1kW energii elektrycznej z silnika stirlinga

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 01 gru 2006, 23:14

Tu daje linka do zgrubnego liczenia takiego silnika typu V http://www.bekkoame.ne.jp/~khirata/acad ... index.html

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 01 gru 2006, 23:18

A tu jest liczenie bardziej "naukowe" http://www.sesusa.org/SEDAF2.htm

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 01 gru 2006, 23:34

A jak by trzeba było do kompletu zrobić prądnicę AC z silnika klatkowego to podaję linka /stronę trzeba przewinąć prawie do końca informacja jest jawna Duże czerwone litery, nie trzeba nic otwierać , powodzenia http://www.redrok.com/engine.htm#stirling ...... nie należy sugerować się nazwą strony

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 03 gru 2006, 07:17


Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 18 sty 2007, 20:33

Ciekawi mnie jakie sa charakterystyki zewnętrzne tego silnika ( obroty, moment na wale , temperatury wymienników , sprawność)
Czy gdzieś ktoiś to podaje ?

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 18 sty 2007, 20:37

Może by na tym spróbowac zrobic agregat kogeneracyjny .
Palenisko grzeje wymiennik górny a dolny jest chłodzony wodą z obiegu np. CO............. Mozna by to opalać dosłownie wszystkim co pod ręką .
Zainstalowac generator asynchron samowzbudny - mógłby pracować na sieć jak i solo.
Idealne rozwiazanie na "niepewne czasy"....... 8)

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 09 kwie 2007, 07:43

Ankot
Przebieg momentu w funkcji obrotów jest zbliżony do maszyny parowej /tłokowej/ o dużym wspólczynniku napełnienia, a jeśli chodźi o wymienniki i temperatury to jak w każdej maszynie termodynamicznej- różnica temperatur decyduje o sprawności

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 03 lut 2008, 17:07

Witam.
Napisałem do http://www.stirling-engine.de ile by kosztowała instalacja 24-30kW. Ciekawy jestem ile mi zaśpiewają. Potem przeliczę ile wychodzi za kWh przyjmując 5-letni okres amortyzacji i będzie wiadomo jak ta zabawa się ma w kosztach :D . Prawdopodobnie to nam trochę ostudzi zapał, ale po to jest forum by wymieniać poglądy.

Piec u mnie w domu sie za kilka miesięcy prawdopodobnie sypnie :? więc dobrze by było rozważyć taką instalację, ale jestem realistą i przygotowany jestem na astronomiczną jak dla mnie cenę :? :? :? [/url]
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p

Awatar użytkownika
adam_mk
Doświadczony
Posty:83
Rejestracja:17 paź 2005, 02:00
Lokalizacja:Dąbrowa Górn.

Postautor: adam_mk » 16 maja 2008, 20:36

Ciekawe!
Bardzo ciekawe!!!

A jakby tak....
Połączyć jedną z moich planowanych zabawek z takim motorkiem?

Solarek na ścianie , dobrze dobrany, spokojnie "da" blisko 100stC.
Potem to ciepełko można by "przepuścić" przez taki motorek, który popchnąłby generatorek prądotwórczy, a ten zrobiłby trochę prądu....
Chłodzić, czyli zabierać niepotrzebne (chwilowo) w tym gazie ciepełko to można przez zrobienie parownika małej pompki ciepła w postaci cylindra "zimnego" tego motorka....
I tak taka pompka ma być do grzania CWU w bojlerku...

Cholera wie, czy byłoby to opłacalne ekonomicznie, ale że zadziała - to pewne! Różnica temperatur rzędu blisko 120stC. STAŁA!

Co o tym myślicie?

Generalnie to zamysł taki:
Ciepełko z solara i tak trafi finalnie do bojlerka CWU.
Po drodze zrobi jeszcze trochę pracy mechanicznej. Ciekawe ile?
Byłby ten kilowat?
Bo pompka ciepła to może mieć sprężarkę ze 160W. Jeszcze sporo by zostało...
Adam M.
Myśleć! To nie boli!

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 16 maja 2008, 22:10

Niestety mój drogi - instalacja droga jak diabli, uważaj i wierz mi ale najpierw usiądź: 15000 EUR za piec i drugie tyle za montaż. Impreza warta 30 000 EUR i przy tym jeszcze na pewno sobie dolicza za przyjazd do Polski.
Działa na gaz ziemny, temp płomienia 1100-1300 st. C czyli nie ma co myśleć o solarach. W tym roku nie produkują - zawieszaja na czas remontu (podobno).
Ja nie wiem czy to sie tak do końca opłaca wydawać 6000 EUR na rok czyli ok 1000 EUR (4000 PLN) na m-c w sezonie grzewczym na amortyzacje i około 500 PLN na gaz...
Ale trzymanie się ideologii kosztuje, gorąco polecam fanatykom i zaręczam, że jesli bede miał na zbyciu taką kasę to rozważę ten projekt.
Pozdrawiam
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p

Awatar użytkownika
adam_mk
Doświadczony
Posty:83
Rejestracja:17 paź 2005, 02:00
Lokalizacja:Dąbrowa Górn.

Postautor: adam_mk » 19 maja 2008, 13:55

Pomysł "zapłodnił mnie" do tego stopnia, że już wymyśliłem kilka jego wariantów, nawet możliwych do zrealizowania w warunkach, jakie mam!

Tylko!
Żeby ktoś mi powiedział - skąd brać czas na takie prace!

Poprawna realizacja takiego projektu to tygodnie dłubactwa! :cry: :cry: :cry:
Adam M.
Myśleć! To nie boli!

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 19 maja 2008, 15:23

To dawaj do roboty i 80% zarobionych pieniędzy lokuj w fundusze złóż mineralnych :D a za 2 lata będziesz mógł sobie na to pozwolić :P

A tak serio:
Radze się wstrzymać z budową stirlinga, bo nie uzyskamy zadowalającej sprawności... Lepiej dać go zrobić profesjonalistom - pewniej, lepiej, tylko przy tym drożej, ale coś za coś.

Żeby ktoś mi nie zarzucił: nie mam na to kasy, ale mimo to uważam, że zaopatrzenie się w to ustrojstwo będzie najbardziej opłacalne.
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p

Awatar użytkownika
adam_mk
Doświadczony
Posty:83
Rejestracja:17 paź 2005, 02:00
Lokalizacja:Dąbrowa Górn.

Postautor: adam_mk » 19 maja 2008, 16:27

Chyba odrobinę przesadzasz! :shock:

Małego Stirlinga da się zrobić samemu. Tak uważam.
Wiem co to tokarka, frezarka, odlewnia, forma, wzornik, szlifiernia, elektrodrążarka i podobne maszynki...
Nie dla tego, że obejrzałem sobie obrazki, tylko dlatego, że wielokrotnie różni zaprzyjaźnieni ludzie (i firmy) coś mi na takich maszynach robili...
Sam, na wielu, też coś "dłubałem".
Wiem jak trzeba narysować to, co ktoś ma wykonać, wiem gdzie, wiem z czego...
Tylko nie wiem - KIEDY!!!

Aż mnie skręca! :roll:

Taką zabawkę, kogenerator, to mało kto widział! Nie mówiąc o posiadaniu!
Satysfakcja na bardzo długo!!!
Adam M.
Myśleć! To nie boli!

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 19 maja 2008, 17:57

To tylko moje zdanie. Nie jestem w stanie takiej rzeczy sam zrobić i nie jestem pewny czy komuś z nas uda się coś podobnego wyrzeźbić samemu, ale jeśli uważasz, że to jest możliwe to popieram twoje zamiary... Tylko ja mam taką małą wadę :oops: często jestem sceptyczny w stosunku do czegoś czego nie znam "od bebechów". Mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli...
Pozdrawiam
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p

Awatar użytkownika
adam_mk
Doświadczony
Posty:83
Rejestracja:17 paź 2005, 02:00
Lokalizacja:Dąbrowa Górn.

Postautor: adam_mk » 19 maja 2008, 18:59

W pełni rozumiem i... popieram!
Słuszne podejście!

Obejrzałem, poczytałem, przemyślałem.
Modele chodzą "od strzału".

Po drobnej modyfikacji usuwającej większość niedogodności tej konstrukcji - chyba da się poskładać i uruchomić.

Zauważyłem, że jest taki moment, gdy w OBU garnkach jest TO SAMO ciśnienie! Mam rację? To ZAWSZE ten sam punkt!
To byłby ten moment, w którym należy stabilizować ciśnienie wewnętrzne (średnie) w maszynce!
Reszta - to jak w innych silnikach! No, może tylko skrzynia korbowa stale "pod ciśnieniem". Trochę baletu z wymianą oleju, ale TU, to raczej jak z lodówkami ! Raz na 20 lat!
Adam M.
Myśleć! To nie boli!


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 8 gości

cron