Jak Kraków powinien rozwiązać problem smogu?

Kraków to piękne miasto w Małopolsce, które jednak każdej zimy boryka się z niemałym problemem, jakim jest smog. Smog to pochodzące z języka angielskiego określenie na mieszankę dymu (ang. smoke) i mgły (ang. fog).

Problem jest niemały, bo jak donosi Onet w artykule Piotra Ogórka:

Co roku mieszkaniec Krakowa przyjmuje z powietrzem rakotwórcze substancje, których ilość odpowiada wypaleniu 2,5 tys. papierosów.

Czytaj dalej…

O grzybach i drewnie, czyli jak powstał węgiel?

Przeczytałem niedawno w artykule wyjaśniającym jak powstał węgiel, że olbrzymie pokłady tego surowca zawdzięczamy tylko i wyłącznie temu, że przez długi czas na ziemi nie było mikroorganizmów, które potrafiłyby rozłożyć drewno.

Wiadomo, że węgiel do skała osadowa pochodzenia roślinnego. W uproszczeniu można powiedzieć, że powstał z resztek roślin, które setki milionów lat temu żyły na bagnach. Rośliny po skończeniu swojego żywota obumierały, a biomasa stopniowo wskutek działania czasu, ciśnienia i ciepła panującego w głębi ziemi (po przykryciu jej przez warstwy osadów) zamieniała się w węgiel brunatny, a później kamienny. Czytaj dalej…

Co ważniejsze — czyste powietrze, czy wolność?

Do napisania dzisiejszego artykułu skłoniło mnie zdjęcie znalezione na forum dyskusyjnym SkyscraperCity. Wprawdzie sprzed 2 lat, ale niezmiennie aktualne.

Dotyczy dość poważnego problemu, z jakim boryka się Kraków — smogu.

Smog, czyli utrzymujące się na większym obszarze przez długi czas zanieczyszczenie powietrza na niedużych wysokościach, to zmora niektórych większych miast. W Krakowie występuje ze względu na jego specyficzną lokalizację, oraz całą masę różnych źródeł zanieczyszczeń, tak zwanych źródeł niskiej emisji. Czytaj dalej…

Wielki Smog Londyński – ogrzewanie na węgiel i 12 000 ofiar

Jeśli sądzisz, że duże katastrofy ekologiczne są powodowane przez duże obiekty (elektrownie jądrowe, zakłady chemiczne, kopalnie, platformy wiertnicze), to jesteś w błędzie. Jedną z największych katastrof będących skutkiem naszego wpływu na środowisko był Wielki Smog w 1952, znany także jako Wielki Smog Londyński. W ciągu 5 dni śmierć poniosło w czasie tego zdarzenia ok. 4 000 osób, kolejne 8 000 osób zmarło wskutek smogu na przestrzeni kolejnych dwóch miesięcy. W ciągu kolejnych miesięcy ludzie też umierali częściej, niż zwykle…

Co było przyczyną? Nietypowe warunki pogodowe i domowe piece i kotły grzewcze. Tylko tyle wystarczyło, by przydarzyło się coś, co do dziś określane jest mianem najgorszego zanieczyszczenia powietrza w całej historii Wielkiej Brytanii.

Skąd wziął się Wielki Smog?

Wszystko zaczęło się w grudniu 1952 roku, choć tak naprawdę przyczyn można by szukać jeszcze kilka lat wcześniej. Miesiąc ten był wyjątkowo chłodny jak na londyńskie warunki, więc ludzie w swoich kotłach i piecach spalali więcej węgla niż zwykle. Z racji tego, jak działała powojenna brytyjska gospodarka, na wewnętrznym rynku do ogrzewania można było kupić tylko węgiel podłej jakości, o dość dużej zawartości siarki. Węgiel lepszej jakości szedł na eksport albo był po prostu za drogi. Czytaj dalej…

Inne paliwa do produkcji gazu generatorowego

Gaz generatorowy można produkować nie tylko z drewna. Inne paliwa wymagają zastosowania nieco innych urządzeń do oczyszczania wyprodukowanego gazu niż te będące częścią instalacji na drewno.

O tych właśnie innych paliwach będzie mowa w tym wpisie.

Węgiel drzewny

Węgiel drzewny ma mniej więcej trzykrotnie większą wydajność energetyczną niż drewno. Oznacza to że w przybliżeniu 1 kg węgla drzewnego daje ilość energii równą litrowi benzyny. Po przeliczeniu na złotówki (cena 1 kg zwykłego węgla drzewnego to wydatek zazwyczaj rzędu 1,50 – 2 zł) koszt pracy silnika wychodzi w porównaniu do paliw płynnych konkurencyjnie. Węgiel drzewny jest też bardzo łatwo dostępny, latem można go kupić na wielu stacjach benzynowych.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że na wyprodukowanie 1 kg węgla drzewnego potrzebne jest ok. 5 kg drewna, dlatego w szerszym ujęciu węgiel drzewny się nie opłaca.

Węgiel drzewny ma bardzo małą gęstość, przez co stosunkowo niewielki jego zapas zajmuje dużo miejsca. Poza tym jest niewygodny przy manipulacji — kruszy się i pyli, co powoduje stratę części paliwa. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku brykietów węgla drzewnego, są one mniej kruche i mają większą gęstość, jednakże są droższe od zwykłego węgla drzewnego o ok. 30%.

Ponieważ węgiel drzewny nie zawiera smoły i ma mniej wilgoci niż drewno, więc gaz będzie mniej zanieczyszczony. Oznacza to możliwość zastosowania mniejszego filtra i konieczność usunięcia mniejszej ilości pary wodnej z gazu.

Moim zdaniem użycie węgla drzewnego jako podstawowego paliwa do gazogeneratora jest nieopłacalne, drewno będzie lepszym wyborem.

Węgiel

Węgiel - antracyt
Węgiel (antracyt). Zdjęcie
pochodzi z serwisu Wikimedia Commons.

W porównaniu do paliw wymienionych do tej pory, węgiel ma stosunkowo dużą gęstość, co pozwala na posiadanie dużego jego zapasu w pojeździe z zainstalowanym generatorem. Ma on również większą wartość opałową, co oznacza lepszą wydajność energetyczną. Niestety, węgiel zawiera dużo więcej popiołu niż drewno, co oznacza konieczność usunięcia z gazu większej ilości pyłów niż w instalacjach na drewno. W gazie generatorowym wyprodukowanym z węgla będzie niewiele wodoru, ponieważ paliwo to ma względnie małą wilgotność (węgiel należy zgazowywać nie w powietrzu a w powietrzu z dodatkiem pary wodnej).

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że węgiel zawiera pewną ilość siarki, która jest substancją niepożądaną. W wyniku jej spalania powstają tlenki siarki, które łączą się z wodą tworząc kwas siarkowy. Może on niszczyć metalowe powierzchnie m.in. instalacji wydechowych silników. Poza tym emisja tlenków siarki jest regulowana odpowiednimi przepisami.

Torf

Wysuszony torf opałowy w czasie II Wojny Światowej stosowany był również jako paliwo do generatorów gazu, jako domieszka do drewna, w ilości nie przekraczającej 50%. Zawiera on dość dużo zanieczyszczeń mineralnych różnego rodzaju, a także posiada zdolność akumulacji olbrzymich ilości wody (300-1500% masy, zależnie od gatunku), co może powodować konieczność długotrwałego suszenia.

Moim zdaniem zastosowanie torfu jako paliwa do generatorów gazu nie ma większego sensu, nie licząc pojedynczych sytuacji gdy np. użytkownik ma bardzo łatwy dostęp do tego surowca po bardzo niskich cenach lub może wykorzystać torf odpadowy np. z procesu produkcyjnego pieczarek.