprodukować biodiesel?

W dzisiejszym artykule publikuję odpowiedź na pytanie od czytelnika dotyczące produkcji biodiesla.

Jeśli chcesz, by i Twoje pytanie zostało opublikowane na blogu razem z odpowiedzią, zajrzyj do danych kontaktowych i napisz do mnie e-maila. Czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić nawet kilka godzin, jeśli Twoje pytanie będzie ciekawe. 😉

Witaj. Oglądałem Twoje filmy na youtube.pl a także czytałem artykuły zamieszczone na stronie www. Piszę ponieważ jestem bardzo zainteresowany produkowaniem biodiesla. Mam małą firmę zajmujące się przewozem materiałów sypkich na krótkich odcinkach, posiadam również koparki i wózki widłowe. Piszę o tym, ponieważ chcę zwrócić uwagę na to, że paliwo jest niezbędne w mojej pracy i wykorzystywane w dużych ilościach. Moje narzędzia są stare i nie posiadają zbędnej elektroniki czy turbin.
Średnio raz w miesiącu z restauracji fast-food należących do moich znajomych otrzymuje ok. 500 l zużytego oleju roślinnego. Obecnie dolewam ten olej w ilości 10-15% do ropy (oczywiście wcześniej przelewane przez sito). Wolałbym, by ten olej był przygotowany w bardziej profesjonalny sposób. Nie wiem skąd wziąć metanol i nie wiem w jakich ilościach go mieszać.

Produkcja biodiesla nie jest skomplikowana i daje się wykonać nawet w warunkach domowych, ale jednak nie sprowadza się tylko do zmieszania oleju i metanolu. Pisałem o tym w osobnym artykule, więc tu tylko w skrócie przedstawię kolejne kroki:

  • badamy odczyn otrzymanego oleju (miareczkowanie),
  • na podstawie określonego odczynu dobieramy odpowiednią ilość katalizatora (NaOH albo KOH), ewentualnie po prostu mieszamy katalizator z olejem aż do otrzymania odpowiedniego pH i na tej podstawie dobieramy ilość katalizatora,
  • mieszamy katalizator z metanolem,
  • dodajemy mieszankę katalizatora z metanolem do podgrzanego oleju roślinnego,
  • mieszamy dokładnie, najlepiej przez godzinę,
  • pozostawiamy na co najmniej kilka godzin,
  • oddzielamy powstałą glicerynę,
  • czyścimy biodiesel z resztek metanolu, katalizatora i gliceryny.

Proporcje składników do produkcji biodiesla bywają różne, najczęściej do litra oleju dodaje się 200-250 ml metanolu. Jak wspomniałem, ilość katalizatora zależy od kwasowości oleju. Najprościej jest dobrać ilość katalizatora do oleju robiąc eksperyment na małej próbce — dodając wodorotlenek tak długo, aż pH osiągnie poziom ok. 8,5. Otrzymaną ilość wodorotlenku przeliczyć na całą partię oleju i tyle.

Jeśli chodzi o kupno metanolu, nie jest ono aż tak trudne, jak się może wydawać. To rzeczywiście substancja jak na polskie warunki niebezpieczna, ale może ją kupić też osoba prywatna. Musisz wtedy tylko się wylegitymować (dowód osobisty zostanie skserowany) i wypełnić deklarację do jakiego celu chcesz go wykorzystać. Jeśli kupisz go na firmę, musisz przedstawić dokumenty rejestracyjne firmy (NIP, REGON, KRS) i w zamówieniu podać ilość metanolu i sposób jego wykorzystania. Poszukaj jakiejś firmy zajmującej się obrotem chemikaliami w Twojej okolicy, powinni mieć metanol w ofercie.

Problemem w Twoim przypadku może być zagospodarowanie gliceryny. Nie nastawiaj się na jej sprzedaż, raczej będziesz musiał ją potraktować jako kłopotliwy odpad.

Biorąc pod uwagę glicerynę i kłopotliwość produkcji biodiesla sądzę, że stosowane przez Ciebie w tej chwili rozwiązanie jest najlepszym, co możesz zrobić. Dla świętego spokoju zmniejsz domieszkę oleju roślinnego, chyba że wtedy zostawałby Ci niewykorzystany olej.

Komentarzy do wpisu “Jak wyprodukować biodiesel?”: 2.

  1. Magnus says:

    Widzę. że macie dobrą stronę i patenty też 6 z mojej strony. Mam też pytanie, czy ELeRKTRO-HYDRO-GENERATOR może działać w studni i jak go zbudować.

  2. wagaciezka.biz says:

    Interesujący temat, jestem entuzjastą technologi przyjaznych środowisku. Zastanawiam jak stosowanie takich paliw wpływa na silniki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *