Od chwili rewolucji przemysłowej świat zmienił się nie do poznania. Wykorzystanie pary, silników spalinowych i energii elektrycznej spowodowały, że życie codzienne oraz praca zaczęły podlegać zupełnie innym priorytetom. Rewolucja zainicjowała zmiany, które spowodowały wzrost efektywności i jakości produkcji, ale był to jedynie początek ewolucji oraz rozwoju przemysłu. Trudno wyobrazić sobie jak wyglądałby nasz świat, gdyby nie postęp w ujarzmianiu źródeł energii. Zadania jakie stawia się obecnie przed zakładami pracy i przedsiębiorstwami nie odnoszą się już tylko do zwiększania ich efektywności. W XXI wieku do głosu dochodzi konieczność zmniejszania kosztów produkcji oraz dbałość o ekologiczną czystość planety.
Czemu inwestować w zmniejszenie energochłonności?
Przedsiębiorcy bardzo często starają się unikać inwestycji w te części swojej działalności, które nie przyniosą natychmiastowych efektów w postaci realnych zysków. Być może jest to przyczyna, dla której zmiany w rozporządzaniu energią są traktowane drugoplanowo. A przecież zmniejszenie energochłonności w przedsiębiorstwie niesie za sobą bardzo poważne zalety. Istnieją dwa podstawowe powody, dla których warto ponieść koszty takiej inwestycji:
- Zmniejszenie kosztów energii
- Tworzenie przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku
Oba te podpunkty niosą ze sobą wymierne efekty i w długoterminowej perspektywie generują poważne oszczędności.
Energia kosztuje
Inwestycja w zmniejszenie energochłonności to oczywiście mniejsze rachunki. Walkę o niższe opłaty z tytułu poboru prądu czy gazu toczą z powodzeniem nawet gospodarstwa domowe – czemu miałoby być inaczej w przypadku przedsiębiorstw? Każda firma posiada swoją specyfikę, lecz wszędzie można znaleźć obszary, w których inwestycje zaprocentują zmniejszonym poborem energii. Większość maszyn przemysłowych pracuje wiele godzin dziennie a pracownikom firm potrzebne jest światło oraz wentylacja. Optymalizacja lub wymiana urządzeń produkcyjnych połączona z inwestycją w energooszczędne oświetlenie to pierwszy krok w walce o mniejsze rachunki. Nakłady włożone w konserwację i regulację sprzętu mogą wyeliminować poważne straty w efektywności i wydajności pracy. W energooszczędne rozwiązania warto inwestować już od samego początku prowadzenia własnej działalności. Pierwsze kroki w biznesie bywają trudne i młodzi właściciele firm starają się maksymalnie zminimalizować początkowy wkład. Łatwiej jest jednak zainwestować w oszczędności na samym początku niż w przyszłości ponosić znacznie większe koszty z tytułu modernizacji działającej infrastruktury. Jeśli brak na to środków, warto zainteresować się możliwościami jakie niosą ze sobą kredyty dla małych firm.
Ekologiczny marketing
Inwestycja w zmniejszenie energochłonności ma też wymiar społeczny. Ogromny wzrost świadomości ekologicznej powoduje, że to co dobre dla środowiska jest też znacznie lepiej postrzegane w oczach konsumentów. Nakłady poniesione w związku ze stworzeniem „zielonego” przedsiębiorstwa mają więc również ogromne znacznie marketingowe.
To wszystko przynieść może realne zyski w postaci gotówki lub zwiększenia atrakcyjności marki – wraz z nieprzeliczalnymi na pieniądze korzyściami dla środowiska.
Mnie się wydaje, że często to niewiedza i ignorancja są przyczyną tak wysokiej energochłonności.
Znam montownię, gdzie codziennie wytwarza się setki urządzeń z listwami LED, a oświetlenie stanowią zwykłe jarzeniówki, które przez cały dzień pochłaniają setki kilowatogodzin. Założenie oświetlenia ledowego nie byłoby problemem, ale nikt o tym nie pomyśli…
A co z paradoksem Jevonsa ?
Nie rozumiem dlaczego ludzie nie chcą oszczędzać energii, przecież to są ich pieniądze