Nowe wymogi dotyczące energooszczędności budynków, czyli jak zmuszamy ludzi do budowy kominków

Że w Polsce mamy szereg nikomu niepotrzebnych przepisów, to każdy z pewnością wie. Jednym z najmniej szkodliwych dla mnie, jest rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawiera szereg rozsądnych zasad, a szczególnie wartościowa jest część mówiąca o energooszczędności.

Rzecz jasna lepiej byłoby, gdyby nikt nikogo nie zmuszał do budowania domów energooszczędnych, bo po prawdzie nie jest to do niczego potrzebne. Wystarczy ludziom uświadamiać, że dom bez styropianu na ścianie to dom kosztowny w eksploatacji.  Czytaj dalej…

Budownictwo energooszczędne – moda czy konieczność?

Informacja prasowa

Od kilku lat w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Budynki, powstające przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych środowisku, wyznaczają we współczesnym budownictwie nowy, proekologiczny trend. Niskie koszty eksploatacyjne, odczuwalne zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz walory zdrowotne to argumenty, które do innowacyjnych rozwiązań i technologii przekonują coraz liczniejszą grupę inwestorów. Argumenty przemawiające za tym, czy fenomen tego zjawiska to tylko chwilowa moda, czy może wymóg czasów, w jakich żyjemy przedstawia Anna Deneka, ekspert z firmy Knauf Insulation. Czytaj dalej…

Czy opłaca się termomodernizacja starego domu?

Pisałem tu kiedyś o tym, co trzeba zrobić, by zmodernizować istniejący budynek do standardu domu pasywnego. Czyli takiego domu, do którego ogrzania wystarczy w sezonie 1 litr oleju opałowego na każdy metr kwadratowy powierzchni. A w największe mrozy temperaturę utrzyma w nim suszarka.

Pod wpisem niedawno pozostawiła komentarz Danka. Dla Waszej i swojej wygody postanowiłem odpowiedzieć na pytania z komentarza w formie osobnego wpisu, który właśnie czytacie. Oto komentarz Czytelniczki.

sądzisz że jest możliwe zrobienie z 30 letniego budynku domu pasywnego przy rozsądnej inwestycji ? mam taki do i jak pomyślę na ilu frontach trzeba by zrobić zmiany to sprowadza się do tego że chyba łatwiej zburzyć i na działce wybudować nowy:( ale oczywiście się nie zniechęcam i z zainteresowaniem przeczytałam artykuł

Naturalnie w tym temacie, tak jak i przy kwestii ogrzewania domu, nie ma uniwersalnych odpowiedzi. Trudno więc z góry odpowiedzieć na tak postawione pytanie i zawyrokować, czy ten dom opłaca się zmodernizować, czy zburzyć i zastąpić go nowym. Czytaj dalej…

Ciepły dom – co to takiego?

Na rynku mowa od wielu lat o niskoenergetycznym czy energooszczędnym budownictwie, ale wielu inwestorom te pojęcia zupełnie nic nie mówią. Nie ma ustawowej czy normowej definicji domu energooszczędnego, więc trudno powiedzieć, czy dom zbudowany według danego projektu takim będzie. I to bez względu na to, czy biuro projektowe twierdzi, że projekt jest energooszczędny, czy nie.

Dla użytkownika ważne jest tylko to, by dom był ciepły i tani w utrzymaniu. Ale jak to zmierzyć? Co to znaczy, że dom jest ciepły? Czytaj dalej…