Zabetonowanie rur CO. Jaki materiał na separator?

kris
Doświadczony
Posty:89
Rejestracja:02 maja 2007, 20:45
Kontaktowanie:
Zabetonowanie rur CO. Jaki materiał na separator?

Postautor: kris » 24 paź 2009, 18:31

Witam, mam w planie przeprowadzić rurkę CO przez element betonowy. I tu pojawia się problem. Wiadomo że rura będzie pracować, potrzeba więc zastosować jakąś kompensację. Najprościej dać piankę, wełnę itp, itd.
Ja jednak chcę by rura oddawała ciepło do elementu a nie była od niego izolowana. I tu pojawia się problem do rozwiązania. W jaki materiał otulić rurę by:
- skompensować zmiany rozmiarów związane z różnicami temperatur i rozszerzalności materiałów
- uzyskać jak najlepsze oddanie ciepła od rury do betonu
Proszę o podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 24 paź 2009, 23:04

Zrób tak, jak się zalewa rurki ogrzewania podłogowego betonem.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

kris
Doświadczony
Posty:89
Rejestracja:02 maja 2007, 20:45
Kontaktowanie:

Postautor: kris » 25 paź 2009, 09:42

Prawdę mówiąc nie ma pojęcia jak się je zalewa, ale one leżą chyba na styropianie a on jest niezłym kompensatorem. U mnie rura ma być cała zabetonowana i nie chcę jej izolować na żadnym kierunku.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 25 paź 2009, 18:50

Leżą na styropianie, ale też nie dotykają do niego bezpośrednio. Po prostu zalewa się je betonem o odpowiednim składzie, pamiętając o tym, że beton też będzie pracować termicznie. ;)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

kris
Doświadczony
Posty:89
Rejestracja:02 maja 2007, 20:45
Kontaktowanie:

Postautor: kris » 26 paź 2009, 08:13

OK, czyli mamy rozwiązanie nr 1.
Zrobić mocny beton, zazbroić, zalać rurę bezpośrednio. Ma wytrzymać.
Jakieś inne sugestie?


Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 17 gości

cron