Jak ekologiczna jest stalowa butelka na wodę?

Jedną z metod na radzenie sobie z upałami (niezbędną dla zachowania zdrowia) jest picie dużej ilości płynów, w szczególności wody.

I uważam, że dojrzeliśmy już do tego, by pić kranówkę i nosić ze sobą wodę w wielorazowych butelkach, zamiast kupować wodę w butelkach PET (#zwlasnabutelka). Tak, nawet w przypadku wody z niepewnego źródła można sobie z tym poradzić, kupując odpowiedni turystyczny filtr do wody (a tu poradnik, jaki filtr wybrać).

Ja przy sobie na dłuższe wycieczki staram się mieć zawsze butelkę ze stali nierdzewnej marki Klean Kanteen, o pojemności 1,9 litra. Ale czy to rzeczywiście jest dobry wybór? Przecież do jej wyprodukowania trzeba zużyć mnóstwo energii, znacznie więcej, niż w przypadku butelek plastikowych…

To oczywiście jest prawda. Znacznie łatwiej sięgnąć do złóż ropy naftowej (z której otrzymujemy plastiki), niż wydobyć z ziemi rudę żelaza i przetopić ją wraz z innymi składnikami do postaci stali nierdzewnej. Łatwiejsza jest również późniejsza obróbka do postaci butelki poli(tereftalan etylenu), niż nierdzewnej stali.

Tymczasem artykuł How Green Is My Bottle? opublikowany w 2009 r. w New York Timesie zwraca uwagę na następujące fakty:

  • wytworzenie ważącej 300 gramów butelki ze stali nierdzewnej wymaga zużycia siedmiokrotnie większych ilości paliw kopalnych, przyczynia się do 14-krotnie większej emisji gazów cieplarnianych i powoduje setki razy większe ryzyko skażenia środowiska toksycznymi chemikaliami, niż w przypadku 32-gramowej butelki z plastiku,
  • produkcja stali nierdzewnej oznacza 10-krotnie większą emisję zanieczyszczeń, niż produkcja zwykłej stali (ze względu np. na wydobycie chromu),
  • butelki z jednowarstwowej stali wiążą się z produkcją zanieczyszczeń o ok. 1/3 mniejszą, niż w przypadku termosów z podwójnymi ściankami,
  • 50 do 100 cykli mycia butelki w zmywarce powoduje takie samo obciążenie środowiska (ze względu na grzanie wody elektryczną grzałką), jak sama produkcja tej butelki.

Jeśli jednak odnieść te wszystkie czynniki do cyklu życia plastikowej butelki, okazuje się, że:

  • po rezygnacji z kupienia 50 butelek wody, zerujemy negatywny wpływ tej stalowej butelki na zmiany klimatu,
  • gdy stalowa butelka zastąpi 500 jednorazowych butelek z wodą, jej wpływ na środowisko w całym cyklu życia będzie mniejszy, niż dla tych pięciuset butelek.

Ciekawe porównanie, prawda? 🙂

Jeden komentarz do wpisu “Jak ekologiczna jest stalowa butelka na wodę?

  1. Będzie powstawało co raz więcej takich alternatyw dla plastiku i dobrze, bo niektóre miejsca na ziemi niemal pływają w śmieciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *