Ile (naprawdę) kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ostatnio wpadła mi w ręce ciekawa infografika, dotycząca realnych kosztów instalacji fotowoltaicznych, opartych nie o katalogowe ceny sprzedawców sprzętu, tylko o oferty firm zajmujących się ich montażem i instalacją.

Swoim klientom zainteresowanym doradztwem w zakresie oszczędności na ogrzewaniu radzę opierać się na realnych wycenach od instalatorów, bo tylko w ten sposób można realnie ocenić okres zwrotu z inwestycji (montażu pompy ciepła, docieplenia budynku, instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła). Ten sam tok postępowania radzę przy każdej innej tego typu inwestycji.

Portal ekofachowcy.pl porównał oferty z różnych półek cenowych i różnych poziomów mocy zainstalowanej i wyszło z tego coś takiego:

 • dla mocy 3 kW oferty mieszczą się w zakresie ok. 18-23 000 zł,
 • dla 10 kW mocy wynoszą między 54 a 64 000 zł.

Są to kwoty brutto z VAT 8%, czyli razem z usługą montażu instalacji.

infografika ceny zestawów fotowoltaicznych

Źródło: ekofachowcy.pl . Całość infografiki dostępna na tej stronie (trzeba ponownie kliknąć w miniaturkę).

Infografika zawiera też informację o tym, jak należy określać moc instalacji PV. Otóż ponoć najprościej jest oprzeć ją o wysokość miesięcznego rachunku za prąd i zamontować instalację o mocy 1 kWh za każde 50 zł miesięcznego rachunku. To oczywiście uproszczenie, ale całkiem łatwe do myślowego uchwycenia.

Ja się do zakupu instalacji fotowoltaicznej nie przymierzam, choć chciałbym docelowo taką mieć zainstalowaną w domu, albo może nawet w mieszkaniu…

Komentarzy do wpisu “Ile (naprawdę) kosztuje instalacja fotowoltaiczna?”: 5.

 1. Martii says:

  Te ceny są jak zwykle z kosmosu. 2,5kW przy nowych panelach i używanym inwerterze (5kW) z Niemiec (z gwarancją), własnym montażem to koszt ok 9000 (pod warunkiem, że mamy dobrze nachylony dach). Jeśli z tych Niemiec ściągniemy panele używki to cena spadnie do 7000. Więc dużo taniej (obie opcje). Czas zwrotu inwestycji drastycznie spada (maksymalne zużycie własnego prądu da czas zwrotu koło 4-6 lat). Ja mam na balkonie w bloku 500W i sprawuje się super. Niestety okresy jesienno zimowe są bardzo słabe (wydajność potrafi spaść do 1% nominalnej mocy). Mimo wszystko od 3 lat płacę średnie rachunki w wysokości 10zł.

 2. Super artykuł, bardzo pomocny, właśnie szukam tego rodzaju usług fotowoltaicznych i nie wiem, co zrobić, więc treść przydała mi się.

 3. Magda says:

  A jak z trwałością takich instalacji ? Może gdzieś w tym temacie poczytać ?

 4. Martii says:

  Trwałość jest zależna od klimatu. Badano 20 letnie panele w UK i ich wydajność zaskoczyła badaczy. Spadła o jedynie kilka procent, a teoretycznie powinna ok 20%.

  Jeśli nie trafi się wielki grad czy huragan porywający dachy to panele takie mogą pracować nawet 80 lat, tyle, że z roku na rok powoli będzie spadała wydajność.

 5. Przewiduje, że moda na takie instalacje dopiero wejdzie i coraz więcej osób będzie je montować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *