UAZ 452 na gaz drzewny

W dzisiejszym krótkim wpisie film przedstawiający przeróbkę samochodu UAZ 452 na gaz drzewny.

Przeróbka została dokonana przez kilku młodych ludzi gdzieś w Polsce. To bardzo świeża sprawa, nie zmierzono jeszcze zużycia paliwa. Autor przeróbki wspomina wprawdzie o zużyciu rzędu 20 kg na 100 km, w co jednak trudno mi uwierzyć. Typowy przelicznik benzyny na drewno wynosi 1 l benzyny = 2,5-4 kg drewna, a jako że ten UAZ pali prawie 20 litrów benzyny na 100 km, zużycie drewna powinno być co najmniej dwa razy większe.

Przeróbka mi się podoba, choć ja bym zrobił większą chłodnicę i nie odważył się wstawić przewodów z gazem drzewnym do wnętrza kabiny. 😉

Zgazowarka bez spawania

Gaz drzewny był najbardziej popularny wtedy, gdy były problemy z zaopatrzeniem w ropopochodne paliwa płynne. Po raz pierwszy, podczas II Wojny Światowej, gdy przykładowo w Danii 95% silników napędzających ciągniki, kombajny rolnicze, ciężarówki, promy i kutry rybackie a także agregaty prądotwórcze, pracowało właśnie na gazie drzewnym. Zwiększone zainteresowanie technologią zgazowywania paliw stałych miało miejsce też po kryzysie naftowym w latach 1970-tych. Efektem tego kryzysu i prac nad popularyzacją technologii jest między innymi książka „Drewno zamiast benzyny”, prezentująca budowę uproszczonego generatora gazu drzewnego. Miał on być łatwy do wykonania w razie kolejnego kryzysu paliwowego, w każdym gospodarstwie. Gaz drzewny miał pomóc przezwyciężyć przewidywany kryzys naftowy.

A co w przypadku załamania się dostaw energii również z innych źródeł?

Budowa generatora gazu drzewnego wymaga łączenia niektórych elementów za pomocą spawania lub twardego lutowania. Są to czynności wymagające dostarczenia sporej ilości energii. Dlatego można znaleźć projekty gazogeneratorów nie wymagających spawania (ang. no-weld gasifier). Czytaj dalej…

Na National Geographic też bawią się gazem drzewnym

Od jakiegoś czasu polowałem na wyprodukowany przez kanał National Geographic serial Planet Mechanics. To taki króciutki (tylko 8 odcinków) serial, w którym dwóch facetów bawi się w budowanie różnych fajnych rzeczy. Najbardziej polowałem na odcinek ósmy, Tree Powered Car, w którym panowie zbudowali gazogenerator do samochodu. Dziś w końcu udało mi się go obejrzeć.

W Polsce ten serial był emitowany pod średnio trafnym tytułem „Ekologiczne wynalazki”. Dwójka prowadzących to Dick Strawbridge, weteran znanych z kanału Discovery programów „Złomowisko” (były żołnierz i inżynier), i Jem Stansfield, inżynier i wynalazca, również z telewizyjnym doświadczeniem. Czytaj dalej…

Budowa generatora gazu drzewnego (filmy)

Dziś będzie stosunkowo mało do czytania, za to dużo do oglądania. Mianowicie: dwa filmy przedstawiające etapy budowy samochodowego generatora gazu drzewnego. Co ciekawe, gazogenerator został wykonany z elementów ze złomu, m.in. ze starych elektrycznych podgrzewaczy do wody (bojlerów).

Pierwszy film przedstawia samą budowę głównego elementu gazogeneratora, czyli między innymi: Czytaj dalej…

Przyszłość ropy – film

W kontekście zmian (wzrostu) cen ropy, wielu z nas zastanawia się, jak długo te ceny będą rosnąć i ile nam tej ropy naftowej zostało.

Wszystkim, którzy chcą poznać odpowiedź na te trudne pytania, polecam ten film, który można tu obejrzeć. Czytaj dalej…