Jak działa oczyszczacz powietrza?

Artykuł przygotowany w ramach współpracy reklamowej ze sklepem medmesklep.pl, w którym znajdziesz między innymi domowe oczyszczacze powietrza!

Gdy jakość powietrza za oknem znacząco spada, staramy się unikać wychodzenia na dwór i na pole, by nie narażać zdrowia. Ale oprócz tego warto rozważyć kupienie do domu oczyszczacza powietrza, aby podnieść jakość i czystość domowego powietrza.

Domowy oczyszczacz powietrza działa poprzez zasysanie powietrza z pomieszczenia i przepuszczanie go przez szereg filtrów, które wychwytują lub neutralizują zanieczyszczenia i alergeny. Istnieje kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza, z których każdy wykorzystuje inne metody oczyszczania powietrza. Niektóre metody znacznie wykraczają poza to, co moglibyśmy uznać za filtr.

Jakość powietrza w Polsce woła czasami (głównie w sezonie grzewczym) o pomstę do nieba. Dopóki nie znajdziemy dla Polaków mniej kopcących paliw do ogrzewania niż węgiel i drewno, nie bardzo się to zmieni. Mapa od Europejskiej Agencji Środowiska.

Jednym z rodzajów oczyszczaczy powietrza jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Te oczyszczacze powietrza wykorzystują filtr mechaniczny wykonany z włókien, które są ciasno tkane, aby wychwytywać cząsteczki o wielkości nawet 0,3 mikrona, takie jak kurz, pyłki i sierść zwierząt domowych. Powietrze jest zasysane do oczyszczacza i przetłaczane przez filtr HEPA, który wychwytuje zanieczyszczenia i umożliwia przepływ czystego powietrza i powrót do pomieszczenia.

Sam filtr HEPA zazwyczaj nie jest jedynym elementem usuwającym zanieczyszczenia w oczyszczaczu, ponieważ bardzo szybko by się zapchał i wymagał częstej wymiany. Zazwyczaj stosuje się również filtry wstępne, np. bardzo drobno utkaną siatkę, którą czyści się odkurzaczem.

Innym rodzajem oczyszczacza powietrza jest filtr z węglem aktywnym, który jest zwykle używany w połączeniu z filtrem HEPA. Węgiel aktywny (aktywowany) to nic innego jak nazwa wysoko porowatej formy węgla i służy do usuwania zapachów i lotnych związków organicznych (LZO) z powietrza. Powietrze jest wciągane do oczyszczacza i przetłaczane przez filtr z węglem aktywnym, który pochłania lotne związki organiczne i zapachy, a następnie oczyszczone powietrze jest uwalniane.

Przykładem oczyszczacza powietrza wykorzystującego zarówno filtr HEPA, jak i filtr z węglem aktywnym jest oczyszczacz Cronos Gold przedstawiony na poniższym zdjęciu, który jest najbardziej odpowiedni do dużego pomieszczenia (około 60 metrów kwadratowych) przy regularnym użytkowaniu.

Oczyszczacz powietrza Cronos Gold. Źródło fotografii: medmesklep.pl

Innym rodzajem oczyszczacza powietrza jest oczyszczacz powietrza wykorzystujący światło UV-C (ultrafioletowe). Oczyszczacze powietrza UV-C wykorzystują światło ultrafioletowe do dezaktywacji, czyli po prostu zabijania mikroorganizmów, takich jak bakterie i wirusy, gdy przechodzą przez oczyszczacz. Światło UV-C niszczy DNA lub RNA tych mikroorganizmów, uniemożliwiając im rozmnażanie się lub funkcjonowanie, neutralizując je i oczyszczając powietrze. Przykładem oczyszczacza powietrza wykorzystującego światło UV-C jest Olimpia Splendid AURA CARE.

Aby dowiedzieć się czym się kierować wybierając oczyszczacz powietrza możesz skorzystać z poradnika TUTAJ.

Podsumowując, oczyszczacze powietrza wykorzystują różne metody usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Filtry HEPA usuwają cząsteczki, filtry z węglem aktywnym usuwają zapachy i lotne związki organiczne, a oczyszczacze powietrza UV-C neutralizują mikroorganizmy. Należy zauważyć, że skuteczność oczyszczacza powietrza będzie zależała od wykorzystywanej przez technologii oczyszczania powietrza, jakości filtra i regularnej konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *