Gorzelnia producentem biopaliw

Glony podbijają świat: do życia potrzebują słońca, wody, CO2 i niewielkiej ilości mikroelementów. Szczególnie te dwie ostatnie pozycje może dostarczyć im człowiek: dwutlenku węgla emitujemy aż nadto z każdego komina i każdej rury wydechowej auta, a mineralne składniki odżywcze płyną razem ze ściekami komunalnymi. Wystarczy odpowiednia technologia hodowli alg i wyłapywania CO2, by fabryka biopaliw ruszyła pełną parą.

Możliwe, że w Polsce już za kilka lat powstanie pierwsza elektrownia na paliwa z biomasy glonowej. Możliwe, że będzie można wówczas wykorzystać doświadczenia szkockiej gorzelni w Perthshire, producenta whisky Famous Grouse, która postanowiła wziąć udział w programie, którego dwa główne cele to ograniczenie emisji spalin do atmosfery oraz  produkcja biopaliw. Biopaliwa będą powstawać z wyłapanego ze spalin  CO2, który powstaje w procesie podgrzewania whisky na jednym z etapów produkcji.

Dwutlenek węgla byłby wykorzystywany przez glony do przyrostu biomasy, która podlegałaby przetworzeniu w biopaliwo. Glony z rodzaju Chlorella inkubowane byłyby w szklanych kadziach, a opadłą na dno martwą biomasę frakcjonowano by na część białkową i olejową.  Szacuje się, że rocznie można by wyłapać ok. 20 ton CO2 i wytworzyć ok. 6 000 litrów biopaliwa.

fuzzy_drinkOczywiście, nie ma róży bez kolców: spalanie biopaliw produkowanych przez glony nie jest bezemisyjne i powoduje powstanie pewnej ilości CO2. Jednak przelicznik ilości dwutlenku węgla wykorzystanego do produkcji biodiesla do ilości CO2 wytworzonego w procesie spalnia biopaliwa jest korzystny dla środowiska naturalnego i wynosi odpowiednio 8 kg zużytego CO2 do 3 kg wyemitowanego.

Szkocka gorzelnia podpisała już kontrakt z lokalną firmą przewozową, która byłaby odbiorcą biodiesla – umowa opiewa na zaspokojenie zapotrzebowania paliwowego na przejazd 100 tys. km.

Źródło: Biofuel News

Fot. : sxc

Komentarzy do wpisu “Gorzelnia producentem biopaliw”: 2.

  1. Peter says:

    Bardzo interesująca sprawa 🙂 Najbardziej zastanawia mnie jakich glonów użyją. Swego czasu chciałem spróbować takich mini prób ale nie miałem pomysłu skąd wziąć glony które by w miarę szybko rosły. Mój pomysł był taki że na dachu mamy kolektory w których pływa woda z glonami. Problemem było dostarczenie dużej ilości CO2 i mikroelementów. W końcu tyle dachów się marnuje, a zawsze biomasę na opał w zimie by się samemu wyprodukowało choćby w części.

  2. Kathierina says:

    Będą używane glony z rodzaju Chlorella – te same, w których pokłada się nadzieję na wytwarzanie biomasy do późniejszego spożycia. Rosną błyskawicznie, hodowla nie wymaga ani wielkich nakładów finansowych ani pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *