„The Self-Sufficient Life and how to live it” – recenzja książki

Poniżej przedstawiam nakręconą dziś wideo-recenzję książki „The Self-Sufficient Life and how to live it”.

Książka napisana przez Johna Seymoura, uznawanego za brytyjskiego „ojca samowystarczalności” w 1976 do ostatniego wydania doczekała się znacznych uzupełnień i rozszerzeń i stanowi świetny materiał do przeczytania. Uczy od podstaw samowystarczalności w niemal każdym jej aspekcie.

Książka na okładce ma nadrukowaną cenę $35, ale na Amazonie można ją kupić za niewiele ponad 23$: The Self-Sufficient Life and How to Live It.

A na stronie Amazona można do książki zajrzeć, trzeba tylko kliknąć w obrazek okładki. 🙂

Ogród 4D

Masz mały ogród lub działkę a chciałbyś produkować w nim dużo żywności, by stać się prawdziwie samowystarczalnym?

Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie właśnie tego. Czym zatem ogród 4D (czterowymiarowy) różni się od zwykłego ogrodu?

W zwykłym ogrodzie wykorzystuje się zazwyczaj tylko dwa wymiary – szerokość i długość grządki. Po prostu sadzimy np. cebulę na danej przestrzeni i czekamy  na plon cebuli. Po roku robimy podobnie.

W ogrodzie 4D wykorzystuje się jeszcze dodatkowe wymiary –  wysokość oraz czas. Czytaj dalej…

Praktyczne zastosowanie permakultury w celu lepszego wykorzystania wody

Dzisiejszy post dotyczyć będzie wody, a konkretnie tego jak sprawić, że nasza plantacja biomasy, ogród, sad, czy las będzie lepiej nawodniony. To wszystko bez kładzenia kilometrów rur, kupowania drogich pomp, czy płacenia grubych pieniędzy za prąd. Nie trzeba mieć do tego stawu, strumyka, czy nawet studni ponieważ każdy posiadacz ziemi w Polsce dysponuje tym źródłem wody – deszczem.

Ośmielę się zaryzykować stwierdzenie, że wody w Polsce mamy dostatek, czego mamy niedobór natomiast to możliwości jej magazynowania. Nie chodzi tu o budowanie wielkich tam. Najtańszym sposobem magazynowania wody do celów rolniczych jest magazynowanie jej w glebie. Jak tego dokonać? Czytaj dalej…

Permakultura – sposób na stworzenie raju na ziemi?

Permakultura to sposób świadomego projektowania i utrzymywania siedlisk ludzkich oraz produktywnych, stabilnych ekosystemów rolniczych. Ogrody, lasy, sady zaprojektowane zgodnie z zasadami permakultury posiadają stabilność, różnorodność oraz odporność charakterystyczną dla naturalnych ekosystemów. Czytaj dalej…