"Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
"Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: Lis » 13 cze 2006, 19:40

Wczoraj na jednym z portali o energetyce zauważyłem reklamę internetowej akcji uświadamiającej "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu". Kampania ta, finansowana przez Komisję Europejską, ma na celu uświadomienie ludziom ich wpływu na powstawanie efektu cieplarnianego, czyli na zmiany klimatu.

Wielu ludzi zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ mają gospodarstwa domowe na zużycie energii, emisję dwutlenku węgla do atmosfery, produkcję śmieci, etc. Strona internetowa kampanii "przez portfel do głowy" stara się wyjaśnić ludziom jak mogą oszczędzać pieniądze, jednocześnie oszczędzając środowisko naturalne.

Że oszczędzanie energii elektrycznej i opału przynosi oszczędności w rachunkach wie każdy, ale gdy przyjrzeć się głębiej, poziom świadomości jest znacznie niższy. Ja na przykład dowiedziałem się, że:
- obniżenie temperatury w mieszkaniu o 1ºC powoduje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie o 5...10% i pozwala oszczędzić emisję 300 kg CO2 do atmosfery,
- jeśli telewizor włączony jest przez 3h każdego dnia a przez pozostałe 21 godzin pozostaje w trybie czuwania, ten właśnie tryb czuwania zużywa 40% całości energii,
- ładowarka od telefonu komórkowego włączona w gniazdko pobiera z niego prąd nawet, gdy nie ładuje telefonu,
- gdyby każdy mieszkaniec Europy gotował tylko tyle wody na herbatę ile potrzebuje (a nie pełen czajnik na jedną filiżankę), za oszczędzoną energię można byłoby oświetlić 1/3 latarni ulicznych na całym kontynencie!,
- recykling jednej puszki po napoju pozwala oszczędzić 90% energii potrzebnej na wyprodukowanie nowej a produkcje 1 kg aluminium to emisja 9 kg CO2,
- wysypiska śmieci emitują 3% wszystkich gazów cieplarnianych w Europie (tak tak...metan też jest gazem cieplarnianym, 22 razy groźniejszym od dwutlenku węgla),

Energię i pieniądze można jeszcze oszczędzać na wiele innych sposobów, stąd zachęcam serdecznie do obejrzenia strony, do której link podałem na początku!

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 20 sty 2007, 23:12

Ta kampania jako zywo przypomina mi wczesniejsze, bo z czasow stanu wojennego "zgas zbedna zarowke". Socjalizm czy to w wersji moskiewskiej, czy brukselskiej jest jednak tak samo durny (chociaz trzeba przyznac, ze ten brukselski jest mniej przaśny)

Darek
Doświadczony
Posty:557
Rejestracja:27 lut 2006, 18:16
Lokalizacja:Mazury

Postautor: Darek » 21 sty 2007, 13:50

Co racja, to racja. A najlepsze było to, że oszczędzano węgiel gasząc żarówki a do pały nie brano "drobiazgów" jak rury ciepłownicze. Zimą rozkład tych rur pod ziemią był widoczny jak na dłoni :D

Kupiłem nieocieploną chatę i ciągle jestem w trakcie ocieplania. Roczne oszczędności energii po ociepleniu to (lekko licząc) 10 tys kWh. Nawet po przepuszczeniu zaoszczędzonego paliwa przez elektrownię o 30% sprawności daje to 3 tys kWh - 30 tys godzin (ponad 3 lata) świecenia żarówki 100W :twisted:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 11 lut 2007, 23:03

Zgadza się - ale zważcie ,ze w "owych czasach" brak było wszystkiego a materiałów termoizolacyjnych w szczególności........

Ad wocem tych wszystkich eko-gadek: - sie mnie wydaje,że CO2 uwolnione ze spalenia paliw kopalnych juz kiedyś było w atmosferze i zostało z niej wyłapane przez rosliny bedące podstawowym materiałem z których powstały paliwa........ mamy cały czas doczynienia z konwersją ......energii słonecznej. Co do metanu - sytuacja jest podobna tylko dotyczy odpadów organicznych .

Są obecnie niesmiałe jeszcze głosy (z powaznymi argumentami) ,że zmiany klimatu , temperaury , wachania poziomu wód, zmiany stężenia i składu atmosfery, nawet "dziura ozonowa" - spowodowane sa czynnikami naturalnymi i działalność człowieka na naszym etapie cywilizacyjnym ma pomijalny wpływ w skali globalnej . Ciekawe jak jest naprawdę ???

Ale sa to takie moje marginalne przemyślenia pod kątem ekologów protestujacych przeciwko budowie atomówki - a nie widzacych smrodów z elektrowni spalających miliony ton węgla. 8)
Ostatnio zmieniony 23 lut 2015, 08:01 przez Ankot, łącznie zmieniany 1 raz.

olavia
Posty:2
Rejestracja:13 cze 2014, 11:15
Kontaktowanie:

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: olavia » 13 cze 2014, 11:27

Żaden Efekt cieplarniany nie istnieje - ale post widze że z 2006 roku, więc świadomość ludzka od tego czasu pewnie się zmieniła. Na pewno większość z Was juz przejrzała na oczy że komisja europejska wywaliła w błoto 900 mld euro na walkę z fikcyjnym globalnym ociepleniem. To naturalne zmiany przyrody, a człowiek nie ma na to za wiele wpływu, co zostało naukowo udowodnione, tylko ONI o tym nie mówią, żeby można było w spokoju rozkradac nasze pieniążki.

Mazeriusz
Posty:2
Rejestracja:24 cze 2014, 08:58
Kontaktowanie:

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: Mazeriusz » 24 cze 2014, 09:01

Bo Unia to socjalizm. I to w najczystszym wydaniu :) Regulują wielkość ogórków i stopień przekrzywienia bananów :)
Co do efektu cieplarnianego to ponoć wcale on nie istnieje, a jest to jedynie wymysł służący zarabianiu pieniędzy.
Siemanko! :)

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: Ankot » 23 lut 2015, 07:55

"Ochrona klimatu" to nowa religia - gdzie by nie posłuchać czego to zawsze ktoś o to zawadzi w kontekście pouczającym.
A ja sie grzecznie zapytowywuję :lol:
- czy odnotowano spadek stężenia tlenu w atmosferze ??? - nie - żadnego nawet najmniejszego newsa we internecie na ten temat ?
- to znaczy się że przyroda daje radę
A skoro przyroda daje radę to nie lepiej zająć sie emisją trucizn i smrodów a nie życiodajnym CO2?
Tak - tak - CO2 jest życiodajnym gazem - bez niego wszelka roślinność zginie i nie będzie komu produkować tlenu.......
Dwutlenek węgla to genialne "sprzęgło" pomiędzy florą i fauną na tej planecie. Bez niego życie jakie znamy nie istniało by.
Powiem więcej - historia naturalna dowodzi ,że w okresach ocieplenia klimatu życie na ziemi wręcz eksplodowało co do różnorodności form i gabarytów.......... Obecnie kończy się (cykliczna) epoka zlodowaceń. Że podniesie sie poziom oceanów ??? - a wisi mi to - nie interesują mnie ceny działek w Londynie , Amsterdamie czy na Manhatanie ...... Ludzie przeniosą się na nieco wyższe tereny ot i wszystko- nastąpi to nie z dnia na dzień tylko przez wiele lat (budowlańcy będa mieli co robić) . I jeszcze jedno - jak się poziom wód podniesie to bardzo prawdopodobne że ilość pustyń na tym globie radykalnie się zmniejszy (Sahara kiedyś była pokryta tropikalnym lasem) - będą nowe tereny do zasiedlenia - a Grenlandia znowu będzie "gren" :D Amen.

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: piotrul » 25 lut 2015, 14:56

Zgadzam się. Jedno piardnięcie wulkanu, niweczy wysiłek "ekologiczny" całej dekady. Do tego dochodzi nakręcanie spirali norm ekologicznych, za które płaci klient, np. kupując nowe, coraz droższe samochody, spełniające nowe absurdalne normy itd... :wink:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: Ankot » 02 mar 2015, 22:29

Dzisiejsze "newsy" na temat dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do UE - nie uwzgledniły ruskich jako "strategicznego partnera". Podniósł się raban wśród eko-oszołomów że paliwa dla Europy beda pozyskiwane z "brudnych źródeł" a "Amnesty International" że to niemoralne bo u ewentualnych nowych dostawców łamane sa podstawowe prawa człowieka........... Juz widać przez kogo te organizacje sa finansowane..... hehehe - tak jakby u ruskich dbano o ekologię (vide ichniejsze tereny eksploatacyjne) a i "prawa człowieka" są cool przestrzegane (vide piątkowa zbrodnia na moskiewskim moście). Jeżeli o mnie chodzi - to życzył bym sobie aby w Polsce powstały ze 2, 3 a może i 4 atomówki z tym że w technologii powielającej i Torowe.......... Węgiel przerabiać na wszystko co gospodarka potrzebuje , gonic gdzie sie da wiatrakami , słońcem i biomasą a ruskim pokazać "Kozakiewicza gest" - niech sobie ropę i gaz wsadzą................ :lol:

fuksania
Posty:1
Rejestracja:05 mar 2015, 10:22
Kontaktowanie:

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: fuksania » 05 mar 2015, 10:28

Jasne Unia wydaje taką kase, a w tym czasie Chińczyk produkuje 8 razy tyle pyłów i ciepła. Ekologia ma sens jeśli wszystkie kraje się jej trzymają. USA ma największą emisje CO2, ale nie dlatego że ich auta mają 5 litrowe silniki, tylko dlatego że hodują bardzo duże ilości bydła.

prof
Zainteresowany
Posty:5
Rejestracja:20 sty 2017, 15:23
Kontaktowanie:

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: prof » 22 sty 2017, 14:44

no tak, ale z drugiej strony przecież po to się świat podzielił, żeby robić na swoim podwórku co się im podoba. Nikt nie może nikomu niczego narzucić. Trzeba rozmawiać i szukać innych, opłacalnych rozwiązań.

Awatar użytkownika
inteepty7
Posty:4
Rejestracja:03 paź 2017, 09:34
Lokalizacja:Chorzów
Kontaktowanie:

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: inteepty7 » 03 paź 2017, 09:45

Jasne Unia wydaje taką kase, a w tym czasie Chińczyk produkuje 8 razy tyle pyłów i ciepła. Ekologia ma sens jeśli wszystkie kraje się jej trzymają. USA ma największą emisje CO2, ale nie dlatego że ich auta mają 5 litrowe silniki, tylko dlatego że hodują bardzo duże ilości bydła.
Nie ma takiej możliwość, żeby nagle wszystkie kraje zaczęły być EKO. Ale mimo wszystko kasa wydana przez Unię nie jest do końca zmarnowana, bo jakby jeszcze Unia emitowała dużo CO2, to byłoby gorzej
Staraj się być mądrzejszym od innych, ale nie mów im tego.

Awatar użytkownika
inteepty7
Posty:4
Rejestracja:03 paź 2017, 09:34
Lokalizacja:Chorzów
Kontaktowanie:

Re: "Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!"

Postautor: inteepty7 » 03 paź 2017, 09:46

Ktoś musi zacząć być EKO, żeby inni mogli za nim podążać
Staraj się być mądrzejszym od innych, ale nie mów im tego.


Wróć do „Inne ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron