Jak wykorzystać gaz drzewny?

Gaz drzewny można wykorzystać do zasilania silników spalinowych oraz innych urządzeń, spalających paliwa gazowe, np. kotłów i pieców.

Okazuje się bowiem, że holzgas może być paliwem do dowolnego urządzenia gazowego, a więc na przykład kotła czy pieca. W takiej sytuacji jednak będzie zapewne trzeba wymienić palniki na takie, które będą dobrze spalać to paliwo. Trzeba też pamiętać, że gaz drzewny ma dużo mniejszą wartość opałową niż gaz ziemny czy propan-butan.

Gaz drzewny w silniku

W przeszłości gaz drzewny wykorzystywany był jako paliwo silnikowe. Co ciekawe, był tym paliwem jeszcze zanim odkryto złoża ropy naftowej i wynaleziono technologie produkcji oleju napędowego i benzyny.

Gaz drzewny nadaje się do wykorzystania w dowolnym czterosuwowym silniku spalinowym po wymieszaniu z powietrzem w stosunku 1:1 do 1:1,1. Gazem drzewnym można zasilać zarówno silnik benzynowy jak i diesla.

Silniki na gaz drzewny w przeszłości napędzały pojazdy a także urządzenia stacjonarne (pompy, agregaty prądotwórcze). Więcej na ten temat (w tym przykłady urządzeń napędzanych silnikiem na gaz drzewny) w artykule „Holzgas w silniku”.

Polecam również zapoznanie się z krótkim artykułem przedstawiającym inne paliwa gazowe do silników spalinowych.

Gaz drzewny w kotle / piecu / etc.

W przypadku spalania gazu drzewnego bezpośrednio w odpowiednim urządzeniu, sprawa jest dość prosta. Trzeba tylko doprowadzić gaz do urządzenia (wymaga to zainstalowania między gazogeneratorem a miejscem spalania odpowiedniego wentylatora, ponieważ gazogenerator do pracy wymaga zewnętrznego wymuszenia przepływu powietrza), najprawdopodobniej konieczna będzie też wymiana palników.

W artykule „Ogrzewanie na holzgas” więcej informacji na ten temat, m.in.: kotły zgazowujące i wykorzystanie ciepła odpadowego z produkcji gazu drzewnego.

Polecam uwadze czytelników strony również artykuł “Jak zastąpić gaz ziemny gazem drzewnym?”

Benzyna z gazu drzewnego

Gaz generatorowy może być surowcem do produkcji paliw płynnych w procesie Fischera-Tropscha. Więcej na ten temat w artykule Benzyna z drewna / węgla.

Inne sposoby

Tlenek węgla, podstawowy składnik gazu drzewnego, stosowany bywa do konserwacji żywności!

Środki ostrożności

Ponieważ jednym z głównych składników gazu drzewnego jest tlenek węgla, należy korzystać z tego paliwa przy zachowaniu wszelkich możliwych środków ostrożności. Więcej na ten temat w artykule „Bezpieczeństwo używania gazu drzewnego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *