Jak skutecznie zawalczyć o dofinansowanie do domu energooszczędnego?

Domy energooszczędne są w tej chwili przedstawiane jako najbardziej ekonomiczne rozwiązanie – zwłaszcza teraz, gdy ceny prądu z dnia na dzień szybują w górę. Postawienie nowoczesnego domu wiąże się z koniecznością dodatkowego wsparcia finansowego w postaci kredytu. Na szczęście, dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnym zasilaniem nowego budownictwa powstał specjalny pakiet dofinansowań. Warto przyjrzeć się wszystkim korzyściom z nich płynących.

Dofinansowanie do energooszczędnych domów w praktyce

Wszyscy korzystający z domów energooszczędnych mają możliwość czerpania korzyści z oszczędzania energii oraz ergonomicznego jej pozyskiwania. Zyskuje na tym nie tylko nasze życie codzienne, ale także natura.

Właśnie w tym roku zaczęły obowiązywać przepisy Unii Europejskiej, mówiące o tym, że wszystkie nowo powstałe domy powinny posiadać zerowy stopień zużycia energetycznego. Za wdrażanie programu już od 2013 roku odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gdy buduje się własny dom jednorodzinny, zawsze na coś może brakować pieniędzy. Dofinansowanie do domu energooszczędnego będzie korzystne, ale nie pomoże tego problemu rozwiązać. Na zdjęciu: domy jednorodzinne pod lasem.

Szacuje się, że już do 2022 roku większość dopłat będzie już przyznana. Dofinansowanie do domów energooszczędnych, oprócz tego, że stanowi solidne źródło gotówki, przyczynia się także do wzrostu poziomu wiedzy na temat problemów, z jakimi musi się dzisiaj zmagać współczesna ekologia.

Dofinansowanie do domu energooszczędnego – ile można zyskać?

Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej, program “Efektywne wykorzystywanie energii” ma charakter bezzwrotny. Dopłaty otrzymuje się do domów, które dopiero są budowane, a także do zakupu domów, które fizycznie są już gotowe do zamieszkania.

W ramach wsparcia finansowego ubiegający się o dopłatę mogą otrzymać:

  • 50 tysięcy złotych w przypadku stawiania domów pasywnych,
  • 30 tysięcy złotych w ramach stawiania domów energooszczędnych.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że same domy nie stanowią tutaj jednej i jedynej opcji. Z dofinansowania skorzystać mogą również właściciele mieszkań znajdujących się w domach pasywnych. Do zakupu mieszkania otrzymać można wsparcie finansowe w kwocie 16 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o mieszkania energooszczędne – kwota plasuje się w granicy 11 tysięcy złotych. Podane kwoty mają oczywiście wartość brutto.

Pieniądze trafiają na nasze konto w chwili, gdy możemy się pochwalić zakończoną budową i jesteśmy w stanie przedstawić dokument przedstawiający efektywną oszczędność energetyczną w naszym miejscu zamieszkania

Dofinansowanie do domu energooszczędnego – komu przysługuje?

Program “Efektywne wykorzystywanie energii” przeznaczony jest dla:

  • osób fizycznych, które zamierzają kupić mieszkanie lub dom energooszczędny
  • osób, które planują zainwestować w budowę obiektu jednorodzinnego przy wsparciu dewelopera lub wybranej spółdzielni

Dofinansowanie spłaca się częściowo, najważniejsze, by spełniać wymagania określonych standardów energetycznych już po oddaniu budynku do użytku.

Dlaczego warto skorzystać z takiego wsparcia?

Ogromne wsparcie dla wszystkich rodzin inwestujących w swoje pierwsze, własnościowe mieszkania jest tutaj nieocenione. Jeśli ktoś jeszcze waha się podjąć decyzję w kwestii ubiegania się o dofinansowanie, powinny go przekonać następujące argumenty:

  • koszty inwestycyjne w większej części zostają uregulowane właśnie pieniędzmi z dopłaty, podobnie jak procesy weryfikacyjne
  • koszty wykonania i zdobycia potwierdzenia wymaganego standardu energetyki również zostają uregulowane środkami z dotacji
  • koszt eksploatacji budynku w praktyce będzie dużo niższy
  • wartość rynkowa budynku niewątpliwie wzrośnie
  • podwyższa się standard życia, możliwości szerszego operowania energią, zwłaszcza w sytuacji, gdy do budynku mieszkalnego doliczymy jeszcze gospodarstwo rolne lub działalność przemysłową, pochłaniającą ogromne zasoby energii.

Wartość, która się opłaca!

Korzystne warunki, szybka realizacja wypłaty środków z dotacji sprawiły, że coraz więcej osób przekonuje się do przekwalifikowania swoich gospodarstw, domów i mieszkań na zasilanie energią słoneczną. Przez 5 lat, od 2013 do 2018 roku milionowe dotacje do domów energooszczędnych pozwoliły unowocześnić 16 tysięcy gospodarstw domowych na terenie całego kraju.

Jeden komentarz do wpisu “Jak skutecznie zawalczyć o dofinansowanie do domu energooszczędnego?

  1. Łukasz says:

    Ja właśnie mam w planach u siebie zainstalować na dachu panele słoneczne i skorzystać z dotacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *