Fotowoltaika – idealny sposób na nadchodzące podwyżki cen prądu

Ceny energii elektrycznej rosną systematycznie od kilku lat. Niestety będą rosnąć nadal, co wynika między innymi z wyższych cen surowców takich jak gaz i węgiel oraz surowej polityki klimatycznej UE. Już w 2022 roku ceny u wszystkich polskich operatorów mogą się zwiększyć nawet o 20%. Jest jednak jeden skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed tą sytuacją – montaż paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, dlaczego to się opłaca!

Ceny za energię elektryczną do góry w 2022 roku

We wrześniu 2021 roku w mediach pojawiła się informacja, że spółka Enea złożyła do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o podniesienie taryf o 40%. Niedługo później podobne wnioski złożyli inni dostawcy energii w Polsce. Jeśli urząd przychyli się do tych próśb, realny wzrost rachunków za prąd wyniesie około 20%. Co więcej, ceny energii elektrycznej zapewne będą też rosnąć w kolejnych latach, co ma związek z opłatami UE za emisję dwutlenku węgla, zwiększonym zapotrzebowaniem i rosnącymi cenami surowców.

Fotowoltaika to darmowy prąd ze słońca

W tej sytuacji jedynym rozsądnym ratunkiem wydaje się fotowoltaika. Wystarczy jednorazowo zainwestować w montaż instalacji, by korzystać z darmowego prądu ze słońca przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wbrew pozorom instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się świetnie w polskim klimacie, czego dowodem jest prawdziwy boom na tę technologię odnotowywany w ostatnich latach.

Polacy doceniają przede wszystkim oszczędności, jakie zapewnia im montaż paneli fotowoltaicznych. Odpowiedni dobór ich parametrów i mocy pozwala w całości pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku, a tym samym obniżyć rachunki za prąd niemal do zera.

Jak podkreśla przedstawiciel firmy Erato Energy: „Właściciel instalacji fotowoltaicznej nie musi się martwić o podwyżki, ponieważ produkuje własny prąd za sprawą promieniowania słonecznego. Nie zmieni tego nawet wejście w życie nowelizacji ustawy o OZE. Fotowoltaika nadal będzie najlepszym sposobem na uchronienie się przed wysokimi kosztami prądu.”

Montaż instalacji fotowoltaicznej to opłacalna inwestycja

Osoby, które już zdecydowały się na panele fotowoltaiczne, chętnie podkreślają, jak opłacalna jest to inwestycja. Jej koszt nie jest może najniższy (średnia cena instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa domowego to kilkanaście tysięcy złotych), ale dzięki licznym udogodnieniom poniesione nakłady bardzo szybko się zwracają (obecnie nawet w 5 lat).

Dzieje się tak między innymi dzięki możliwości korzystania z systemu opustów, czyli atrakcyjnej formy rozliczenia nadwyżek prądu. Pozwala ona odzyskać nawet od 80% nadwyżek, co zapewnia dużą swobodę w korzystaniu z energii elektrycznej i ogromne oszczędności. Przepisy, które mają wejść w życie 1 kwietnia 2022 zlikwidują możliwość korzystania z tej formy rozliczenia prosumenckiego. Jednak osoby, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej przed tą datą, będą mogły rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez kolejne 15 lat. Dlatego według specjalistów warto zamontować instalację fotowoltaiczną właśnie teraz!

Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet z nowymi zasadami rozliczenia panele fotowoltaiczne nadal będą świetnymi inwestycjami. Rosnące ceny prądu pobieranego z sieci elektroenergetycznej sprawią wręcz, że opłacalność fotowoltaiki będzie systematycznie rosnąć!

Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej to rachunki zredukowane niemal do zera

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna to rachunki za energię zredukowane niemal do zera. Jeśli prąd z instalacji pokrywa całe zapotrzebowanie budynku, nie ma znaczenia, ile kosztuje energia elektryczna pobierana z sieci publicznej, a koszty inwestycji zwracają się bardzo szybko. To dlatego odpowiedni dobór komponentów instalacji fotowoltaicznych ma tak duże znaczenie.

Warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy dobiorą odpowiedni rozmiar instalacji, zadbają o jej prawidłowy montaż oraz odpowiednią jakość komponentów. Dzięki temu posłuży Ci przez długi czas, uniezależniając od podwyżek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *