Ze zmianami klimatu musimy walczyć sami

Urodziliśmy się dużo za późno, by pływać okrętami i odkrywać nieznane zakamarki globu. Jednocześnie dużo za wcześnie, by eksplorować nasz układ słoneczny i resztę galaktyki. Ale w sam raz, by spotkać się z największym wyzwaniem, przed jakim stanęła ludzkość — ze zmianami klimatu.

Uważam, że jeśli nic się na świecie nie zmieni, będziemy mieć przerąbane.

Na moim drugim blogu, Domowy Survival, opublikowałem dziś materiał o tym, jak przygotować się na różne skutki zmian klimatu — od upałów począwszy a na kryzysie gospodarczym skończywszy. Na łamach tego materiału chciałbym trochę ponarzekać, ale też i coś zaproponować.

Na świecie jest naukowy konsensus, że zmiany klimatu spowodowane są działaniami człowieka. Że przez wydobywanie i spalanie paliw kopalnych, hodowlę bydła i wylesianie (oraz szereg innych działań) zwiększamy bilans gazów cieplarnianych w atmosferze. Że oczywiście natura też ma na to wpływ, ale jednak to nasze działania, niczym języczek u wagi, przechylają szalę bilansu węglowego w atmosferze na naszą niekorzyść.

Są tacy, którzy mówią, że to żaden problem. Że będziemy mieli w Polsce uprawę mandarynek i w sumie będzie tylko lepiej. A poza tym to przyroda sobie poradzi, bo już z większymi kataklizmami sobie radziła.

I to częściowo prawda. Ludzkość też sobie poradzi, ale wątpliwym jest, by odbyło się to bez znaczących zmian w naszym życiu. Zmian najpewniej na gorsze, zaznaczmy.

Naukowy konsensus jest też taki, że powinniśmy jak najszybciej zminimalizować emisję gazów cieplarnianych, by efekt cieplarniany był jak najmniejszy. Nic jednak nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ludzkość zmieniła kierunek swojego rozwoju. Bo jak na razie to globalnie emisje stabilnie rosną. 

Obserwuję komentarze w internecie. Nie chcemy ograniczać swoich emisji (co wiąże się zazwyczaj z jakimiś wyrzeczeniami albo kosztami), podczas gdy Chiny i USA zwiększają emisję. To trochę głupi argument, na zasadzie “sąsiad pali śmieciami to czemu ja mam nie palić śmieci w kominku?!”. No ale dość powszechny.

Ja uważam, że skoro rządy nie dojrzały do tego, to my jako pojedynczy obywatele musimy wziąć się za robotę. Po pierwsze, cisnąć rządzących, a po drugie samodzielnie podejmować działania zmniejszające emisję gazów cieplarnianych.

Na łamach tego bloga i kanału chciałbym ten temat bardziej zgłębić. Poszukać prostych i skutecznych metod pozwalających na obniżenie naszego wpływu na klimat (i na środowisko w innych aspektach także). Postarać się pokazać, że nie zawsze ograniczanie emisji to wyrzeczenia i koszty. Policzyć, jak dużych emisji można dzięki temu uniknąć. Możliwości jest wiele, od montażu baterii słonecznych na dachu domu, przez rezygnację z jedzenia mięsa, na przesiadce na rower skończywszy.