McDonald’s, olej z frytek i biodiesel

Trafiłem niedawno na Wykopie na artykuł z reuters.uk, opublikowany w 2007 roku, w którym brytyjski McDonald’s deklarował, że zamierza wszystkie swoje ciężarówki napędzać biodieslem produkowanym z oleju zużytego do smażenia w swoich restauracjach.

Wtedy żartowali sobie, że byłoby fajnie, gdyby spaliny z tych ciężarówek pachniały frytkami (bo budziłoby to dobre skojarzenia), ale że to zjawisko nie będzie miało miejsca. Jak to wygląda z perspektywy minionych 12 lat?

Postanowiłem sprawdzić, jak im się to udało.

Czytaj dalej…

Zasada działania i zastosowanie tokarek do metalu

Tokarki do metalu to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które wykorzystują różne metody obróbki do produkcji wyrobów metalowych. Posiadają bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej produkcji. Wykorzystuje się je do wytwarzania narzędzi metalowych oraz przy budowie maszyn. Za pomocą tokarek do metalu możliwe jest wykonanie zarówno pojedynczych przedmiotów niewielkich rozmiarów, jak i całych serii akcesoriów o dokładnie takim samym wyglądzie oraz parametrach.

Jak działają nowoczesne tokarki do metalu?

Tokarki do metalu są wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju metalów. Za ich pomocą można poddać obróbce takie materiały, jak stal, mosiądz, żelazo i wiele innych. Tokarki do metalu często są wykorzystywane także w procesie obróbki fotochemicznej, elektrochemicznej, ultradźwiękowej oraz tłoczonej. Głównym ich zastosowaniem jest wykonywanie obróbki skrawaniem, który to proces w przypadku wykorzystania tych narzędzi nazywany jest toczeniem.

Toczenie za pomocą tokarek do metalu polega na wprawieniu w ruch obrotowy poddawanego obróbce przedmiotu oraz za pomocą specjalnego narzędzia obróbczego skrawania jego powierzchni. Przedmiot poddawany toczeniu zostaje umieszczony w specjalnym uchwycie, a rodzaj obróbki uzależniony jest od wykorzystywanego narzędzia, rodzaju powierzchni, kierunku ruchu posuwowego oraz położenia osi obrotu.

Tokarki do metalu są wykorzystywane głównie do obróbki metodą skrawania przedmiotów, które posiadają powierzchnię obrotową. Należą do nich m. in. wałki, kule, stożki oraz gwinty. Wraz z nieustannym postępem technologicznym tokarki do metalu stają się coraz bardziej rozbudowanym i funkcjonalniejszym sprzętem, którego praca może być sterowana numerycznie, a urządzenia wyposażane w coraz bardziej rozbudowaną elektronikę.

Zastosowania współczesnych tokarek do metalu

Nowoczesne tokarki do metalu to sprzęt posiadający wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają wykonywanie za ich pomocą określonych prac. Do tej grupy należą funkcjonalne tokarki do metalu CNC, które są sterowane komputerowo. Możliwość ich zaprogramowania do automatycznego wykonywania poszczególnych czynności sprawia, że tokarki są w stanie szybko i bezbłędnie wykonać praktycznie każde zadanie. Ich praca sterowana jest elektronicznie, co pozwala zaoszczędzić czas oraz zminimalizować ryzyko błędu, które często pojawia się podczas sterowania manualnego.

Tokarki do metalu posiadają dziś bardzo szerokie zastosowanie. Oprócz obróbki metali wykorzystuje się je także przy obróbce drewna. Są jednym z podstawowych i niezbędnych urządzeń, które muszą być obecne w praktycznie każdym zakładzie wytwórczym. Tokarki spotkać można wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wytwarzanie elementów powstających w drodze toczenia. Mimo tego, że obsługa nowoczesnych tokarek do metalu nie jest skomplikowana, aby korzystać z nich w pełni profesjonalny i zgodny z zasadami BHP sposób, niezbędne jest posiadanie fachowej wiedzy oraz umiejętności.

Partnerem artykułu jest Ecometal.pl

Rodzaje manometrów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu

Manometry z elementami pomiarowymi sprężystymi takimi jak rurka Bourdona, puszka (manometr puszkowy) oraz membrana (manometr z separatorem membranowym) wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu i stanowią jedną z najliczniejszych grup przyrządów stosowanych w technice pomiarowej. Procesy technologiczne wymuszają szerokie posługiwanie się ciśnieniem i stosowaniem wielu rodzajów przyrządów do pomiaru ciśnienia w zależności od przeznaczenia, rodzaju mierzonego medium i jego temperatury, dokładności pomiarowej lub np. wymagań higienicznych instalacji. Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej…

LEGO chce zmienić plastik, z którego robi klocki

Wszystko wskazuje na to, że firma LEGO, jeden z najbardziej znanych na świecie producentów zabawek, chce zamknąć za sobą ponad 80-letni rozdział wykorzystywania tworzyw sztucznych i wrócić do surowców, z których korzystała wcześniej.

Niewiele osób wie, że historia firmy LEGO zaczęła się w 1932 roku w Danii, gdy Ole Kirk Christiansen zaczął w swoim warsztacie stolarskim (w którym pracował od 16 lat) produkować zabawki. Wcześniej wytwarzał meble, a w momencie nadejścia kryzysu gospodarczego, zaczął produkować małe obiekty służące do tworzenia makiet. Pierwsza wtryskarka do tworzyw sztucznych została zakupiona przez firmę w 1947 r., gdy po wojnie w Danii można było wreszcie kupić plastiki.  Czytaj dalej…

Przyjazne środowisku technologie w przemyśle

W dużych zakładach pracy, takich jak fabryki czy huty, koszty energii elektrycznej stanowią większość wydatków przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie zużycie surowców energetycznych, a wraz z nim wydatki firmy. Każdy racjonalnie działający zakład pracy dąży do optymalizacji wydatków. Jak zatem można zadbać o finanse firmy, a jednocześnie wziąć odpowiedzialność za środowisko?

Pierwszymi krokami, jakie należy podjąć w drodze do oszczędności energetycznej są zdrowe nawyki. Może to być m. in. oszczędzanie na oświetleniu, jak najrzadsze ponowne uruchamianie sprzętów, maszyn itp. Jednak te metody nie zawsze pomagają w walce z wysokim poborem energii. Oprócz pewnych zachowań, które muszą zostać wyrobione w pracownikach zakładów przemysłowych, potrzebne jest również zastosowanie nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku. Czytaj dalej…